1

Subiect: inca un incepator

Salut, sunt Dani, un incepator in acest hobby. as avea nevoie de ajutor in achizitionarea echipamentelor pentru un acvariu marin. pentru inceput as vre sa achizitiones un acvariu

ACVARIU STARTUP 80 NEGRU OVAL

Specificatii
Lungime: 80 cm
Latime: 35 cm
Inaltime: 40 cm
Volum: 112dm3
Grosime: 6 mm

Contine
Capac cu 2x neon 18W
Filtru interior
Incalzitor
Minciog
Termometru  ( cred ca va trebui sa le schimb cam pe toate)

ce echimament imi recomandati ( pompe,filtre,lumini, sistem de osmoza )
la ce pret sa ma astept aproximativ.

2

Re: inca un incepator

Am gasit ceva de genul asta... http://www.pepika.ro/produse/21-acvaris … 00-pl.html  ar fi mai indicat un astfel de acvariu pentru un incepator ? dar tot cred ca as mai avea nevoie de o instalatie de osmoza inversa banuiesc ce parere aveti

Re: inca un incepator

Berar A scris:

Am gasit ceva de genul asta... http://www.pepika.ro/produse/21-acvaris … 00-pl.html  ar fi mai indicat un astfel de acvariu pentru un incepator ? dar tot cred ca as mai avea nevoie de o instalatie de osmoza inversa banuiesc ce parere aveti

acesta este mai ok insa sa nu iti propui prea multe de la acest acvariu

Lucrul important este acesta: Sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai pentru ce ai putea sa devii.

4

Re: inca un incepator

Dami te rog un sfat o sugestie ceva cam cu ce sa incep . as vrea sa pot sa tin ceva "nemo" corali anemone si inca cativa pesti nu multi. sunt cam nehotarat in privinta acvariului ce dimensiune sa aiba 100l-150l ? bugetul nu imi permite mare lucru . dar prefer sa le achizinionez pe rand si in timp tot ceea ce este necesar. nu imi permit sa cumpar cele mai de top acesori dar nici cel mai ieftine nu vrea... sti cum se zice " zgarcitul in totdeauna plateste  de 2 ori "

Am citit cate ceva pe forum-uri am o idee despre ce este vorba dar astept idei si pareri de la cei cu experienta. nu am inteles exact cum functioneaza un sump

Un pic de ajutor va rog ..
                multumesc anticipat

Re: inca un incepator

Este foarte important ce iti doresti de la acest acvariu.
Din pacate un acvariu de apa sarata in care sa nu investeti foarte mult este un pic cam greu sa il faci sa arate foarte bine. Autunci cand vorbim de marine nebunia poate fi dusa pana la extrem, iti voi prezenta cateva poze cu acvariul meu ce este inca in formare sa iti faci o mica idee cam pana unde poate ajunge nebunia. Daca iti doresti decat cativa nemo si o anemona, 2 creveti, si alte mici vietuitoare lucrurile sunt foarte simple. Nemo traiesc si cu aparatura ce o vei primi impreuna cu acvariul resun, iar restul aparaturii o poti suplini din substante, insa va fi putin mai multa munca.


1.    Spumator
2.    Filtru uv
3.    Filtru
4.    Filtru zoolit
5.    Sac pentru retinere particule
6.    Pompe recirculare 3000+5000 litri
7.    Ozonizator
8.    Niveaumat Pompa nivel
9.    Chiller
10.    Ozmoza
11.    Bazin tampon ozmoza
12.    Sumpul
13.    Metal halide 2 x 400w + t5 4x39w +t5 4x54w
14.    Bazin alge
15.    Moonlite
Urmeaza
Nitrat reductor 
Calcium reactor 
CO2 Set (butelie, reductor de presiune, valva, counter)
Ph Controller
Phosphate filter

Sper sa te ajute si sa nu te bage mai mult in ceata.

Lucrul important este acesta: Sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai pentru ce ai putea sa devii.

6

Re: inca un incepator

WOW fff frumoase acvariile este un pic cam incalcita partea cu sumpul pt mine de ocamdata. cred ca costa o gramada de bani .ce este in acvariul de sus un coral ?

Re: inca un incepator

hai sa nu vorbim de bani, imi este frica sa fac un calcul lol da este suportul facut din coral, pe el vor veni atasati coralii sps-uri

Lucrul important este acesta: Sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai pentru ce ai putea sa devii.

8

Re: inca un incepator

La ce te referi cand ai zis  "Nemo traiesc si cu aparatura ce o vei primi impreuna cu acvariul resun, iar restul aparaturii o poti suplini din substante, insa va fi putin mai multa munca." mai multa munca in ce sens schim de apa curatire de filtre ? chesti de acest gen ?

Re: inca un incepator

trebuie sa faci ceva mai mute teste si sa sti ce substante trebuiesc adaugate, in lipsa aparatuturii va trebui sa faci testele mult mai des.

Lucrul important este acesta: Sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai pentru ce ai putea sa devii.

10 Editat de Berar (2011-09-23 14:13)

Re: inca un incepator

Daca de la Acvariu Resun DMS 500 PL sau Acvariu Boyu TL550 as reusi sa scot pompele filtrele si spumatorul as putea sa le folosesc intrun sump ?
iar daca as reusi sa scot afara si peretele despartinor care separa acvariul de pompe as castiga aproximativ 40l in plus ....
intrun asemea acvariu ar fi posibil sa tin si un ( chirurg galben ) cred ca ar fi cam mic acvariul am dreptate ?
daca imi fac un sump un filtru exterior gen  --- http://accesorii-acvariu.ro/index.php/filtrare/filtre-externe/jhv-302.html --- ar mai avea rost ?

care dintre cele doua este mai ok
1 Acvariu Resun DMS 500 PL
2 Acvariu Boyu TL550

Re: inca un incepator

chirurgul are si el nevoie de 200 litri cel putin

Lucrul important este acesta: Sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai pentru ce ai putea sa devii.

Re: inca un incepator

salut am o problema am observat ca un scalar a inceput sa imi alerge guppy