1

Subiect: pareri filtru intern aquael turbo filter 1100

buna vreau sa imi achizitionez acest filtru pentru un acvariu de 250 litri, si ma intereseaza ce pareri aveti despre acest model.
are urmatoarele caracteristici: debit reglabil
pentru acvarii intre 200-400 litri
debit 1100 l/h
medii de filtrare - mecanic, biologic si chimic
consum - 14W, iar pretul e de aprox 100 lei.
sunt curios daca la acest pret gasesc ceva mai bun.
multumesc.

Re: pareri filtru intern aquael turbo filter 1100

Pentru un asemenea volum clar ai nevoie de un filtru extern.
Filtrele aquael sunt poate cele mai bune dintre filtrele pe care le-am incercat. Debitul prezentat este real si se poate regla. Este bune daca poti schimba zeocarbonul din el cu ceramica gen siporax. Pentru un filtru intern este cu adevarat complet:filtrare mecanica prin burete si biologica princeramica gazduita de compartimenul creat special pentru asa ceva.
Filtrele interne aquael m-au impresionat cel mai tare pana acum , dar si asa  consider ca mai ai nevoi de un filtru extern pentru un asemenea volum..

3

Re: pareri filtru intern aquael turbo filter 1100

Subscriu ca e nevoie de un filtru extern, dar asta nu inseamna ca n-ar fi util si un filtru intern, care sa faca filtrarea mecanica. Pentru bazinul asta un Resun SP-2500 burdusit numai cu vata de perlon ar fi la fix pentru filtrarea mecanica. Si costa vreo 64 de lei.

4

Re: pareri filtru intern aquael turbo filter 1100

am un prieten care are acelasi filtru la un acvariu de 250 litri si e foarte multumit, nu mai are si filtru extern.
ma ganndesc ca pot sa imcerc si eu la fel, nu?

Re: pareri filtru intern aquael turbo filter 1100

Un fitru intern nu este suficient la volumul acvariului tau.Cauta un filtru intern mai ieftin pentru filtrarea mecanica si unul extern pentru filtrarea biologica.Sau ia un filtru extern cu volumul canistrei mai mare (tetratec ex1200, jbl e1500 etc) si il potzi folosii pentru filtrare biologica cat si pentru cea mecanica.Cauta pe forum si citeste despre filtrare si vei intelege de ce.O investitie mai mare te va scutii de multe probleme pe viitor.Asta o spun din putina mea experienta, ascula si parerea colegilor mult mai experimentati