Subiect: "Moonlight" sau iluminare nocturna

Salutare am auzit ca se poate face asa ceva dar cautand pe google nu am inteles mare lucru asa ca apelez la voi poate imi dati niste detalii despre acest iluminat nocturn.Ca sa fiu mai explicit ma intereseaza :
1. Nu ii deranjeaza pe pesti?
2.Imi permite acvariul meu sa imi fac asa ceva (din punct de vedere al spatiului de pe capac)
3.de unde pot sa  cumpar

acvariu meu este un hailea f60 (60l) plantat 9 neoni 2 coli si mascul beta


PS : scuze daca era deja un post asemanator(eu nu am gasit)

2

Re: "Moonlight" sau iluminare nocturna

Mai degraba trebuie sa cauti printre constructorii pasionati de pe forumurile de acvaristica si sigur vei gasi.Daca iti incape...asta iti poate spune cel ce le construieste sau le vinde.Ce nu inteleg in schimb este,care e motivul? daca vrei sa ai tu veioza noaptea poate inteleg,dar sa nu spui ca vrei pt bunul mers al acvariului! smile

Re: "Moonlight" sau iluminare nocturna

salut. moonlight-ul este o fasie din silicon care are leduri incorporate si o banda adeziva sa o lipesti sub/pe capac. poate fi taiata la orice lungime si ai nevoie de un adaptor de pana in 12V. sunt diferite culori, dar albastru simuleaza cel mai frumos lumina lunii. eu o tin aprinsa de cand se termina programul de iluminat si pana se crapa de zi

Pescar hoinar

Re: "Moonlight" sau iluminare nocturna

Luciane, nu deranjeaza nimic, nu ajuta cu nimic parerea mea, doar face acvariul interesant noaptea si poti vedea pestii cu activitate nocturna in actiune. Sunt mai multe variante de moonlight, toate bazate pe leduri, aranjate ori in fasii, ori in "spoturi sau chiar tuburi de sticla. Incape, cred eu, in orice capac.

5

Re: "Moonlight" sau iluminare nocturna

LupuMoralist ce ai tu am si eu  :fbr  conectat la un incarcator de acumulator
de la telefonul mobil  :sok  foarte bun sistem de iluminat pe timpul noptii

Re: "Moonlight" sau iluminare nocturna

narcis.b A scris:

Mai degraba trebuie sa cauti printre constructorii pasionati de pe forumurile de acvaristica si sigur vei gasi.Daca iti incape...asta iti poate spune cel ce le construieste sau le vinde.Ce nu inteleg in schimb este,care e motivul? daca vrei sa ai tu veioza noaptea poate inteleg,dar sa nu spui ca vrei pt bunul mers al acvariului! smile

Motivul este : vreau pt ca mi se pare "cool" dar nu vreau sa chinui animalele din aces motiv am intrebat.

Si asta nu e forum de acvaristica ? smile

7

Re: "Moonlight" sau iluminare nocturna

lucian8615 A scris:
narcis.b A scris:

Mai degraba trebuie sa cauti printre constructorii pasionati de pe forumurile de acvaristica si sigur vei gasi.Daca iti incape...asta iti poate spune cel ce le construieste sau le vinde.Ce nu inteleg in schimb este,care e motivul? daca vrei sa ai tu veioza noaptea poate inteleg,dar sa nu spui ca vrei pt bunul mers al acvariului! smile

Motivul este : vreau pt ca mi se pare "cool" dar nu vreau sa chinui animalele din aces motiv am intrebat.

Si asta nu e forum de acvaristica ? smile

   Asa cum bine ai remarcat, acesta este un forum de acvaristica, Narcis o fi vrut sa te indemne sa cauti pe alte forumuri, care doar se pretind de acvaristica! lol si unde probabil, prioritare sint chestiuni ca acest moonlight, care dupa parerea mea tine mai degraba numai de aspectul "cool", decit sa aiba vreo utilitate.
   Trag speranta ca restul cunostintelor si aplicatiilor legate de acvaristica, le stapinesti si nu ai pus carul in fata boilor... wink

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

Re: "Moonlight" sau iluminare nocturna

Nu cred totusi ca pun carul in fata boilor am niste poze cu acvariul meu aici http://www.acvariidevis.ro/forum/topic/ … ou/page/2/ si pestii i-am enumerat mai sus.Stiu sigur ca mai pot face imbunatatiri....si cu timpul le voi face. Am fost doar curios sa aflu mai multe detalii despre acest mic detaliu care mi se pare ceva deosebit.
Totodata va multumesc pt raspunsuri si astept critici si sugestii, in ceea ce priveste acvariul meu, cu mare interes. smile

9

Re: "Moonlight" sau iluminare nocturna

lucian8615 A scris:

Nu cred totusi ca pun carul in fata boilor am niste poze cu acvariul meu aici http://www.acvariidevis.ro/forum/topic/ … ou/page/2/ si pestii i-am enumerat mai sus.Stiu sigur ca mai pot face imbunatatiri....si cu timpul le voi face. Am fost doar curios sa aflu mai multe detalii despre acest mic detaliu care mi se pare ceva deosebit.
Totodata va multumesc pt raspunsuri si astept critici si sugestii, in ceea ce priveste acvariul meu, cu mare interes. smile

   Corect, nu facusem legatura intre cele doua subiecte ale tale, probabil ca nici ceilalti colegi...
   Totusi, din cei doi boi inhamati la car, unul este in urma carului, cel putin asta rezulta din postul la care faci trimitere lol  Aerarea exagerata a unui acvariu oarecum plantat si tentativa de a folosi acel bec, stau la baza afirmatiei mele. Scuze, nu vreau sa te superi, vreau numai sa te ajut sa realizezi cam pe unde te situezi din punctul de vedere al stadiului cunostintelor. Sunt convins ca va veni vremea, cind iti vei putea permite sa te gindesti si la chestiuni de genul moonlight. :noroc

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

Re: "Moonlight" sau iluminare nocturna

Am ridicat tubul de evacuare  deasupra nivelului apei  ca sa fac o poza "artistica" el sta sub nivel deobicei asadar aerarea este mult mai mica ...
"...tentativa de a folosi acel bec..." care bec?
Cum asi putea sa ma supar cand primesc critici de la un acvarist atat de experimentat. smile

11

Re: "Moonlight" sau iluminare nocturna

:noroc

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

Re: "Moonlight" sau iluminare nocturna

bradraqua A scris:

   Totusi, din cei doi boi inhamati la car, unul este in urma carului, cel putin asta rezulta din postul la care faci trimitere lol  Aerarea exagerata a unui acvariu oarecum plantat si tentativa de a folosi acel bec, stau la baza afirmatiei mele.

Mi-a placut  :apl  :apl, subtil si totusi dureros. Cand am dat click pe link am crezut ca o sa ma dea pe spate cu "boii lui", dar... e un inceput promitator :X al unui coleg inca neexperimentat.
Becul ala neon nu e tocmai grozav pentru ce vrei tu sa faci, adica un plantat. Sunt nenumarate postari cu neoane de calitate la preturi acceptabile.

Re: "Moonlight" sau iluminare nocturna

pasi_une A scris:

LupuMoralist ce ai tu am si eu  :fbr  conectat la un incarcator de acumulator
de la telefonul mobil  :sok  foarte bun sistem de iluminat pe timpul noptii

De unde v-ati luat ca nu am gasit nicaieri...

Re: "Moonlight" sau iluminare nocturna

cele mai scumpe le gasesti la hornbach: cu telecomanda si cu toate culorile posibile incluse. mai poti gasi la magazinele cu corpuri de iluminat sau de echipamente electrice

Pescar hoinar

15 Editat de plush (2011-10-08 19:07)

Re: "Moonlight" sau iluminare nocturna

lucian8615 A scris:
pasi_une A scris:

LupuMoralist ce ai tu am si eu  :fbr  conectat la un incarcator de acumulator
de la telefonul mobil  :sok  foarte bun sistem de iluminat pe timpul noptii

De unde v-ati luat ca nu am gasit nicaieri...

Ti-am trimis PM . Am eu o instalatie Moonlight, am avut 2 si una e montata pe acvariu

Daca esti interesat da-mi un semn

Sunt din Iasi ca si tine  smile