Subiect: pojghita alba

sall de cateva zile am probleme in acvariu cu un fel de pojghita alba care se formeaza la suprafata  daca am vazut ca a umplut tot acvariul am schimbat apa dar am lasato la ciclat 24 de ore  apoi am aerato vreo 8 ore dar pojghita iar sa format temperatura e de 26g in acvariu dar nuj ce e si de ce se formeaza in apa?

Re: pojghita alba

Salut, cu ce mancare hranesti pestii, si cat de des?

Re: pojghita alba

cu tetramin de 2 ori pe zi

Re: pojghita alba

Granule? Fulgi? Le dai mult sa manance? "Pojghita" de care spui se numeste biofilm, care este o "grasime" care apare de la prea multa materie organica in apa (ex: mancare in exces bogata in proteine). Se poate elimina cu un skimmer sau cu curatarea mai des a materialului filtrant mecanic.
   Ar fi bine sa mai dai si alte detalii: ce filtru ai, ce capacitate are acvariul, cate vietuitoate tii in el etc.

5

Re: pojghita alba

Cel mai simplu mod de a scapa de biofilm este cu banalele servetele  smile   Vezi ca trebuie trase prin apa, nu ajunge sa le lasi sa zaca la suprafata apei.

Re: pojghita alba

Poti alege sa cureti (efectul), sau sa combati (cauza) biofilmul, deci parerea mea este sa schimbi mancarea (fulgi banuiesc), sa le dai mai putina si sa cureti mai des materialul filtrant mecanic (ex: buretii din filtru).

7 Editat de imi (2011-10-12 02:26)

Re: pojghita alba

Buna
niste curenti de suprafata ajuta la spargerea biofilmului

8

Re: pojghita alba

Sper sa nu fiu acuzat de partizanat de catre una din "partile avertizate" dar numai Ancistrus a atins oarecum miezul problemei.
   S-a mai discutat despre acest biofilm si la momentele respective s-a tras concluzia: pentru a evita aprovizionarea periodica cu servetele, trebuie umblat la cauza, nu la efect si anume trebuie umblat la incarcatura biologica a apei. Nu stiu daca in acest caz filtrarea biologica este suficienta, cantitatea de hrana administrata pestilor este prea mare, numarul pestilor este prea mare sau curatarea acvariului lasa de dorit dar acestea sint aspectele care trebuie corectate.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

9

Re: pojghita alba

Nu neaga nimeni ca trebuie identificata si eliminata cauza (sau cauzele), dar prima masura n-ar trebui sa fie totusi eliminarea biofilmului?  roll

Eu sunt o fire mai practica, inainte de a despica firul in 14 pe forum (si stim cat de reusite pot fi de multe ori diagnosticarile astea facute in scris sau chiar prin telefon) cred ca e mult mai util sa se inlature intai biofilmul. Pe urma vedem daca putem ajunge si la sursa problemei, nu?

10

Re: pojghita alba

Asta cu atat mai mult cu cat un simplu search pe forum tocmai m-a ajutat sa gasesc cele scrise de tine aici http://www.acvariidevis.ro/forum/topic/3431/skimmer/

bradraqua A scris:

Am inteles, dar mie mi se pare derizoriu sa-l folosesc numai pentru pelicula de biofilm, vorba cuiva de aici de pe forum: servetele de hirtie sunt "medicamentul". Astept un crescator de discusi sa-si spuna parerea.


Hai sa nu ne schimbam opinia in functie de interlocutor/context  smile .

11

Re: pojghita alba

Adrian_ A scris:

Asta cu atat mai mult cu cat un simplu search pe forum tocmai m-a ajutat sa gasesc cele scrise de tine aici http://www.acvariidevis.ro/forum/topic/3431/skimmer/

bradraqua A scris:

Am inteles, dar mie mi se pare derizoriu sa-l folosesc numai pentru pelicula de biofilm, vorba cuiva de aici de pe forum: servetele de hirtie sunt "medicamentul". Astept un crescator de discusi sa-si spuna parerea.


Hai sa nu ne schimbam opinia in functie de interlocutor/context  smile .

Mai spun o data: ma retrag si ramin... retras! Sper sa-ti aduci aminte contextul in care ti-am mai spus asta! Recunosc ca nu-ti pot fi un partener de discutie pe masura si in consecinta mi-as dori ca dialogurile dintre noi sa fie strict limitate de forta majora. Multumesc!

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

12

Re: pojghita alba

Te superi degeaba. Chiar imi pare rau, dar nici n-o sa ma apuc sa merg in varful picioarelor de frica sa nu deranjez niste susceptibilitati pe care nu le inteleg.

Un forum exista pentru dezbatere de idei, nu ca sa cantam cu totii in cor dupa cum da cineva tonul (pentru aia exista de pilda manastirile). Eu ti-am argumentat cu faptul ca nu cu mult timp in urma ziceai exact ca mine, iar acum m-ai contrazis. Stiu ca e un argument oarecum neplacut, dar asta nu-l face mai putin valabil.

Nu stiu de ce ar trebui sa imi porti pica doar pentru ca ne-am contrazis de doua ori si de fiecare data s-a intamplat sa am dreptate. Poate data viitoare o sa ai tu dreptate, oricum nu se fac clasamente, scopul forumului e sa discutam, sa aflam lucruri noi, sa sistematizam cunostintele existente, sa eliminam confuziile samd.  Chestiile astea se intampla de obicei in dezbatere, nu  daca incepem sa ne tinem unul altuia isonul, fara sa mai trecem prin filtrul gandirii proprii.

Sper sa apreciezi la justa valoare aceste argumente, cum spuneam mi-ar parea rau sa stiu ca ai un cui pe mine, cum s-ar spune.

13

Re: pojghita alba

Adrian_ A scris:

Te superi degeaba. Chiar imi pare rau, dar nici n-o sa ma apuc sa merg in varful picioarelor de frica sa nu deranjez niste susceptibilitati pe care nu le inteleg.

Un forum exista pentru dezbatere de idei, nu ca sa cantam cu totii in cor dupa cum da cineva tonul (pentru aia exista de pilda manastirile). Eu ti-am argumentat cu faptul ca nu cu mult timp in urma ziceai exact ca mine, iar acum m-ai contrazis. Stiu ca e un argument oarecum neplacut, dar asta nu-l face mai putin valabil.

Nu stiu de ce ar trebui sa imi porti pica doar pentru ca ne-am contrazis de doua ori si de fiecare data s-a intamplat sa am dreptate. Poate data viitoare o sa ai tu dreptate, oricum nu se fac clasamente, scopul forumului e sa discutam, sa aflam lucruri noi, sa sistematizam cunostintele existente, sa eliminam confuziile samd.  Chestiile astea se intampla de obicei in dezbatere, nu  daca incepem sa ne tinem unul altuia isonul, fara sa mai trecem prin filtrul gandirii proprii.

Sper sa apreciezi la justa valoare aceste argumente, cum spuneam mi-ar parea rau sa stiu ca ai un cui pe mine, cum s-ar spune.

   1. Faci o confuzie intre suparare si resemnare
   2. Nu trebuie sa mergi, decit asa cum poti si simti nevoia
   3. Dezbaterea exista, chiar daca cineva anume, nu vrea sa participe la ea
   4. Corul la care faci trimitere exista numai in viziunea ta
   5. Nu ai inteles nimic din postul meu referitor la skimmer, l-ai rastalmacit in favoarea ta. Daca (si sunt convins ca o vei face) vei avea curiozitatea, vei vedea ca nu este prima data cind lansez un subiect, de dragul de a afla altii cite ceva..., mimind insusirea unor opinii, in decursul discutiilor.
   6. Mi se intimpla si mie sa nu am dreptate dar cind s-a intimplat asta, m-am repliat, recunoscind ca am gresit. Nu consider ca astfel de situatii sint neplacute, se intimpla oricui si este important ca TOTI, sa facem la fel.
   7. Crede-ma ca stiu care este scopul acestui forum si din miile de posturi si lucrarile publicate de-a lungul timpului, in cadrul lui, reiese asta, nu sunt in asteptarea persoanei providentiale, care sa ma lumineze.
   Concluzie: fiecare din noi are dreptul sa-si declare mai mult sau mai putin voalat simpatiile si antipatiile, nu vad de ce tocmai eu, sa fiu privat de acest drept.
   Iti cer in continuare sa faci abstractie de prezenta mea pe acest forum, asa cum, eu insumi am inceput deja sa fac vis a vis de tine. Multumesc!

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

14

Re: pojghita alba

No comment   roll