1 Editat de LaMishto (2011-09-20 01:08)

Subiect: o intrebare

nu-i deranjeaza pe pesti neonul? pot sa-l tin toata noaptea?

2 Editat de Ancistrus (2011-09-20 01:12)

Re: o intrebare

LaMishto A scris:

nu-i deranjeaza pe pesti neonul?

   Asta a fost LaMishto? lol
   In natura exista ciclul zi/noapte, deci cam asa ar trebui sa faci si tu la pestii tai... o perioada de lumina, si o perioada de intuneric.

3

Re: o intrebare

mda, eram sigur, oricum as putea sa-l las linistit aprins toata noaptea pt ca pestii mei sunt rezistenti( astia care au mai ramas)
Nu m-am mai ocuat de ei in ultimul timp ( cam mai mult de o luna) si in tot acest timp nu le-am mai dat de macare, nu le-am mai schimbat apa, iar acvariul era asa de murdar incat a trebuit sa-mi iau altul....mi-a picat fisa ieri seara sa-mi iau alt acvariu si asa am facut.
nu-i de firma, ii din piata , destul de frumos cu capac neon 55l la 100lei
Acum brusc mi-a revenit cheful de pesti...ca imi murise intre timp
Sper ca de data asta sa tina mai mult de cateva luni :stupid deocamdata am bagat pestii dar nu-i gata, mai trebuie sa-mi iau substrat si plante si..alti pesti

mai am doar un neon, 1 peste negru(nu mai stiu cum ii zice) si 3 corydoras din.. 4 guppy, 2 xifo, 4 neoni, si mai un peste negru...altii s-au aruncat din acvariu, altii au murit si i-am gasit doar pe jumatate, cred ca au fost mancati de ceilalti pesti

4 Editat de Ancistrus (2011-09-20 01:39)

Re: o intrebare

LaMishto A scris:

pestii mei sunt rezistenti( astia care au mai ramas)
Nu m-am mai ocuat de ei in ultimul timp ( cam mai mult de o luna) si in tot acest timp nu le-am mai dat de macare, nu le-am mai schimbat apa, iar acvariul era asa de murdar incat a trebuit sa-mi iau altul...

LaMishto A scris:

mai am doar un neon, 1 peste negru(nu mai stiu cum ii zice) si 3 corydoras din.. 4 guppy, 2 xifo, 4 neoni, si mai un peste negru...altii s-au aruncat din acvariu, altii au murit si i-am gasit doar pe jumatate, cred ca au fost mancati de ceilalti pesti

   Sunt momente in viata cand mai bine minti decat sa spui un asemenea adevar... si sa-l mai spui si pe un forum al iubitorilor de peste exotici... nu inteleg de ce tii neaparat sa ai acvariu cu pesti :omfg... ti-ai ales destul de bine nick-ul asta neutral

Re: o intrebare

Frate....ai incepu in sens invers.
Ar fi trebuit sa iti cumperi intai substrat, plante filtru si toate cele.
Al doilea pas ar fi fost sa ciclezi acvariul si abia pe urma sa bagi pestii.
Tu ai ales sa incepi cu introducerea pestilor si apoi a substratului?
Nu mai chinui saracele animale daca nu ai invatat inca sa ii ingrijesti.

6

Re: o intrebare

ps: pestele ala negru se numeste molly si mi-am pus acum pestii pt ca deocamdata nu imi iau substrat, plante si alti pesti pt ca am alte prioritati, filtru am iar pe fund am mai pus niste pietris di ce mi-o mai ramas, poate dupa ce o sa-l amenajez calumea o sa fac o poza si o sa v-o arat wink ca sa vedeti cum arata un acvariul unui amator in cel mai pur sens al cuvantului:)

Re: o intrebare

LaMishto A scris:

mda, eram sigur, oricum as putea sa-l las linistit aprins toata noaptea pt ca pestii mei sunt rezistenti( astia care au mai ramas)
Nu m-am mai ocuat de ei in ultimul timp ( cam mai mult de o luna) si in tot acest timp nu le-am mai dat de macare, nu le-am mai schimbat apa, iar acvariul era asa de murdar incat a trebuit sa-mi iau altul....mi-a picat fisa ieri seara sa-mi iau alt acvariu si asa am facut.
nu-i de firma, ii din piata , destul de frumos cu capac neon 55l la 100lei
Acum brusc mi-a revenit cheful de pesti...ca imi murise intre timp
Sper ca de data asta sa tina mai mult de cateva luni :stupid deocamdata am bagat pestii dar nu-i gata, mai trebuie sa-mi iau substrat si plante si..alti pesti

mai am doar un neon, 1 peste negru(nu mai stiu cum ii zice) si 3 corydoras din.. 4 guppy, 2 xifo, 4 neoni, si mai un peste negru...altii s-au aruncat din acvariu, altii au murit si i-am gasit doar pe jumatate, cred ca au fost mancati de ceilalti pesti

Daca tot iti doresti asa de mult pesti de ce nu iti cumperi o fata de masa, pe care ai pesti desanati, sau un tablou cu pesti, asa scapi de toate grijile ce ti-au stricat tineretea.
Daca intradevara iti doresti un acvariu atunci oprestete 5 secunde in loc, trage aer in piept si raspundeti la intrebarea, eu pot trai o luna fara sa mananc?
Daca ai gasit raspunsul corect, atunci incearca sa culegi cat mai multe informatii despe acvaristica inainte de a te apuca de cresterea pestilor, te rog, te implor nu iti mai bate joc de ei.
Multumesc pentru intelegerea de care vei da dovada cu siguranta.

Lucrul important este acesta: Sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai pentru ce ai putea sa devii.

8

Re: o intrebare

Sa-i acordam circumstante atenuante colegului, nu este singurul care confunda un site de acvaristica cu unul pentru decoratiuni interioare. Asta in cazul in care nu priveste lumea conform nick-ului pe care si l-a ales...

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

Re: o intrebare

Eu cred ca scrie omul la misto,vrea sa irite lumea de pe forum
P.S.-Cacealma

10

Re: o intrebare

b37dra A scris:

Eu cred ca scrie omul la misto,vrea sa irite lumea de pe forum
P.S.-Cacealma

O sa vedem, il mai lasam se se "zbenguie" un pic si... tragem concluziile!

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

11

Re: o intrebare

nu scriu la mishto si nici nu ma zbengui ci pur si simplu sunt mai putin meticulos decat voi. Acum totul a intrat in normal, apa e curata, au parte de doua mese pe zi  cool , iar in curand imi voi completa acvariul cu pesti.Ma gandesc sa-mi mai iau o pereche de guppy, vreo 3 neoni, o pereche de xipho si un barbat la molly care ii vaduva de ceva timp...si as mai baga macar un scalar pt ca is spectaculosi dar nush daca mai are loc  :-

12 Editat de renegade1dani (2011-09-22 10:54)

Re: o intrebare

LaMishto A scris:

mai am doar un neon, 1 peste negru(nu mai stiu cum ii zice) si 3 corydoras din.. 4 guppy, 2 xifo, 4 neoni, si mai un peste negru... :-

Nu crezi ca ai deja ai prea multi pesti in acvariul  ala de 55l(probabil brut)

LaMishto A scris:

Ma gandesc sa-mi mai iau o pereche de guppy, vreo 3 neoni, o pereche de xipho si un barbat la molly care ii vaduva de ceva timp...si as mai baga macar un scalar pt ca is spectaculosi dar nush daca mai are loc :-

... sau  vrei sa-i pui ca pe carti in biblioteca?? :sevil

Nimic nu este atat de greu, incat sa nu poata fi clarificat prin cercetare.

13

Re: o intrebare

LaMishto A scris:

nu scriu la mishto si nici nu ma zbengui ci pur si simplu sunt mai putin meticulos decat voi. Acum totul a intrat in normal, apa e curata, au parte de doua mese pe zi  cool , iar in curand imi voi completa acvariul cu pesti.Ma gandesc sa-mi mai iau o pereche de guppy, vreo 3 neoni, o pereche de xipho si un barbat la molly care ii vaduva de ceva timp...si as mai baga macar un scalar pt ca is spectaculosi dar nush daca mai are loc  :-

Asta este (sunt mai putin meticulos decit voi), individul se armonizeaza societatii si nu invers. Mare grija la spuprapopulare, poti avea probleme mari!

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

Re: o intrebare

intrebare: ii cunosti cumva intamplator pe aqua si exotic?  ^:)^  ^:)^  ^:)^
esti tare frate  :apl  :apl  :apl
pacat ca nu esti din Bucuresti ca faceam cinste cu o  :noroc  insa daca voi ajunge in Timisoara nu ratez ocazia  ^:)^  ^:)^  ^:)^

Lucrul important este acesta: Sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai pentru ce ai putea sa devii.

15

Re: o intrebare

as putea sa i dau o mana de ajutor baiatului,asa ca daca intradevar vrei sa ai un acvariu si iubesti pestii pot sa te indrum cu cateva sfaturi nu neaparat pe forum ci face to face

16

Re: o intrebare

adilupu A scris:

as putea sa i dau o mana de ajutor baiatului,asa ca daca intradevar vrei sa ai un acvariu si iubesti pestii pot sa te indrum cu cateva sfaturi nu neaparat pe forum ci face to face

ar fi o chestie...cand o sa-l reamenajez iti dau un pm big_smile

17 Editat de LaMishto (2011-10-07 16:31)

Re: o intrebare

salutare  :smoke

am fost ieri la zoomania si mi-am luat substrat, o planta 1 neon si o pereche de xipho o planta si un filtru ( resun minifilter)

problema este ca apa ii tulbure, nu am clatit un pic substratul inainte sa-l bag in acvariu pt ca nu am stiut daca trebuie sau nu, iar acum apa este destul de tulbure chiar daca au trecut aproape 24 ore. problema este ca si sanitarii mai scormonesc in el murdarind si mai tare apa.
intrebarea este daca sa acopar nisipul cu pietre sau daca sunt ceva solutii de curatare a apei sau se va limpezii singura....si inca ceva; pe cutie scria ca substratul este pt acvarii de 50-60l insa nu am reusit sa acopar mai mult de 60% din suprafata. am sa fac cateva poze in cateva ore ca sa si vedeti.

si inca ceva angajatzii de la zoomania is cam prosti! ba se contrazic uni pe altii ba tzi dau informatii eronate, mai ales pentru incepatorii ca mine iti faci praf tot acvariul daca asculti de ei. Ultima prostie din partea lor a fost aseara cad mi-am luat filtru, baiatu zicea ca-i bun pt acvariul meu care are cca 45-50l. cand am pus filtrul in acvariu si i-am dat drumul parca era uragan, planta saraca era cu curu-n sus noroc ca nu erau pestii in acvariu ca-i zapacea de tot, dupa aceea ma uit pe cutie si surpriza :pp ...era recomandat pt acvarii de 80l, si astazi dimineatza m-am dus si l-am schimbat cu unul pt 40l care este perfect.

18

Re: o intrebare

LaMishto A scris:

salutare  :smoke

am fost ieri la zoomania si mi-am luat substrat, o planta 1 neon si o pereche de xipho o planta si un filtru ( resun minifilter)

problema este ca apa ii tulbure, nu am clatit un pic substratul inainte sa-l bag in acvariu pt ca nu am stiut daca trebuie sau nu, iar acum apa este destul de tulbure chiar daca au trecut aproape 24 ore. problema este ca si sanitarii mai scormonesc in el murdarind si mai tare apa.
intrebarea este daca sa acopar nisipul cu pietre sau daca sunt ceva solutii de curatare a apei sau se va limpezii singura....si inca ceva; pe cutie scria ca substratul este pt acvarii de 50-60l insa nu am reusit sa acopar mai mult de 60% din suprafata. am sa fac cateva poze in cateva ore ca sa si vedeti.

si inca ceva angajatzii de la zoomania is cam prosti! ba se contrazic uni pe altii ba tzi dau informatii eronate, mai ales pentru incepatorii ca mine iti faci praf tot acvariul daca asculti de ei. Ultima prostie din partea lor a fost aseara cad mi-am luat filtru, baiatu zicea ca-i bun pt acvariul meu care are cca 45-50l. cand am pus filtrul in acvariu si i-am dat drumul parca era uragan, planta saraca era cu curu-n sus noroc ca nu erau pestii in acvariu ca-i zapacea de tot, dupa aceea ma uit pe cutie si surpriza :pp ...era recomandat pt acvarii de 80l, si astazi dimineatza m-am dus si l-am schimbat cu unul pt 40l care este perfect.

   Pina la urma cite plante sint, una sau doua?
   Acum ca ai facut-o cu substratul, lasa-l asa, apa se va limpezi mai greu dar se va limpezi. Macar cind adaugi sustratul care-ti lipseste, spala-l inainte.
   Despre vinzatorii din pet-shopuri stim cu totii ce le poate pielea.
   Cred ca ai gresit cind ai schimbat filtrul, era mai eficient cel puternic, la care faceai ceva reglaje sau improvizatii si reduceai debitul prea mare.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

19 Editat de LaMishto (2011-10-07 18:36)

Re: o intrebare

deocamdata am o planta, dar nush daca mai pun substrat pt ca restul suprafetei neocupate am pus pietris colorat si arata destul de bine combinatia asta

oricum in seara asta imi pun o galeata de apa pt maine cand o sa schimba apa si probabil o sa se mai reduca din mizerie

20

Re: o intrebare

LaMishto A scris:

pe cutie scria ca substratul este pt acvarii de 50-60l insa nu am reusit sa acopar mai mult de 60% din suprafata.

   Sunt curios cum se numeste acel substrat la cutie wink, tare am eu senzatia ca ai cumparat substrat fertilizant, care de fapt se asterne ca prim strat, dupa care se acopera cu alt strat in grosime de 4-5 cm, cu nisip quartz sau substrat inert :fok