1 Editat de Paciurik91 (2011-09-18 17:47)

Subiect: Acvariu nou,

Vreau sa o iau de la 0 cu  noul acvariu  care v-a fi pentru creveti RCS.
As vrea sa imi impartasiti si mie din secretele voastre daca vreti smile) referitor la:
1. Strat: cat de gros sa fie ?
2. Plante: ce fel de plante ? M-am mai documentat si pe multe forumuri sunt enumerate o groaza de specii  , mai exact 9 specii dar vreau sa stiu care mai precis sunt cele mai bune,

Am acvariu de 50l  si cateva buturugi , ma gandeam sa cumpar niste nisip negru pt a scoate in evidenta coloritul crevetilor, neon l-am cumparat din piata , am dat pe el 15 ron  si nush de cat este ca nu scrie, este noname, filtru am Magic jet filter ac 220-240v-50hz 5w  si incalzitor de la resun  RH9000-25W

2 Editat de Pop Remus (2011-09-18 18:54)

Re: Acvariu nou,

Salut,
Intrebarea 1:substratul sa fie de turba cam 1-2 cm adica fertilizant:Aqua basis,tetra complete substrate etc., si inca vreo 4-5 cm de nisip cu granulatie de 2-3 mm negru
Intrebarea 2:plantele depinde de gusturile tale dar daca ai co2 si fertilizanti si lumina de calitate poti sa pui si mai pretentioase daca nu ai pune ceva plante mai putin pretentioase gen:valisneria,egeria densa,java moss,echinodorus etc. A da ai spus ca tiai cumparat din piata un neon ce fel de firma este si de cati w? :smoke  Si ai co2 daca da ce co2 ai? smile

3

Re: Acvariu nou,

Scuze acuma vad ca nu scrie  de ce firma este dar daca vrei plante frumoase iti trebuie un neon bun dute intrun petshop si intreabal pe vanzator ce neon ar fi bun la acvariul tau smile

4 Editat de Paciurik91 (2011-09-18 19:45)

Re: Acvariu nou,

k ms mult de tot .. apropo de turba Aqua basis,tetra complete substrate .. am avut  de la cnv  cik ingrasamant amestecat cu  nisip si am pus primul strat  si al doilea am pus nisip cumparat de la magazin si ce crezi ? mi-au murit 10 red cherry si 3 pesti si pe langa asta nici plantelor nu le-a mers bn au murit si alea sad( mi-a nenorocit tot ! am inteles ulterior ca era vechi ingrasamantul si asta era cauza !
dasta am zis ca iau de la 0 si apropo  ai idee cat costa un neon dala?

5

Re: Acvariu nou,

Depinde  tias recomanda un neon osram dar nu stiu cat de lung tie acvariu sami spui in urmatorul mesa,j dar ar fi undeva la 15-30 lei unul dar depinde cat de lung este dar la 50 l undeva la 40 cm lungime cam asa zic eu este pretul recomandat mai sus dami te rog dimensiunile acvariul tau si iti voi spune ce neo iti trebuie :sok  :sok

Re: Acvariu nou,

60x30x30  u ai mai inmultit creveti pana acuma?

Re: Acvariu nou,

Paciurik91 A scris:

60x30x30

   La dimensiunile acvariului tau, ar merge un neon ca asta

Re: Acvariu nou,

aha ms mult

Re: Acvariu nou,

substratul sa fie de turba cam 1-2 cm adica fertilizant:Aqua basis,tetra complete substrate etc., si inca vreo 4-5 cm de nisip cu granulatie de 2-3 mm negru .
Bun ! Dar esti sigur ca nu le face rau crevetilor ?? sa degaje nu stiu eu ce  substante  care sa-i omoare?

Re: Acvariu nou,

cn mai stie cat de cat as dori sa va dati mai multi cu parerea va rog big_smile  ca sunt bine venite

11

Re: Acvariu nou,

Stai linistit ca nu le face nimica rau crevetilor 1-2 cm de fertilizant sunt indeajuns .Dar ai co2? smile  smile  smile  sau o sa iti cumperi? :sok  Numai bine! :sok

Re: Acvariu nou,

Prietene, nu te sfatuieste nimeni la misto sa iti otravesti crevetii ! Substraturile alea is facute special pentru acvaristica, nu e ingrasamant pentru cartofi. Pe ge gama de fertilizanti vrei sa te bagi? Eu sunt fan JBL de exemplu, aia inseamna:
-substrat JBL Aqua basis plus peste care pui pietris.
-saptamanal adaugi Feropol si zilnic o picatura de feropol 24.
-schimburile de apa sa fac saptamanal 25% din cantitate.
Daca nu ai CO2 imbuteliat, poti baga alternativa mai ieftina Easy Life Easy Carbo! Fara, cam mici sansele sa ai plante frumoase. In acvariile de creveti se potriveste pentru inceput Java Moss prins pe crengi, niste pietre si depinde ce vrei sa pui tu ca si covoras. Uita-te la niste poze cu acvari nano sa vezi cam ce ti-ar placea!
http://aac.acuavida.com/gallery/AAC_2010/
PS: Daca neonul e noname, poti sa il pui in sufragerie, nu la acvariu. Pentru acvariu iti trebuie daca nu ai multi bani un osram ca in linkul dat de ancistrus (nu m-am uitat pe link dar banuiesc  lol ), sau daca ai mai multi banuti, dennerle si altele mai bune.

Re: Acvariu nou,

k ms mult , nu am co2 si nici nu am de gand ca am auzit ca e scump

Re: Acvariu nou,

Na pai atunci dai bataie cu easy carbo. Fara ambele nu prea ai cum sa ai plante parerea mea, ca am incercat! Dar cu easy carbo reusesti sa le tii destul de frumoase... Oricum neonul NEAPARAT trebuie schimbat, ca ala e primul pas spre niste plante frumoase. Poti sa bagi ce vrei tu in apa daca nu ai lumina de calitate! Spor

15

Re: Acvariu nou,

Da, smile  sunt de acord cu parerea colegului Mircea  :sok

16

Re: Acvariu nou,

Pop Remus A scris:

Da, smile  sunt de acord cu parerea colegului Mircea  :sok

   In ce masura crezi ca intereseaza pe cineva, ca tu esti de acord cu spusele altcuiva, esti vreo somitate in materie? Te-am rugat insistent, de citeva ori, constientizeaza stadiul la care te afli, inainte sa ne dai senzatia ca esti in cautarea unei celebritati, inca nemeritate...
   Daca nici de data asta nu intelegi, o sa ti-o spun direct, daca nici atunci nu vei intelege, iti voi acorda un rastimp de gindire prin suspendarea contului.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

17

Re: Acvariu nou,

bradraqua imi cer scuze,nu am avut o intentie rea. Eu am spus numai ce gendesc poate ca nu am procedat bine dar asta este, :scry  imi cer iertare, si promit ca nu voi mai fi rautacios cu clolegi de pe forum smile

18

Re: Acvariu nou,

Pop Remus A scris:

bradraqua imi cer scuze,nu am avut o intentie rea. Eu am spus numai ce gendesc poate ca nu am procedat bine dar asta este, :scry  imi cer iertare, si promit ca nu voi mai fi rautacios cu clolegi de pe forum smile

   Ai inteles partial gresit, nu este vorba de rautate, ci de faptul ca ar trebui sa dai mult mai multa atentie cititului (invatului), decit comentariilor anapoda pe care le faci, adica sa-ti cunosti lungul nasului si sa astepti sa mai cresti in valoare...

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

19

Re: Acvariu nou,

Ok bradraqua  :sok De acum incolo am sa gandesc ce scriu :fbr  sa nu scriu numai tampeni ca si cateodata :scry  smile

20

Re: Acvariu nou,

ferti soil este substratul perfect si nu tulbura apa ,nu necesita fertilizat substratul pentru 2,5 ani
sper ca ajuta aceasta informatie daca nu e pre tarziu.

Toti iti vor binele, nu-i lasa sa ti-l ia!
telefon 0751 055 202