Subiect: inlocuire pesti vechi cu pesti noi

Buna ziua,

De cand am inceput sa fac modificari in/la acvariu meu (Eheim Aquapro 80, 126 L, filtru intern Eheim, lumina 2X 18W Silvania Daylight) m-am trezit cu tot felul de intrebari la care nu gaseam raspunsuri.
Pe partea tehnica, problemele sunt ca si rezolvate. Cu manutele astea doua  :pp am modificat capacul, am pus 4 neoane si am schimbat filtrul intern cu unul extern.
Pe partea bio, am reusit sa populez acvariul cu plante, pana la un nivel mediu , urmand sa mai sufere incet si alte modificari.
Acum vreau sa fac modificari si asupra celor 17 pesti:
2 pinguini , 2 scalari , 2 gurami aurii , 2 ramirezi , 2 SAE gri, 2 SAE galbeni, 2 ramirezi , 1 molly (the survivor), 2 monstrii , 1 ancistrus si 1 rechin cu aripi rosii.
Daca de introdus pestii noi stiu ca acest lucru trebuie facut treptat, putini si la intervale de 1-2 saptamani, la scos pestii ar trebui sa aplic aceeasi regula?
Vreau sa scot cam 10 pesti si sa aduc alte specii.
Stie cineva sa fie vreo problema in acest sens?

Multumesc.

2

Re: inlocuire pesti vechi cu pesti noi

a_friendro A scris:

Buna ziua,

De cand am inceput sa fac modificari in/la acvariu meu (Eheim Aquapro 80, 126 L, filtru intern Eheim, lumina 2X 18W Silvania Daylight) m-am trezit cu tot felul de intrebari la care nu gaseam raspunsuri.
Pe partea tehnica, problemele sunt ca si rezolvate. Cu manutele astea doua  :pp am modificat capacul, am pus 4 neoane si am schimbat filtrul intern cu unul extern.
Pe partea bio, am reusit sa populez acvariul cu plante, pana la un nivel mediu , urmand sa mai sufere incet si alte modificari.
Acum vreau sa fac modificari si asupra celor 17 pesti:
2 pinguini , 2 scalari , 2 gurami aurii , 2 ramirezi , 2 SAE gri, 2 SAE galbeni, 2 ramirezi , 1 molly (the survivor), 2 monstrii , 1 ancistrus si 1 rechin cu aripi rosii.
Daca de introdus pestii noi stiu ca acest lucru trebuie facut treptat, putini si la intervale de 1-2 saptamani, la scos pestii ar trebui sa aplic aceeasi regula?
Vreau sa scot cam 10 pesti si sa aduc alte specii.
Stie cineva sa fie vreo problema in acest sens?

Multumesc.

   - Invata denumirea pestilor pe care ii cresti, denumiri ca: pinguin, SAE gri, SAE galbeni, monstrii, rechin cu aripi rosii, nu au ce cauta pe un site de acvaristica.
   - La introducerea pestilor intr-un acvariu nu exista decit urmatoarele reguli:
   1. Alegerea speciilor potrivite pentru set-up (aici exista mai multe reguli, pe care le poti afla citind)
   2. Aclimatizarea (cel putin din punct de vedere al temperaturii) pestilor noi cu apa din acvariu.
   3. Respectarea numarului maxim de pesti care pot fi tinuti in respectivul acvariu.
   4. Carantinarea pestilor noi, pentru evitarea imbolnavirii intregii populatii din acvariu.
   5. Asocierea speciilor pe anumite criterii, tinind cont de situatiile in care unele specii nu sint compatibile.
   Despre scoaterea pestilor la care vrei sa renunti, inca nu stiu nimic... probabil se scot cu minciogul! lol

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

3 Editat de pelly67 (2011-09-23 18:50)

Re: inlocuire pesti vechi cu pesti noi

2 pinguini
1 the survivor,
2 monstrii
1 rechin cu aripi rosii.
Prietene...astia 6 trebuie inlocuiti neaparat, in special cei 2 monstrii. Ce nu inteleg este de ce vrei sa-l dai pe survivor, asta cred ca ar trebui valorificat pe bani grei daca a trait pana acum in compania celorlalti.
PS. "inlocuire pesti vechi cu pesti noi".....de ce ii schimbi?...au expirat?
"Cu manutele astea doua   :pp  am modificat capacul" ... :noroc
Radu iti recomanda sa-i scoti pe unii cu minciocul.....pe unii eu iti recomand sa-i scoti cu bata de baseball. lol

Re: inlocuire pesti vechi cu pesti noi

Sa presupunem ca ar fi un mic incepator, sper eu, cu simtul umorului foarte dezvoltat. Colegii au drepate 100% ar trebui sa privesti cateva acvarii apoi sa vezi ce iti doresti de la acvariul tau, sa iti socotesti foarte bine timpul si banii care doresti sa ii investesti si in cele din urma sa inveti denumirea pestilor fiinca noi chiar nu avem cum sa te ajutam cu specii gen "monstrii", oricum daca este o specie descoperita de tine sa sti ca au mare valoare. ^:)^  ^:)^  ^:)^

Lucrul important este acesta: Sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai pentru ce ai putea sa devii.

5

Re: inlocuire pesti vechi cu pesti noi

salut .
1. daca ai MONSTRII in acvariu ii scoti cu harponul ...
2. supravietuitorul iti recomand sa il opresti ...
restu vorba colegilor... cu minciogul sau chiar cu bata de baseball....
3.nu ai spus de ce vrei sa ii schimbi ...
(app stii ce face un bancher cand nevasta lui ajunge la 50 ani ?
o schimba pe doua de 25 ....)

Diplomatie este sa te gandesti de 2 ori inainte de a nu spune nimic

Re: inlocuire pesti vechi cu pesti noi

:apl  :apl  :apl Am o pusca daca vrei te ajut eu cu Monstrii :apl  :apl  :apl

Putini oameni, restul populatie.

Re: inlocuire pesti vechi cu pesti noi

a_friendro A scris:

Daca de introdus pestii noi stiu ca acest lucru trebuie facut treptat, putini si la intervale de 1-2 saptamani, la scos pestii ar trebui sa aplic aceeasi regula?
Vreau sa scot cam 10 pesti si sa aduc alte specii.
Stie cineva sa fie vreo problema in acest sens?

Multumesc.

Va multumesc pentru atentia acordata, dar, din pacate, constat ca niciunul dintre voi nu a citit cu atentie mesajul.
Dovada este foarte clara: raspunsuri total pe langa subiect.
Faptul ca nu am insirat denumirile stiintifice ale pestilor din acvariu nu denota neaparat ca nu-mi cunosc pestii din acvariu. Ci doar ca nu conteaza, in cadrul acestei intrebari, ce tip de pesti am in acvariu atata timp cat era adresata la modul general.
Am insirat intr-un alt post de-al meu aceleasi denumiri din popor, dar cu linkuri catre denumirea stiintifica si poze cu acesti pesti.In postul acesta am considerat cu nu merita efortul sa reiterez acest lucru, atata timp cat nu are importanta.
Intrebarea mea era strict legata de o asa-zisa regula care spune ca nu e bine sa introduci in acvariu mai mult de 3-4 pesti pe saptamana.
Si, in consecinta, as vrea sa stiu daca se aplica si viceversa?
Ma gandesc ca, deoarece in acvariu plantele, pestii, apa, bacteriile, etc. sunt intr-o stransa legatura, si influenteaza acel ciclu al azotului, nu care cumva prin diminuarea numarului de pesti dintr-o data va fi afectat acest ciclu?
Modificarile pe care le-am facut asupra acvariului si pe care vreau in continuare sa le fac sunt, in fapt, datorate vizionarii a catorva zeci de acvarii care m-au inspirat.
In speranta ca de data aceasta am reusit sa ma fac inteles, repet intrebarea: 
"Stie cineva sa fie vreo problema in acest sens?"

8

Re: inlocuire pesti vechi cu pesti noi

"Intrebarea mea era strict legata de o asa-zisa regula care spune ca nu e bine sa introduci in acvariu mai mult de 3-4 pesti pe saptamana."
Lasand gluma la o parte vis a vis de denumirea "populara" a pestilor, in ciclul azotului (reglarea sau dereglarea lui) pesti au un rol semnificativ insa nu primordial. Tu trebuie sa urmaresti stabilitatea acvariului tau facand periodic teste ale apei si urmarind comportamentul vietuitoarelor si plantelor. Un acvariu nu se va destabiliza daca scoti un nr. de pesti sau introduci ceva mai multi.
Sunt curios unde ai gasit acea regula cu cati pesti poti introduce saptamanal in acvariu?

9

Re: inlocuire pesti vechi cu pesti noi

a_friendro A scris:
a_friendro A scris:

Daca de introdus pestii noi stiu ca acest lucru trebuie facut treptat, putini si la intervale de 1-2 saptamani, la scos pestii ar trebui sa aplic aceeasi regula?
Vreau sa scot cam 10 pesti si sa aduc alte specii.
Stie cineva sa fie vreo problema in acest sens?

Multumesc.

Va multumesc pentru atentia acordata, dar, din pacate, constat ca niciunul dintre voi nu a citit cu atentie mesajul.
Dovada este foarte clara: raspunsuri total pe langa subiect.
Faptul ca nu am insirat denumirile stiintifice ale pestilor din acvariu nu denota neaparat ca nu-mi cunosc pestii din acvariu. Ci doar ca nu conteaza, in cadrul acestei intrebari, ce tip de pesti am in acvariu atata timp cat era adresata la modul general.
Am insirat intr-un alt post de-al meu aceleasi denumiri din popor, dar cu linkuri catre denumirea stiintifica si poze cu acesti pesti.In postul acesta am considerat cu nu merita efortul sa reiterez acest lucru, atata timp cat nu are importanta.
Intrebarea mea era strict legata de o asa-zisa regula care spune ca nu e bine sa introduci in acvariu mai mult de 3-4 pesti pe saptamana.
Si, in consecinta, as vrea sa stiu daca se aplica si viceversa?
Ma gandesc ca, deoarece in acvariu plantele, pestii, apa, bacteriile, etc. sunt intr-o stransa legatura, si influenteaza acel ciclu al azotului, nu care cumva prin diminuarea numarului de pesti dintr-o data va fi afectat acest ciclu?
Modificarile pe care le-am facut asupra acvariului si pe care vreau in continuare sa le fac sunt, in fapt, datorate vizionarii a catorva zeci de acvarii care m-au inspirat.
In speranta ca de data aceasta am reusit sa ma fac inteles, repet intrebarea: 
"Stie cineva sa fie vreo problema in acest sens?"

Nu om fi citit noi cu atentie mesajul tau dar tu precis nu ai citit mesajul meu!
Ma intereseaza foarte tare sursa care spune chestiunea cu 3-4 pesti/saptamina! M-ai facut curios!

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!