1 Editat de bogdivaio (2011-09-16 12:54)

Subiect: Osram QTP5 2 X 24-39W T5 Ballast !

Va rog frumos sa ma ajutati si pe mine, pentru ca nu le prea am eu cu instalatiile electrice si nici cu cele electronice si as vrea sa-mi leg un Ballast Osram QTP5 2 X 24-39W T5 la doua neone de 24W si nu stiu exact cum...nu am inteles eu mare lucru din schema de pe ballast si nu as vrea sa fac vreo prostie si sa bag in priza ,sa faca boommmm smile)
M-ar ajuta un desen mura in gura facut in paint sau in orice altceva, poze, video...orice, din care sa vad efectiv ce si cum. big_smile


P.S.daca ma poate ajuta un coleg din Cluj cu instalatia ar fi perfect, bine inteles contra cost big_smile

Re: Osram QTP5 2 X 24-39W T5 Ballast !

salut. intai iti trebuie vreo 5m cablu de 1,5. sa iei culori diferite (2,5+2,5). iti mai recomand sa iei si protectie pt cabluri (e ca o camasa) pt ca droserul se incinge si poate topi plasticul de pe fire.
trimite-mi prin mesaj numarul tau si o sa il rog pe un prieten sa te sune. are acelasi acvariu/capac ca al nostru si tocmai si-a bricolat capacul.

Pescar hoinar

3

Re: Osram QTP5 2 X 24-39W T5 Ballast !

Salut,

uite aici o schema:
http://www.osram.com/_global/pdf/Professional/ECG_&_LMS/ECG_for_FL_and_CFL/Product_flyer_QTP5-low.pdf

daca nu intelegi da-mi mailul tau sa-ti trimit un mail mai detaliat

4

Re: Osram QTP5 2 X 24-39W T5 Ballast !

inca o chestie, cablu de 1.5 e foarte gros...
poti sa folosesti si 0.75 care isi face treaba la fel de bine smile

5 Editat de bogdivaio (2011-09-18 21:20)

Re: Osram QTP5 2 X 24-39W T5 Ballast !

SE POATE INCHIDE!!!