Subiect: Iti plac acvariile inscrise in concurs?

Comenteaza aici ce acvarii iti plac, din cele inscrise in concurs.

Lucrul important este acesta: Sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai pentru ce ai putea sa devii.

Re: Iti plac acvariile inscrise in concurs?

mam uitat la un singur acvariu...acela de carasi(cica) si nu inteleg cum puteti sa acceptati inscrierea in concurs a unui asemenea acvariu care are in 100 de L 4 carasi un scalar si vreo 2 gurami...si pe langa astea si un sanitar imens...sunt eu dus cu capu sau e mult mult prea suprapopulat acvariu...si a bagat in el ce specii iau venit in minte...si tot asa...daca e sa scoatem pestii acvariul e frumos...dar nu stiu cum se poate inscrie in concurs un asemenea acvariu...

3

Re: Iti plac acvariile inscrise in concurs?

Ok iti respect parerea dar poate vii si tu cu niste poze ale acvariului tau sa vedem cu ce te lauzi!cat despre acvariul meu pestii se simt foarte bine si se inteleg intre ei tot lafel asa ca nu vad unde e problema?scalarii nui mai am iam vandut deci e mai mult loc!iar cui nui place sa nu voteze tocmai de asta e un concurs fiacare cum se pricepe!:/

Carasius auratus auratus the King of aquarium! cool

Re: Iti plac acvariile inscrise in concurs?

andreisnoopy A scris:

mam uitat la un singur acvariu...acela de carasi(cica) si nu inteleg cum puteti sa acceptati inscrierea in concurs a unui asemenea acvariu care are in 100 de L 4 carasi un scalar si vreo 2 gurami...si pe langa astea si un sanitar imens...sunt eu dus cu capu sau e mult mult prea suprapopulat acvariu...si a bagat in el ce specii iau venit in minte...si tot asa...daca e sa scoatem pestii acvariul e frumos...dar nu stiu cum se poate inscrie in concurs un asemenea acvariu...

Fiecare are dreptate in felul sau, sincer traim intr-o tara libera, in care democratia ar trebui sa fie la ea acasa. Acvaristica este o arta si tot odata un domeniu care nu are limite, din punctul acesta de vedere o pot compara cu internetul. Cat despre acvariul cu carasi, sunt persoane care au inceput acvaristica de 1-2 saptamani si altele care au ani de experienta. Acest site si forum vin in sprijinul celor care nu au foarte mare experienta si pt. ca cei ce detin de foparte mult timp acvarii sa se pefectioneze. Numai asa putem invata unul de la celalalt, cred ca rautatea nu are nici un rost in acest domeniu. Nu asi vrea sa ma intelegi gresit dar si eu am facut acum multa vreme ff multe greseli in acvaristica, insa trebuie sa avem rabdare cu cei ce sunt inca la inceput. Daca nu te superi andreisnoopy, poate ne arati si cateva poze cu acvariul tau.

Lucrul important este acesta: Sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai pentru ce ai putea sa devii.

Re: Iti plac acvariile inscrise in concurs?

Cred ca acvariul lui florin arata super tare http://www.acvariidevis.ro/acvarii-util … discusi/55 nu inteleg insa de ce nu este votat. sunt multe alte acvarii in fata lui care arata mult mai rau, dar poate ca nu toti au gustul meu.

Re: Iti plac acvariile inscrise in concurs?

andreisnoopy am doar 2 intrebari ptr tine daca bine voiesti a imi raspunde:
1) de cat timp practici acvaristica?
2) cum arata primul tau acvariu? daca poti sa ne descrii sau daca ai o poza 2
sincer daca iti spun cum era primul meu acvariu de acum 6 anii (intre timp m-am lasat si m-am apucat iar acum 7 luni) razi:
pesti 5 guppy 2 betta 3 carasi
plante anubias barteri  microsorum  bolbitis
o pompa de aer
totul in 40 de litrii si sincer timp de 2 anii nu am avut nici o problema
a si inca ceva important   beta erau masculi wink
pentru inceput nu teoria e importanta ci frumusetea
citeste despre unii membrii ai forumului cum au inceput si cat de departe au ajuns wink
Bubu eu te felicit pentru acvariu si daca pestii se inteleg asta e tot ce conteaza wink
andreisnoopy astept poze cu acvariul  tau si te astept sa te inscrii in concurs big_smile

7 Editat de Florin.Mazilu (2008-12-24 01:26)

Re: Iti plac acvariile inscrise in concurs?

oki m-am uitat akm repede peste acvarii si am constata o gresala care o fac unii incepatorii
acvariudevis daca apuci sa citesti aici te rog pentru binele pestilor tai scate scoicile acelea din acvariu. Scoicile sunt calcaroase si cresc duritatea apei unii pesti sunt foarte sensibile la duritatea apei foarte mare.

aceeasi gresala observata si la www_boghy_ro

8

Re: Iti plac acvariile inscrise in concurs?

marian.mihai A scris:

Cred ca acvariul lui florin arata super tare http://www.acvariidevis.ro/acvarii-util … discusi/55 nu inteleg insa de ce nu este votat. sunt multe alte acvarii in fata lui care arata mult mai rau, dar poate ca nu toti au gustul meu.

Super tare e putin zis cu siguranta e singurul care ar merita locul 1 din partea mea are vot!tineo tot asa!

Carasius auratus auratus the King of aquarium! cool

Re: Iti plac acvariile inscrise in concurs?

Mai baieti mai conteaza si "pasul 6-Cum sa te inscri in concurs de la acvariidevis "prietenul la nevoie se cunoate,fara suparare.Pentru Florin.Mazilu,daca as scoate scoicile ce ar mai ramane ca aspect si oricum populatia acvariului pe viitor v-a fi  de carasi care le trebuie mult spatiu,plante rezistente cu frunza groasa, care nu stiu cat de mult vor rezista pe parcursul cresterii carasilor (intrebati-l pe BUBU ca el a patit-o,nu-i asa BUBULE?;))Trebuia sa particip la concurs cand aveam acvariul asa

Dar am fost nevoit sa o iau de la zero din cauza unei mici scurgeri,asta e se mai intampla,orice lucru nu rezista la nesfarsit .

Re: Iti plac acvariile inscrise in concurs?

Poza cu acvariul este facuta de pe o filmare de aceea este cam neclara.

11

Re: Iti plac acvariile inscrise in concurs?

dap e foarte greu sa gasesti o planta pt carasi cum am bagat planta naturala in acvariu cel mai mare caras a inceput sa faca restling cu ea din primele secunde:lol:1 saptamana lea luat si a fost facuta ko:lol:.Iar fara plante un acvariu nu cred ca ar putea sa arate prea spectaculos parerea mea!Deci crescatorii de carasi pleaca in acest concurs cu un mic handicap(daca pot sal numesc asa)

Carasius auratus auratus the King of aquarium! cool

12

Re: Iti plac acvariile inscrise in concurs?

Salutare.
Am si eu o intrebare. Ce intelegeti voi prin acvariu? Ce trebuie sa contina, cum trebuie sa arate, si cel mai important, cui trebuie sa ii placa? Celui care se uita la el, sau pestilor?

Am sa spun si ce inteleg eu prin acvariu. Creearea unui mediu (nu similar) cat se poate de apropiat de cel natural, in care pestii nu trebuie sa supravietuiasca ci sa se simta "ca acasa".

Pentru mine un acvariu ce contine pietris albastru (doar ca da mai bine noaptea) care nu o sa sutina never o planta si cu scoici sau melci nu reprezinta un ecosistem.

Bubu, n-am nimic cu tine, doamne fereste, dar daca pestii tai supravietuiesc acolo (si ma bucur) nu inseamna ca se simt si bine. Si tu daca ai sta inchis intr-o camera cu o patura pe jos si mancare de 3 ori pe zi ai supravietui. Dar ai fi fericit?

La modul general vorbind acum, cand iti faci un acvariu, oricat de incepator ai fi (si tocmai ar fi un plus asta) ai lua cateva notiuni de acvaristica in brate, le-ai rasfoi de cateva ori si ai pune in practica ceva ce ai inteles acolo.

Eu practic acvaristica de 9 ani, strict ca hobby, iar cand am inceput nu aveam internet, si nici posibilitatea sa ma documentez asa cum majoritatea incepatorilor o pot face acum. Slava Domnului, materiale sunt suficiente. Greseli am facut si eu, nu cred ca poate spune cineva ca este AS din prima, si nici macar din a 2-a, dar sunt anumite greseli care imi deranjeaza logica, si care nu au nici macar scuza de "sunt incepator de 1 saptamana".

Multumesc,
Mihai

...:::© |\/|  |  |--|  /\  | ©:::...

13

Re: Iti plac acvariile inscrise in concurs?

ok ma bucur pt experienta ta!atunci daca ai experienta cred ca ar trebui sa stii ca la carasi nu pot sa pun nisip!iar legat de culoare nu cred ca pestii sunt stresati ca au albastru si nu gri(ca nisipul).Fara suparare dar nu prea se vad aia 9 ani de acvaristica daca ar fi fost asa ai fi avut si tu un acvariu cel putin pe jumatatea lui florin care dupa parerea mea e cel mai tare acvariu din acest concurs si ar merita locul 1!Mai ales ca esti din bucuresti presupun si ai conditii!eu aici nu prea am cu ce asa ca sunt mandru de acvariul meu!:D

Carasius auratus auratus the King of aquarium! cool

14

Re: Iti plac acvariile inscrise in concurs?

Bubu, pietrisul albastru nu este singurul de pe piata din cate stiu eu. La fel, nu doar nisip se gaseste la magazin. Te plangeai ca nu iti merg plantele. In ce, in pietrisul ala? Normal ca iti sunt mancate daca ele nici nu cresc.

Cat despre acvariul lui Florin nu comentez. Imi place si il admir. Daca tu ai ales Carasi, ai facut-o pentru ca iti plac tie, daca eu mi-am ales zebre si neoni, am facut-o pt ca imi plac mie.
Iar dupa 9 ani de experienta in care am donat sute de pesti, nascuti si crescuti la mine in casa si donat plante cu galeata am ales sa raman la 2 specii care consider ca se potrivesc la ceea ce le pot oferi eu.

Te rog sa imi aduci si un argument comform caruia carasilor tai le place albastrul, pana atunci nu esti credibil.

Vorbeai de conditii. Ai conditia sa le oferi ceva mai bun decat ce e acum? Ce anume de la tine din acvariu reproduce ecosistemul din mediul lor?

Ma bucur in schimb sa citesc ca ti-ai scos scoicile alea din acvariu. Daca ai incerca sa iei si alte idei drept sfaturi si nu critici, ar fi perfect.

Spor in continuare

...:::© |\/|  |  |--|  /\  | ©:::...

15

Re: Iti plac acvariile inscrise in concurs?

o sa vb cu ei!:D.Si daca nu cresc plantele nu vad unde ar fi problema(intrun acvariu cu carasi nu poti avea ce ai intrun-ul normal!ai crescut vreodata carasi? daca da ai intelege!la conditii ma referam ca nu am ce sa cumpar din braila!

Carasius auratus auratus the King of aquarium! cool

Re: Iti plac acvariile inscrise in concurs?

bymos te felicit pentru cei 9 ani de acvaristica si nu tin parte nimanui DAR scopul acestui forum este sa ne impartasim cunostiintele intre cunoscatori dar si pentru incepatori. Sincer iti spun ca nu sunt mare expert acvarist dar multumita unor persoane gen Florin care au preferat sa explice calm decat sa faca "misto" si critica dura. Nu stiu daca ai apukat sa vezi acvariul meu...:P din punct de vedere artistic e o epava... smile) DAR pestii mei nu dau nici un semn de stress plantele cresc fara probleme si parametrii apei sunt stabili. Mai am o intrebare pentru tine ca acvarist vechi: Ce preferi un acvariu de 400L sau unul de 50L?
De fapt intrebarea asta este pentru toata lumea : Ce e mai bun pentru un cunoscator 400L sau 50L? si de ce?

17 Editat de bymos (2008-12-31 18:18)

Re: Iti plac acvariile inscrise in concurs?

Merci Florin. Poti sa imi spui Mihai ca nu ma supar.
Si eu incerc sa fiu prieten cu toti de aici, iar ideile pe care mi le expun nu sunt critici, ci sfaturile pe care le pot oferi raportat la cei 9 ani de experienta.
Si eu am suficiente de invatat chiar si de acum inainte, nu inseamna ca sunt cunoscatorul intregului domeniu acvaristica, asadar si eu accept sfaturi de la cei care considera ca imi pot imbunatati acvariul. Voi veni curand cu o poza a ceea ce este in prezent pt ca ma intereseaza schimbarile in bine ce pot fi aduse de acum inainte. Nu de la stadiul in care erau pozele in album.

Evident, cred ca oricine viseaza la un acvariu de 400 de litri. Pentru mine 60 de l reprezinta un borcan, dar deh, e nevoie de spatiu si momentan nu imi permit. Incerc pe cat posibil ca la anu eventual sa fac ceva mai mare.

...:::© |\/|  |  |--|  /\  | ©:::...

18

Re: Iti plac acvariile inscrise in concurs?

Cum adica daca nu cresc plantele nu vezi unde e problema? Ceva ce stagneaza moare.

Da, am crescut carasi si spun ca este imposibil sa ai acvariu de carasi fara plante. Nu vreau sa ma obosesc eu sa vin cu argumente atata timp cat le poti cauta si tu pe net. Nu vreau sa fac reclama altor forumuri unde s-a dezbatut pe larg problema asta.

Si totusi, daca eu as fi in braila si m-ar interesa sa am un acvariu cat mai frumos(dar in sensul de a construi un ecosistem adevarat) as apela tot la internet. Se fac livrari in toata tara de catre grupuri intregi de acvaristi care aduc plante din afara la preturi rezonabile. transportul nu e mult, iar daca vrei sa realizezi ceva, poti face un mic efort. Si eu am bagat la inceput bani in acvariul meu dar ma simt foarte bine acum cand il privesc

...:::© |\/|  |  |--|  /\  | ©:::...

19

Re: Iti plac acvariile inscrise in concurs?

Cred ca am uitat sa raspund la intrebarea de ce sa alegi un 400 si nu 50 de l.

In primul rand ca esti limitat dpdv al spatiului in care "lucrezi". Cu cat mai mare cu atat mai bine, pentru ca poti creea un adevarat ecosistem acolo. pentru mine asta conteaza ccel mai mult. un mediu cat mai adevarat cu cel natural.

Florin, cat te-a dus pe tine investitia. Eventual daca ai timp sa imi spui si in mare, pentru fiecare chestie in parte.

...:::© |\/|  |  |--|  /\  | ©:::...

Re: Iti plac acvariile inscrise in concurs?

in primul rand eu(Florin.mazilu) si Florin (acvarii de vis) suntem 2 persoane diferite tongue smile) dar pe amando ne cheama Florin big_smile
in al doilea rand eu am un amarat de acvariu de 19 L (lipsa de spatiu)
intrebarea cu 400 sau 50 era mai mult capcana big_smile
un acvarist implinit care considera ca stie destul de multe despre acvaristica prefera acvariul mai mic datorita greutatilor pe care le ridica in priviinta stabilizari parametrilor apei wink
la min in acvariu daca scimb 2 litrii de apa distrug tot ecosistemul wink pe care m-am chinuit sa il stabilizez. big_smile