1

Subiect: acvariu marin

pentru inceput e foarte greu dar nu imposibil asa ca m-am pus pe treaba am achizitionat o parte din echipamente . dupa cum ureaza:
1 Pompa de valuri SEIO M1100 : 4400 litri/h
2 Dymax Skimmer LS30
3Osmozor JBL 120
4 overflow tunze 1500 l se poate dubla capacitatea la 3000 l
5 pompa apa 1200 L
6 un substrat de granulatie forte fina si unul cu granulatie 1-3cm.Voi folosi ambele tipuri de substrat
7 20 fiole de startare cu bacteri 10 +10
8 carbune
9 zeolit
10 inca un mediu filtrant care ma chinui sa imi aduc aminte cum se numeste
11 sare 10 -12 kg "Premium Salt" de la Dupla
si mai urmeaza alte achiziti : etc
acvariu 386 l dimensiuni 160 lungime.40 latime.60. inaltime
sump e la uscat dimensiuni 95 lungime.40 latime.40 inaltime
citeva poze cu acvariu si sumpul:
scuze de calitatea pozelor

Re: acvariu marin

Suna promitator, asteptam sa vedem evolutia acvariului. Felicitari pana acum.

Lucrul important este acesta: Sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai pentru ce ai putea sa devii.

Re: acvariu marin

De ce l-ai facut atat de inalt? il puteai lasa la 50 cm?
Bafta!

4

Re: acvariu marin

va multumesc pentru incurajare .
acum de ce l-am facut asa inalt ? asa l-am primit de la fratele meu si asa am sa il folosesc .  :sok

Re: acvariu marin

Sfat, daca imi permiti, incearca sa nu folosesti o coloana de apa mai inalta de 50 cm sau daca vrei mai mult pune un iluminat foarte sanatos.

Lucrul important este acesta: Sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai pentru ce ai putea sa devii.

6

Re: acvariu marin

bun sfat asa ma gindeam si eu la o coloana de apa undeva la 45-50 cm.

Re: acvariu marin

Mergi si vorbeste pe la firmele mari de termopane / geamuri. Sa iti taie bazinul 10 cm fara sa il desfaca. Daca vor, o pot face.

8

Re: acvariu marin

salut da e o idee dar tind cont ca gol cintaresre cam 100 kg.
si faptu ca a costat 2.200lei constructia lui nu vreau sa il stic acvariul a fost facut comanda pentru o banca sau razgindit  etc si asa a ajuns la mine.
dar pentru iluminat nu imi fac griji ma gindesc sa pun 3 4 neoane  si se compenseaza dar pana acolo e cale lunga.
azi abea am pus sumpul in stand am dat gauri pentru tur si retur
miine sa pun autocolant pe spatele acvariului si asa incepe aventura
spalat la nisip amestecu de sare si cel mai greu ciclarea of dar lunga e asteptarea

Re: acvariu marin

dodoxk A scris:

salut da e o idee dar tind cont ca gol cintaresre cam 100 kg.
si faptu ca a costat 2.200lei constructia lui nu vreau sa il stic acvariul a fost facut comanda pentru o banca sau razgindit  etc si asa a ajuns la mine.
dar pentru iluminat nu imi fac griji ma gindesc sa pun 3 4 neoane  si se compenseaza dar pana acolo e cale lunga.
azi abea am pus sumpul in stand am dat gauri pentru tur si retur
miine sa pun autocolant pe spatele acvariului si asa incepe aventura
spalat la nisip amestecu de sare si cel mai greu ciclarea of dar lunga e asteptarea

3-4 in plus fata de cat vroiai sa pui? Daca te gandesti sa faci un marin cu 3-4 neoane eu zic sa te mai gandesti.

Lucrul important este acesta: Sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai pentru ce ai putea sa devii.

10

Re: acvariu marin

3-4-n neoane nu compenseaza adancimea. Vei avea mai multa lumina, dar numai pana la o adancime. Nu pana la fundul acvariului.
Nu numarul surselor luminoase e cel mai important ci intensitatea si spectrul pe care le  are lumina pana la nivelul substartului.

11 Editat de dodoxk (2011-09-20 23:04)

Re: acvariu marin

sal ma gindeam la o combinatie de genu urmator 3 ori 36 w la 120cm


Hobby Marine Light T8
Hobby Actinic Light T8
JBL Solar Marin Blue T8

12

Re: acvariu marin

T8...?!??!

Re: acvariu marin

Fara suparare insa t8-urile nu prea au ce cauta la marine, acelea produc mai mult o lumina de veghe decat sa poti lumina un bazin de marine.

Lucrul important este acesta: Sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai pentru ce ai putea sa devii.

14

Re: acvariu marin

ok o sa trecem pe t5  la 150 cm cred ca 4 neoane ar fi ok
dar pana la iluminat mai am mult de lucru asa ca mersi de sfat.
acvariidevis
ciprian01

:sok

15

Re: acvariu marin

dodoxk A scris:

salut da e o idee dar tind cont ca gol cintaresre cam 100 kg.
si faptu ca a costat 2.200lei constructia lui nu vreau sa il stic acvariul a fost facut comanda pentru o banca sau razgindit  etc si asa a ajuns la mine.
dar pentru iluminat nu imi fac griji ma gindesc sa pun 3 4 neoane  si se compenseaza dar pana acolo e cale lunga.
azi abea am pus sumpul in stand am dat gauri pentru tur si retur
miine sa pun autocolant pe spatele acvariului si asa incepe aventura
spalat la nisip amestecu de sare si cel mai greu ciclarea of dar lunga e asteptarea

nu conteaza cat cantareste bazinul, nici cat a costat,si nici pentru cine a fost facut. da fuga si mai taie din sticla daca ai aceasta posibilitate , asta sa nu i-ti para rau pe mai departe si va fi prea tarziu. nu de alta dar eu sunt patit.

cat despre lumina T5-urile te vor ajuta pana la un anumit punct(asta daca mai tai din bazin ) apoi va trebui sa faci un update daca vrei corali mai de soi(tot din experienta prin care am trecut vorbesc)

16

Re: acvariu marin

sint total de acord cu voi dar prefer sa merg cu o coloana de apa mai mica decit
sa tai acvariu .nu vreau sa fiu nesimtit sa va contrazic dar cred ca pentru inceput e ok sa ma rezum la ce imi permit totosi e criza si bani abea vin de fugit imidiat le zboara fizicu din buzunar dar cred ca asta stiti si voi  mad  am sa tin cont de sfaturile primite .dar trebuie sa ma rezum la ce am pentru moment.pe viitor cind am sa prind ceva experienta si ceva mai multe finante  :fok
acum e si partea a 2 mai am un acvariu de 500l cu discusi daca peaste un timp ma voi baga la ceva mai complicat am sa fac rocada mut discusi in cel de 386 si pe cel de 500l il fac marin .
cel de 500l are urmatoarele dimensiuni 130 lungime 55 latime 70 inaltime cred ca ar fi mai indicat sa il fac pe cel de 500 l ca dimensiuni
pentru moment sa terminat bugetu pe luna asta asa ca  .
mai vedem luna viitoare
apropo de greutatea acvariului azi trebuia sa pun autocolantul dar cum nu am avut cu cine sa scot acvariul in curte am abandonat cred ca miine il rezolv asta daca prind vreun frate pe la mine  sal

17

Re: acvariu marin

Deci vrei sa renunti pana la urma la cel cu inaltimea de 60 cm si sa treci la altul cu inaltimea de 70 cm...?!
Tu nu ai lumina pt primul si vrei sa incerci cu al doilea?
Cum vei ajunge pe fundul bazinului? Ce lungime are mana ta?

Daca tot te decizi sa il schimbi, macar fa-ti unul nou. Costul unui bazin este nesemnificativ fata de tot ceea ce costa un acvariu marin. Iar diferenta de bani intre 50 cm inaltime si 70...este considerabila. Lumina, racire, curenti, etc...!

18

Re: acvariu marin

de renuntat nu am sa renunt era doar o idee asa ca am stat am mai citit mai multe despre iluminat si am ajuns la urmatoarea concluzie iluminat puternic si intens asa ca am loat urmatoarea decizie .

JBL SOLAR COLOR ULTRA 1450 mm, 80W
JBL SOLAR MARIN BLUE ULTRA 1450 mm, 80W
JBL SOLAR MARIN DAY ULTRA 1450 mm, 80W
JBL SOLAR NATUR ULTRA 1450 mm, 80 W
JBL SOLAR TROPIC ULTRA 1450 mm, 80 W
BALLAST ETI UAL 400W CLASS 1

daca nici asa nu merge ma las tongue   sau datimi o idee ca te taiat acvariul nu am sal tai si nici altul nu mai fac ca baga divort sotia  :stupid  nu de alta dar aveam 6 acvari acum am mai dat 2 asa ca daca mai fac inca unu brrrrrr nici nu vreau sa ma gindesc  ce se va intimpla

apropo de lungimea maini nu am masurato dar ajung ce e adevarat mai greu dar ajunge  pe fundul acvariului dar fara un mic sacrificiu nimic nu se poate face.

19 Editat de dodoxk (2011-10-02 13:31)

Re: acvariu marin

salut din nou vad ca toata lumea sa suparat pe mine pentru ca nu vreau sa tai acvariul asa ca am trecut la masuri mai extreme am sa achizitionez 2 buc.de MH a 150 W +2 neoane :
JBL SOLAR MARIN BLUE ULTRA 
JBL SOLAR MARIN DAY ULTRA
acum sigur am sa am suficienta lumina
160 W neoane + 300 W MH
un total de 460 W pentru 400L de apa asta cu tot cu sump   :sok

20

Re: acvariu marin

miine seara il umplu cu saramura. momentan are 200L de apa in el
si dau drumu la ciclat. acum are 2 pompe pentru a asigura circulati apei in acvariu si pentru cele 5 fiole de bacteri adaugate +1 de hrana pentru bacteri
urmind sa adaug inca 5 + 2 de hrana
acum am montat momentan 1 neon blue pentu 2 3 poze restu pe parcurs .
acvariu e acoperit cu un prosop in potriva prafului