1 Editat de lucian8615 (2011-09-27 16:51)

Subiect: Acvariu nou

Salutare...vreau sa imi fac un nou acvariu si am nevoie de sfaturi daca sunteti amabili. Deocamdata am urmatoarele : un acvariu de 60 de litri (http://www.happypets.ro/acvariu-hailea-f60-silver-pi-3026.html) un filtru intern hailea, mi-am cumparat de la baumax un saculet de pietris cuartos(la sfatul unui angajat al unui petshop, o punga de pamant fertilizant de 2.5 kg de la jbl, am si o pompa de aer de la tetra niste pietre de rau si o cioata cumparata de prin petshop si un tapet 3d (root like) 
Initial am vrut sa tin 2 discusi si niste neoni incet incet insa am fost descurajat citind ca sunt foarte pretentiosi si ca trebuie sa fii foarte bun si talentat.
Acum sunt cumva intr-un impas pt ca nu stiu ce sa fac. Totodata vreau sa va intreb ce plante sa imi cumpar pt ca nu vreau foarte multe dar vreau sa arate bine. Multumesc anticipat

Re: Acvariu nou

salut,bine ai venit .
pentru inceput ce lumina vei avea ?

Toti iti vor binele, nu-i lasa sa ti-l ia!
telefon 0751 055 202

3

Re: Acvariu nou

Salutare si bine ai venit.
http://www.4shared.com/get/srAy97b5/How_to_Layout_Making_ADA_Manua.html
Aici gasesti mare parte din ajutorul de care ai nevoie la amenajare.
Cat pt plante,gasesti o gramada aici pe forum la rubricile :vanzari ,donatii.
-Valisneria nana
-Limnophila sessiflora
-Sagittaria subulata
-Criptocoryne
-etc

Re: Acvariu nou

Acvariul care il am vine cu lumina "incorporata" lampa 1 x 24W

5

Re: Acvariu nou

Si pana sa te apuci de treaba citeste si aici:
http://www.acvariidevis.ro/forum/topic/2998/ciclul-azotului-sau-sindromul-acvariului-nou/

6 Editat de Ancistrus (2011-09-27 16:18)

Re: Acvariu nou

Salut Lucian, bine ai venit :fok
   In acvariul tau nu merg nici discusi, nici carasi, nici scalari, pentru ca sunt pesti care cresc mari si au nevoie de mult spatiu. Deci poate fi facut ca acvariu de vivipari sau caracide.

PS: @tabaks cu ce ajuta acel pdf cu setup-ul ADA?

7 Editat de tabaks (2011-09-27 16:21)

Re: Acvariu nou

E o idee de cum sa-si amenajeze acvariul,cu pasii pe care trebuie sa-i urmeze de la introducerea substratului pana la plantare si ciclare.
Nu e neaparat nevoie sa o ia in seama.

Re: Acvariu nou

doar cu aceasta lampa planta care iti merge sigur din ce am incercat si eu este cristmas moss dar cu rezultate medii de crestere .
dar se mai adauga si feropol 24 solutia zilnica ,fertilizarea dupa ciclarea acvariului si fara pesti timp de 30-45 zile .
plantele se pun odata cu inceperea ciclarii .
alte plante nu pot sa-ti recomand ca nu cunosc rezultate sigure .

Toti iti vor binele, nu-i lasa sa ti-l ia!
telefon 0751 055 202

Re: Acvariu nou

Ancistrus A scris:

   ... Deci poate fi facut ca acvariu de vivipari sau caracide.

Nu pot sa amestec?

10 Editat de Ancistrus (2011-09-27 18:23)

Re: Acvariu nou

Daca nu tii neaparat sa ai pestii pe zone, poti sa amestetci mai multe familii in acelasi acvariu (se numeste ciorba smile), care au necesitati asemanatoare - apa, temperatura etc., ex: Colisa + Rasbora + innesi + Corydoras + endleri, ideea este sa calculezi bine sa nu ajungi la suprapopulare wink

PS @tabaks acum faci si reclama altor forumuri? lol

11

Re: Acvariu nou

vastelian A scris:

doar cu aceasta lampa planta care iti merge sigur din ce am incercat si eu este cristmas moss dar cu rezultate medii de crestere .
dar se mai adauga si feropol 24 solutia zilnica ,fertilizarea dupa ciclarea acvariului si fara pesti timp de 30-45 zile .
plantele se pun odata cu inceperea ciclarii .
alte plante nu pot sa-ti recomand ca nu cunosc rezultate sigure .

Nu vreau sa te contrazic (ptr ca am luat moss de la tine  ^:)^  )  big_smile  dar am avut rezultate surprinzatoare cu un singur neon de 15W. Moss-ul de la tine e pe val.......valisneria se dezvolta frumos, cryptocoryna a crescut.
Am avut si surprize neplacute cu o cabomba si alte plante dar........se intampla si la case mai mari. Nu am substrat fertil si am folosit ffff tarziu feropol 24. Chiar am avut si mai am necazuri cu niste alge.

"Rabdarea este....pasiune imblanzita."

Re: Acvariu nou

Va multumesc pentru raspunsurile prompte. Am sa mai revin cu intrebari pe masura ce o sa intampin probleme. Deocamdata astept sa merg duminica in piata de animale sa imi cumpar plantele. Daca mai aveti sugestii in ceea ce ma priveste astept cu drag.
P.S Astept niste nume de plante ca nu vreau sa am un acvariu numai cu moss big_smile.Totusi neonul pe care il am pare destul de puternic si e si in 2 culori daca conteaza asta cumva.

13

Re: Acvariu nou

Cum adica neon in doua culori?

14 Editat de lucian8615 (2011-09-28 13:43)

Re: Acvariu nou

neon PL24w cu doua tuburi, unul alb si unul bleo

15 Editat de Ancistrus (2011-09-28 13:41)

Re: Acvariu nou

Cred ca este vorba despre un bec economic, special pentru acvarii (poza), care este confectionat din niste tuburi subtiri gen "neon"... dar care este totusi un bec economic smile

Re: Acvariu nou

Ancistrus A scris:

Cred ca este vorba despre un bec economic, special pentru acvarii (poza), care este confectionat din niste tuburi subtiri gen "neon"... dar care este totusi un bec economic smile

exact


P.S. am editat postul

17

Re: Acvariu nou

lucian8615 A scris:

Va multumesc pentru raspunsurile prompte. Am sa mai revin cu intrebari pe masura ce o sa intampin probleme. Deocamdata astept sa merg duminica in piata de animale sa imi cumpar plantele.
P.S Astept niste nume de plante ca nu vreau sa am un acvariu numai cu moss big_smile.

Recomand: Valisneria, Cryptocoryna, Anubias.
La aceste plante exista si variante. Ex: Valisneria este de mai multe feluri. Spiralis, Americana, Gigantea etc  (sper ca am scris corect)

"Rabdarea este....pasiune imblanzita."

18

Re: Acvariu nou

Bucata aceea de bec albastra iti va da mult de furca in ceea ce priveste algele,compozitia de mult albastru are din pacate aceast dezavantaj,iar acvariile proaspete tind foarte usor spre invaziile de alge. Plante bune pentru tine,sunt multe,Valisneria,Egeria,Nucus,Criptocorine ,Echinodorus,Ludwigia Ruben,daca vrei si ceva rosu,etc, Ideea e sa pui multe plante,unele nu se vor adapta,altele iti vor umple acvariul. Grija mare,cu ciclarea acvariului ,un femnomen care da de furca chiar si acvaristilor avansati.

Re: Acvariu nou

Mi-am luat "Filter start"(jbl) si nu stiu unde sa il pun si cat nu gasesc nicaieri .. ma poate ajuta cineva ? Am un filtru hailea hl bt400

20

Re: Acvariu nou

lucian8615 A scris:

Mi-am luat "Filter start"(jbl) si nu stiu unde sa il pun si cat nu gasesc nicaieri .. ma poate ajuta cineva ? Am un filtru hailea hl bt400

   JBL Filter Start se picura peste materialul filtrant, in cazul tau buretele, deci trebuie picurat peste buretele filtrului. Daca ai bagat deja pesti in acvariu, mai bine cumparai JBL Denitrol, colonii de bacterii care se pot turna direct in apa acvariului.