Subiect: Un nou proiect.

Acum multa vreme am inceput sa ma gandesc la un acvariu de apa sarata un pic mai serios. Asa ca am inceput sa caut un coltisor liber prin casa ce ar putea sa gazduiasca un acvariu. In urma cu ceva vreme am renuntat la 3 acvarii pentru a crea un pic de spatiu.
Acvariul are urmatoarele dimensiuni:
lungime, 175 cm
latime,      75 cm
inaltime    70 cm
volum 920 litri
sub acvariu vine refugiul care are urmatoarele dimensiuni
lungime, 165 cm
latime,      65 cm
inaltime    60 cm
volum 640 litri
Pentru moment refugiul este la format, am construit baza din acvariu, urmand ca saptamana viitoare sa ma apuc de filtre.
Va prezint si cateva imagini.

Lucrul important este acesta: Sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai pentru ce ai putea sa devii.

2 Editat de dodoxk (2011-09-18 23:53)

Re: Un nou proiect.

suberb acvariu vreau sa ma apuc si eu de unu dar mai mic
386 l si sump de 150 l

Re: Un nou proiect.

dodoxk A scris:

suberb acvari vreau sa ma apuc si eu de unu dar mai mic
386 l si sump de 150 l

daca te pot ajuta cu ceva astept sa ma contactezi

Lucrul important este acesta: Sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai pentru ce ai putea sa devii.

4

Re: Un nou proiect.

mersi dar deocamdata sint in stadiu de achizitionare de  echipamente
sper ca in 2 luni sa ii dau drumu  :sok

Re: Un nou proiect.

Nu arata rau deloc.
Asa ar merge niste caluti in refugium...si niste pipe fish!
Dar stii cum este. Daca nu e...nu e!

Re: Un nou proiect.

ciprian01 A scris:

Nu arata rau deloc.
Asa ar merge niste caluti in refugium...si niste pipe fish!
Dar stii cum este. Daca nu e...nu e!

o sa vina si randul lor cat de curand  :pp

Lucrul important este acesta: Sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai pentru ce ai putea sa devii.

Re: Un nou proiect.

Sa nu mai spui la nimeni! Daca Doamne fereste mai vrea cineva...?! smile

8 Editat de costi8 (2011-09-05 10:18)

Re: Un nou proiect.

frumos rock scape Florine, mi-ar placea sa ti la zi jurnalul.
tinand cont de profesionalismul tau,peste care nu vreau sa trec, ca se stie :apl  :apl cu siguranta va iesi ceva frumos la dimensiunile pe care le are bazinul.
ce corali vrei sa bagi in el?

PS. de ce nu ai incercat sa faci in timp acest "scape" cu SERIATOPORE sau ACROPORE, in general SPS ?

spor cu noul proiect. :apl  :apl  :apl  :apl

Re: Un nou proiect.

in mare parte imi doresc sa merg pe sps-uri, insa avem nevoie de multa multa rabdare  big_smile  :smoke

Lucrul important este acesta: Sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai pentru ce ai putea sa devii.

10

Re: Un nou proiect.

acvariidevis A scris:

in mare parte imi doresc sa merg pe sps-uri, insa avem nevoie de multa multa rabdare  big_smile  :smoke

multi dintre noi din pacate nu avem rabdarea necesara , sarim peste , pacat ,este un lucru de neglijat la prima vedere, dar esential in acvaristica.urmarile se vor vedea in timp.

PS. nu ar fi rau sa faci un articol din care sa iasa in evidenta acest aspect.

toate cele bune.

Re: Un nou proiect.

acvariul este la ciclat, am aprins lumina in cel de sus numai pt poza

Lucrul important este acesta: Sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai pentru ce ai putea sa devii.

12

Re: Un nou proiect.

acvariidevis A scris:

acvariul este la ciclat, am aprins lumina in cel de sus numai pt poza

Este foarte dragut acvariul de jos ,este un acvariu de apa dulce? am vazut niste plante rosii pe acolo ,care se vad destul de nelalocul lor  ,parere personala .dar poate pe viitor poate scapi de ele :scool
Dar valisneria arata foarte frumos. :acv
Ce pesti cresti in el? sau il faci pentru red chery?

13

Re: Un nou proiect.

fabyan A scris:
acvariidevis A scris:

acvariul este la ciclat, am aprins lumina in cel de sus numai pt poza

Este foarte dragut acvariul de jos ,este un acvariu de apa dulce? am vazut niste plante rosii pe acolo ,care se vad destul de nelalocul lor  ,parere personala .dar poate pe viitor poate scapi de ele :scool
Dar valisneria arata foarte frumos. :acv
Ce pesti cresti in el? sau il faci pentru red chery?

A fost buna asta  lol  lol  lol

P.S. Daca ai fi citit mai sus ai fi vazut la ce foloseste cel de-al doilea acvariu si cu "valisneria" din el wink

Re: Un nou proiect.

fabyan A scris:
acvariidevis A scris:

acvariul este la ciclat, am aprins lumina in cel de sus numai pt poza

Este foarte dragut acvariul de jos ,este un acvariu de apa dulce? am vazut niste plante rosii pe acolo ,care se vad destul de nelalocul lor  ,parere personala .dar poate pe viitor poate scapi de ele :scool
Dar valisneria arata foarte frumos. :acv
Ce pesti cresti in el? sau il faci pentru red chery?

daca vrei le donez in masa ^:)^  ^:)^  ^:)^  ^:)^

Lucrul important este acesta: Sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai pentru ce ai putea sa devii.

15

Re: Un nou proiect.

Lasati-l in pace pe Florin ! Nu il mai intimidati! Si asa se sperie cand intra in casa!

Ne luam si noi niste caluti de mare, sa dea bine in bazinul ala de dedesupt?!

Re: Un nou proiect.

hai sa mai urcam cateva poze, desi mai avem mult de lucru la acvariu

Lucrul important este acesta: Sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai pentru ce ai putea sa devii.

Re: Un nou proiect.

iata si alte imagini, incercam sa il ajungem din urma pe domnul costi desi are un avans de 6 luni  lol  lol  lol

Lucrul important este acesta: Sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai pentru ce ai putea sa devii.

18 Editat de costi8 (2011-10-10 10:04)

Re: Un nou proiect.

acvariidevis A scris:

incercam sa il ajungem din urma pe domnul costi desi are un avans de 6 luni

Ma Florine,aceasta afirmatie nu poate decat sa ma onoreze,apreciez modestia ta,dar tu stai cu mult peste nivelul meu.

bazinul este mai mult decat promitator,arata bine si se vede experienta acumulata prin rabdarea de care dai dovada cu acest bazin.
eu unul nu pot decat sa te felicit pentru tot.bafta in continuare.

bazinul meu actual urmeaza sa fie mutat intr-unul mai mare 180x54x54 dar deocamdata cam bat pasul pe loc.

PS.intr-una din imagini se distinge foarte dine DSB-ul cu tot ce are el prin el , alge la greu, dealtfel benefice filtrarii ( sa se inteleaga )si piatra( DSB-ul asta al tau o data stabilizat nimeni si nimic nu-l va mai clinti din loc) . cirulatia apei se face direct prin el ? s-au mai exista si alte compartimente care nu se vad in imagini? ai acolo o teava PVC care banuiesc ca este turul, mie mi se pare ca vine direct in DSB ,s-au nu? restul echipamentelor unde le tii? arata tot nu mai tine secret lol  lol  lol

niste macroalge, nu te lasa inima sa te desparti de ele?

Re: Un nou proiect.

Eu ma uit, ma tot uit, nu inteleg nimic, am scazut luminozitatea la monitor sa nu ma doara ochii si ma minunez!  ^:)^  ^:)^ Spor in continuare la treaba maestre...

Re: Un nou proiect.

In spatele acvariului, sau mai exact in stanga lui dupa acel perete negru se mai afla mici filtre, pompe etc. Trebuie sa recunosc ca aduc o mare contributie acvariului si ma scapa de ceva munca in plus. La toate acestea mai am de adaugat cate ceva, un reactor de calciu, sulf, un pc si butelie co2, un dozator de substante etc., insa mai avem nevoie de ceva rabdare si ceva resurse, insa cu calm putem obtine multe. Cat despre alge nu trebuie decat sa imi spui ce iti doresti si vor ajunge la tine cu siguranta.

Lucrul important este acesta: Sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai pentru ce ai putea sa devii.