1 Editat de maya (2011-09-19 20:27)

Subiect: Ciclide Africane - Sfaturi

1) Acvariul
Acvariul trebuie să aibă o lungime cât şi o lăţime cât mai mare posibilă, înălţimea nu este importanta deoarece putine specii de ciclide africane umbla in partea superioara a acvariului (un minim de 50 cm e recomandat).
Dacă trebuie să sacrificaţi o dimensiune luaţi din înălţime întotdeauna, mbunele şi majoritatea ciclidelor preferă locul de jos al acvariului şi/sau partea de mijloc. Ei foarte rar vor fi activi în partea superioară cu exceptia stiucilor de Malawi. (Probabil îşi păstrează instictul din lac unde prădători aerului îi înhaţă din apa mică)


2) Iluminarea
Lumina trebuie să fie una simplă şi foarte slabă comparată cu acvariile plantate unde se recomanda un raport de 1W/L. Ciclidelor africane nu le place o lumina puternică; cum va puteţi da seama că e prea mult? Peştii vor sta ascunşi majoritatea timpului printre pietre şi se aventurează rar în spaţiu deschis. Ei dorm aproximativ ca oameni 7-8 ore pe zi de aceea e bine să aveţi o priză programabilă şi să setaţi un interval de pauză seara. De asemenea în funcţie de ce peşti aveţi lumina pe un spectru albastru va avantaja mai mult peştii cu culori metalizate pe albastru iar o lumina albă ajută pe galben.


3) Filtrarea
Ciclidele africane sunt peşti care nu necesită multă îngrijire, nu trebuie un mediu plantat, nu trebuie sistem de CO2 ... dar necesita o filtrare foarte performanţă. Dacă în majoritatea cazurilor pe cutiile de mâncare scrie "a se hrăni cât pot mânca în 2 minute" la africani ar trebuii să scrie "a se hrăni cât pot mânca în 30 secunde". Ei sunt foarte mâncăcioşi şi caută încontinuu de mancare ce rezultă si foarte multe mizerii. În consecinţă dacă acvariul dumneavoastră e de 200L va trebuie minim un filtru de 1000L, două ar fi recomandate pentru a avea linişte la acest capitol.
· Crearea unor curenţi de apa destul de puternici în acvariu, pentru a nu lasă să se adune fecale între pietre şi o creştere mai vigoroasa a peştilor.
· Înmulţirea peştilor într-un ritm mai sănătos.
· Calitatea apei.
De asemenea asigurati-va ca acvariul este aerat puternic, aceasta promoveaza o activitate sporita a pestilor, fiind activi toata ziua dar si calitatea apei deoarece bacteriile nitrifcatoare sunt aerobe (au nevoie de oxigen). Ciclul azotului, adica transformarea amoniacului in nitrat, se face prin oxidare. Este evident, dupa cum spune si numele reactiei, ca este nevoie de oxigen cat mai mult. Pentru cea mai buna filtrare iti trebuie urmatoarele conditii: temperatura potrivita, o apa bazica, oxigen, "materie prima" pentru bacterii si evident, un mediu potrvit pentru dezvoltarea coloniei.


4) Decor
La decor este foarte important să aveţi un strat mare de nisip ~3 sau 4 cm (Atenţie dacă stratul e prea mare el favorizează dezvoltarea bacteriilor anaerobe în substrat şi producţia de H2S) .Nisip fin de granulaţie 1 mm este recomandat pentru că peşti vor săpa mai toată ziua iar acvariul va arată diferit zilnic cu aceşti mici "muncitorii". De aceea este important că nisipul să fie fin pentru a nu îi răni când ei lucrează cu drag şi spor la căsuţă lor noua. Cel mai ideal este nisipul de la mare acela are absolut totul ce favorizeaza pe acesti pesti, duritate, nitrati si nitriti deja formati in ei, daca aveti ocazia luati de la mare de la noi linistit nisip.

Pietrele
Unii merg pe pietre calcaroase pentru a ajută la menţinerea unui PH ridicat şi o duritate la fel, alţii merg pe pietre de rău care să imite cele din mediul lor natural.

5) Întreţinere
Este recomandat safaceti un schimb de 20% din apa cel puţin odată pe săptămâna (de 2 ori este perfect). PH-ul la care ciclidele africane stau liniştite este 8 iar temperatură chiar dacă pe multe situri scrie de la 22 23 grade pana la 27 eu va indic un 25 grade pentru că stimulează peştii la reprodus si nu ii imbatranim prea iute cu apa mult prea calduroasa.


6) Boli
Nu sunt genul de peşti care să se inbolnaveasca rapid. Cea mai des întâlnită boală estepop eye că manifestare a nivelului crescut de NO3 când schimbul de apa se face mai rar de 10-14 zile. Această este urmată de fin-tail rot urmare a bătăilor dintre masculi....sunt de fapt suprainfectii bacteriene. De asemenea sunt predispuşi la viermi intestinali, dar cu o dietă bună aceste probleme pot fi uşor evitate.


7) Înmulţire
Ei fac parte din familia Larvophile mouthbrooding, ce înseamnă că îşi cresc puii în guşa. Femele iau iute ouăle în gură după ce au depus şi apoi fecundarea se face în guşa; după care timp de 2-3 săptămâni femelă nu mănâncă nimic până ce puii vor ajunge la dimensiuni considerabile de a-şi purta singuri de grijă. Aici intervine din nou o selecţie atentă de peşti, dacă aveţi doar mbune puteţi să vedeţi comportamente foarte frumoase din partea mamelor cum eliberează puii şi apoi îi cheamă înapoi în guşa.

8) Comportamente:
La africani veţi avea parte de multe "noi" tipuri de comportamente în acvariu, unele familiare altele total noi. O să va zic câteva mai cunoscute pentru a nu avea surprize neplăcute sau să va panicaţi când le vedeţi.

Tremuratul peştele tremură, acesta e un semn de teritoriu, un avertisment că acel petec de teren este al lui şi cine intră va avea dea face cu şeful (comportament valabil la Masculi cât şi la Femele )

Învârtitul 2 peşti formează un cerc şi se învârt. Dublu sens, dacă se învârt rapid, sunt probabil 2 masculi care se măsoară în puteri fără a ajunge la un conflict fizic. Dacă se învârt încet este începutul de curte al masculului către femelă.

Scărpinatul aveţi grijă când vedeţi peştii că se scărpina de nisip, de pietre de majoritate obiectelor din acvariu, este un semn că ceva nu este în regulă cu calitatea apei. Ceva îi deranjează şi ei încearcă să se scarpine. Câteodată ajung de îşi smulg solzi de pe ei fancand acest gest, de la puii mici la peştii adulţi. Ce este important e să faceţi un schimb de apa de 20-30% când vedeţi că acest fenomen este repetat destul de des de majoritatea peştilor.

Sfaturi generale:
· Nu se recomanda asocierea în acelaşi acvariu, a două specii de Mbuna cu colorit şi patern asemănător la masculi gen albastru cu dungi negre (ex: Pulpican, Demasoni, Saulosi, Elongatus Mpanga) pentru a reduce agresivitatea.
· Nu se recomanda adăugarea de peşti mături, din aceeaşi specie cu cei din acvariu, în special masculi.
· Se recomanda crearea unor curenţi de apa destul de puternici în acvariu, pentru a nu lasă să se adune fecale între pietre şi o creştere mai vigoroasa a peştilor.

Sursa  http://forum.aquascaping.ro/index.php?/ … e-sfaturi/

2 Editat de Ancistrus (2011-09-20 01:19)

Re: Ciclide Africane - Sfaturi

Bun articolul :fok

Re: Ciclide Africane - Sfaturi

sad  am primit de la un prieten in jur de 9 ciclide...2 mi`ai murit la inceput..dupa o luna si ceva in care totul a fost ok...le-am pus oxigen,filtru de apa...neon..toot era in regula..le dadeam mancare niste fulgi..am vrut sa schimb mancarea..si am luat niste granule...de atunci salut pestii mei...nu mai mancau stateau numa ascunsi..knd ma apropiam de acvariu se zbateau sa se ascunda ...le`am schimbat toata apa...am curatat tot dezinfectat..am pus apa...am lasat-o pana a 2`a zi sa se filtreze...da degeaba tot asa...acum i le-am dat inapoi ptr k am avut si accident cu acvariu..la el nu ai nici o treaba...de la ce s`a intamplat asta??dupa ce am schimbat apa..le`am dat fulgi k inainte..:| si tot nu au mancat...imi poti spune de ce te rog?? vreau alt acvariu si vreau tot ciclide...nu vreau sa mai gresesc a 2a oara!!  :of

4

Re: Ciclide Africane - Sfaturi

Daca zici ca ai schimbat apa in totalitate si ai dezinfectat tot inseamna ca dupa nu ai avut un acvariu ciclat. Dar oricum da mai multe detalii... ce mancare le-ai dat mai exact. Fulgi si granule sunt de foarte multe tipuri...

Ai facut teste de apa? Ciclidelor africane (presupun ca la africani te-ai referit) le place apa mai dura.
Ce dimensiune are acvariul? Cata apa schimbai? La cat timp schimbai apa?

The dance is a poem of which each movement is a word.

5

Re: Ciclide Africane - Sfaturi

tutzucu18 A scris:

sad  am primit de la un prieten in jur de 9 ciclide...2 mi`ai murit la inceput..dupa o luna si ceva in care totul a fost ok...le-am pus oxigen,filtru de apa...neon..toot era in regula..le dadeam mancare niste fulgi..am vrut sa schimb mancarea..si am luat niste granule...de atunci salut pestii mei...nu mai mancau stateau numa ascunsi..knd ma apropiam de acvariu se zbateau sa se ascunda ...le`am schimbat toata apa...am curatat tot dezinfectat..am pus apa...am lasat-o pana a 2`a zi sa se filtreze...da degeaba tot asa...acum i le-am dat inapoi ptr k am avut si accident cu acvariu..la el nu ai nici o treaba...de la ce s`a intamplat asta??dupa ce am schimbat apa..le`am dat fulgi k inainte..:| si tot nu au mancat...imi poti spune de ce te rog?? vreau alt acvariu si vreau tot ciclide...nu vreau sa mai gresesc a 2a oara!!  :of


Ti-am lasat in PM adresa mea de messenger,incerc sa te ajut cu sfaturi acolo

Nu trebuia sa schimbi tot volumul de apa

6

Re: Ciclide Africane - Sfaturi

Salut,
Crezi ca am vreo sansa intr-un acvariu Eheim de 54L, sau ma complic si complic si pestii prea tare?

Multumesc,
Silviu

7

Re: Ciclide Africane - Sfaturi

shauru A scris:

Salut,
Crezi ca am vreo sansa intr-un acvariu Eheim de 54L, sau ma complic si complic si pestii prea tare?

Multumesc,
Silviu


In volumul acela de apa poti tine ceva puiet pana ajung la 2-3 cm,in rest e cum ai zis:te complici si complici si pestii
Toate bune !

8

Re: Ciclide Africane - Sfaturi

Cu siguranta nu ai cum sa-i ti in acvariu de 54l.Minim 150l(dar si 150l este mic) :fok

0773797258