1

Subiect: Problema Betta

M-am decis sa fac un topic nou sa vad daca ma puteti ajuta cu un betta cumparat saptamana asta.

L-am luat luni din Coralis si l-am pus in acvariul comunitar impreuna cu 19 neoni. I-am facut acomodarea la apa din acvariu, atat d.p.d.v. al temperaturii cat si al ph-ului.

Problema e ca pestele nu mananca si sta mai tot timpul ascuns. L-am gasit ascuns in riccia de la suprafata apei de 2 ori. In seara asta, practic statea afara din apa, pe riccia. M-am speriat si tocmai l-am pus intr-un borcan de 800 (altceva nu aveam).
In principiu acolo sta pe fundul borcanului si mai urca din cand in cand la suprafata

Pestele nu prezinta leziuni. Singurele "chestii" mai ciudate sunt cateva puncte mai deschise pe corp (cam 3-4 pct). Ele pot fi se de la colorit, pestele fiind rosu cu albastru.

Ce sa-i fac sa nu dea coltu?

2

Re: Problema Betta

Dupa ce m-am uitat mai bine la betta am vazut ca are aripioarele usor rupte. El e un crowntail betta asa ca au fost mai greu de observat.
Banuiesc ca are finrot asa ca il voi trata cu niste eritromicina sau cu ektol de la jbl.
Momentan e izolat intr-o vaza in care i-am pus apa din acvariu si o bucata de riccia.

Cum as putea sa ii incalzesc apa pana pe la 28 de grade fara un incalzitor separat?

Re: Problema Betta

Pai nu prea ai cum, decat eventual pe calorifer cu reglare, altceva nu imi vine in minte.

4

Re: Problema Betta

betta mai sta pe plante la suprafata si fara sa fie bolnav  big_smile

5

Re: Problema Betta

Da da asta nici nu mananca nimic de 5 zile si sta ascuns sau pe fundul acvariului. Am luat incalzitor pt acvariul mare si eritromicina. hai ca ii fac o poza sa vedeti daca are sau nu rotfin

6

Re: Problema Betta

Poze cu pacientul...

7 Editat de milenium (2011-10-08 23:24)

Re: Problema Betta

fai schimburi de apa zilnice si adauga si o lingurita de sare la 1 L de apa



iar despre bettanii de la coralis nu prea se cam ocupa nimeni de ei si din cauza asta nu prea sant de calitate de preferat sa cumperi betta de la ei imediat ce ii aduc

8

Re: Problema Betta

Ok. Multumesc de sfat. L-am pus inapoin in vaza de 1 l. Ii voi pune sare de bucatarie si 1/8 pastila de eritromicina.

Vroiam sa te intreb, cand ii schimb apa, o schimb cu apa de la robinet sau cu apa din acvariu mare?

9

Re: Problema Betta

cu apa invechita cel putin 24 h

10

Re: Problema Betta

Am inteles.
Citisem pe net ca nu trebuie sa ii dau de mancare cata vreme il tratez. Cum imi dau seama ca si-a facut tratamentul efectul?

11 Editat de Adrian_ (2011-10-09 02:20)

Re: Problema Betta

Vladone A scris:

Momentan e izolat intr-o vaza in care i-am pus apa din acvariu si o bucata de riccia.

Cum as putea sa ii incalzesc apa pana pe la 28 de grade fara un incalzitor separat?


Ce temperatura ai in acvariul cu neonii? Daca ai 28 sau pe-acolo, ai putea sa-l pui pe betta intr-o jumatate de PET de 2 litri pe care o umpli cu apa in asa fel incat sa pluteasca in acvariul mare. Temperatura apei din PET o sa se mentina la acelasi nivel cu cea a apei din acvariu, bineinteles.

Nu e prea aratoasa solutia, dar pentru cateva zile merge smile Ca sa nu-l plimbe curentul provocat de filtru toata ziua prin acvariu (si eventual sa-l rastoarne) poti fixa PET-ul de unul dintre peretii acvariului cu o clema de plastic.

12

Re: Problema Betta

Pe Betta il poti vindeca usor cu schimb zilnic de apa si Multicura de la Eazy life adaugata la schimbul de apa, fara filtru, doar temperatura buna de 26-27 grade si o piatra de aer. In cateva zile este ca nou . Vorbesc din propria experienta. El nu mananca, o data ca poate fi bolnav, si altadata ca poate fi apatic din cauza temperaturii scazute . Iar despre pestii de la Coralis ce pot spune, numai belele am intampinat : pesti bolnavi, stresati, foarte rar am reusit sa raman cu ceva sanatos de acolo.

ACVARIU 112 L-Kribi,Sterbai
ACVARIU 45 L-Creveti,Boraras,Endleri
REEF  65 L

13

Re: Problema Betta

In acvariu cu neoni am cam 26-27 grade. Am gasit o solutie sa cresc apa in recipientul in care sta betta, respectiv i-am pus o veioza cu halogen deasupra apei a.i. sa lumineze si sa si incalzeasca apa. In apa este si o riccia care umbreste cat de cat pestele.

M-am tot uitat la inotatoare si dupa cum le vad sunt rupte/gaurite. De-asta cred ca are finrot. Daca nu reactioneaza la eritromicina voi merge sa iau niste Multicura sa il tratez cu aia.

14

Re: Problema Betta

Pestele e ceva mai activ si a inceput sa construiasca bubble nest. Nu stiu daca e de la antibiotic sau de la temperatura mai ridicata a apei incalzita de la veioza

15

Re: Problema Betta

Si solutia aleasa de tine este buna, trebuie doar sa ai grija ca lampa sa nu incalzeasca prea tare apa smile

Daca s-a apucat sa construiasca cuib e semn bun. De mancat mananca bine?

16

Re: Problema Betta

De ce te chinui sa incalzesti apa cu o lampa cu halogen, este periculos pe timp indelungat. Noaptea ce faci ? Se va raci apa si iar il dai peste cap. Daca vrei sa ai rezultate nu te mai incapatana si du-te cumpara un incalzitor resun de 75-100 w, cu doar 30-32 lei . Diferentele de temperatura face ca pestele sa fie apatic, speriat, stresat, mai ales ca acum a venit frigul . Faptul ca a inceput sa faca cuib este bine dar nu te bucura prea mult ca nu-i o regula sa se reproduca, este ceva obisnuit. Daca este tanar, inca nu stie ce are de facut .

ACVARIU 112 L-Kribi,Sterbai
ACVARIU 45 L-Creveti,Boraras,Endleri
REEF  65 L

17

Re: Problema Betta

daca face cuib e ok bettanul. Bafta cu el incontinuare  :sok

18

Re: Problema Betta

Vladone A scris:

Pestele e ceva mai activ si a inceput sa construiasca bubble nest. Nu stiu daca e de la antibiotic sau de la temperatura mai ridicata a apei incalzita de la veioza

Din punctul meu de vedere efectele pozitive se vad momentan datorita antibioticului...

Dar, mutatul din acvariu in borcan, din borcan in vaza, din vaza in borcan..etc... nu i-au facut bine deloc.. si nu-i vor face daca continui sa-l muti.

Brutusanf a punctat bine pana acum, si iti subliniez si eu in legatura cu necesitatea unui inclazitor, si temperatura care oscileaza intre zi si noapte.. sau tu nu stingi lampa pe timpul noptii?

Practic ceea ce vezi tu poate fi un doar un efect imediat temporar.

Intr-adevar tratamentele cu antibiotice se fac in acvarii de carantina fiindca de obicei distrug filtrarea biologica.
Dar asta presupune un bazin cu incalzitor si o pompa de recirculare a apei, si unde iluminatul nu este obligatoriu fiindca multe antibiotice sunt foto sensibile (adica se descompun in prezenta luminii) nicidecum o vaza sau un borcan unde nu poti sa-i oferi conditiile necesare refacerii.
Musai tre sa spun si despre faptul ca obiectele gasite de tine (vaza si borcanul) sunt de forma circulara (cilindre), iar pestii sufera un stres suplimentar cand sunt pusi in astfel de recipiente.

Iti doresc multa sanatate si tie si lui, doar ca un cub/dreptunghi de sticla cu un incalzitor potrivit si o pompita... sunt musai de avut in casa pe post de acvariu spital.
Aceste lucruri musai sa faca parte din "arsenalul" unui acvarist. Sper sa-si revina, doar ca nu cred ca ceea ce ii oferi tu acum este suficient.

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

19 Editat de Vladone (2011-10-10 09:01)

Re: Problema Betta

A trecut noaptea si acum i-am aprins din nou lumina. Acvariu spital inca nu am dar mi-a venit o idee pe care am sa o pun in aplicare cand ma intorc de la lucru.

Tocmai am luat un filtru extern jbl de la un coleg de pe forum. Voi pune betanul in recipientul de la filtru (cca 7l) care e destul de mare sa ii pot pune incalzitorul si chiar si o pompa de aerare.

Am evitat sa tratez tot acvariu, betanul fiind singurul peste bolnav din 22 de exemplare.

Ca sa ii raspund si lui Adrian. De mancat inca nu mananca sau mananca foarte putin.

Re: Problema Betta

vlade, iti iau eu din obor un acvariu mic pt betta, daca vrei. call me

Pescar hoinar