1

Subiect: Iluminare acvariu 60 litri

Salutare tuturor,
Vreau sa imbunatatesc iluminatul acvariului si doresc sa ma ajutati cu sfaturi in acest sens, tip neon, model etc ...
Mentionez ca am un acvariu de 60 litri luat de la Hornbach.

Re: Iluminare acvariu 60 litri

daca pui o poza sa vedem ce/cate plante ai, ai putea sa primesti raspunsuri exacte

Pescar hoinar

3

Re: Iluminare acvariu 60 litri

Da stiu ca ar fi fost mai indicat sa pun si o fotografie dar din pacate aparatul foto este cam indisponibil momentan.
Daca este totusi de ajutor pot spune este plantat in proportie de 70% cu echinodorus, ludwigia repens, hydrocotyle leucocephala.

Re: Iluminare acvariu 60 litri

La un acvariu de 60 litri iti recomand o intalatie 2X24W si o sa poti sa cresti orice planta vrei tu, garantat din punct de vedere a luminii o sa fi acoperit.  wink

5

Re: Iluminare acvariu 60 litri

Am observat in ultimul timp pe echinodorus in special ca niste pilitura de fier, niste ace negre parca infipte in frunze si codite, ce ar pute fi oare?

6

Re: Iluminare acvariu 60 litri

Am uitat sa spun ca de aproximativ o saptamana folosesc Ferropol 24 si parca incepusera sa se rareasca acele ace dar inca mai sunt.

Re: Iluminare acvariu 60 litri

Salut, vreau sa iti spun care sunt cele mai folosite neoane dedicate acvaristicii (probabil mai sunt si altele), dar caracteristicile optime ale neonului, las pe cei mai experimentati in domeniu sa le spuna (model,watti, lumeni, temp. culoare k. etc.)

Osram/Sylvania - gama Gro-Lux
Philips               - gama Agro-Lite
Hagen               - gama Glo
JBL                    - gama Solar
Dennerle           - gama Amazon

Important este sa folosesti drossere electronice si nu electromagnetice. Mai exista cateva caracteristici importante pe care e bine sa le vezi cand cumperi un neon dedicat. Citeste inscriptiile de pe tub sau ambalajul original al acestuia, pentru ca majoritatea vanzatorilor nu le vor spune, pentru ei important este sa vanda produsul.

FR - apa dulce (freshwater)
FS - apa dulce si sarata (fresh and saltwater)
SA - apa sarata (saltwater)
PL/AQ - special ptr. plante de acvariu/lumina cu spectru larg de utilizare (plant&aquarium wide spectrum)
Sper ca iti vor fi de ajutor si aceste imformatii.

Oricine ai fi, intotdeauna cineva stie mai multe decat tine. Dar intotdeauna acel cineva
nu stie chiar tot ce sti tu

8

Re: Iluminare acvariu 60 litri

bitanu A scris:

Acele ,,ace,, cred ca sunt alge, dar fara poze discutam asa, sa ne aflam in treaba.

Cat despre neoane:
-varianta mai ieftina: doua neoane Osram 865 si folie de aluminiu sau oglinda pe interiorul capacului pentru reflexie;
-varianta mai buna pentru plante : oricare din neoanele Osram 865, Osram965 , Jbl SolarTropic, Dennerle (chiar combinate intre ele) si binenteles ajutate de reflectoare JBL SolarReflect care sunt cele mai bune de pe piata nostra.

Am deschis un nou subiect la sectiunea Acvaristica de apa dulce - Alge, pentru ca intr-adevar este vorba despre alge, la care am atasat si cateva fotografii asa cum este indicat.

9

Re: Iluminare acvariu 60 litri

Eu as mai adauga un tub aici, sincer nu stiu daca au lungimea bazinului tau, e vorba de Giessemann.

din ce am vazut pe net au chiar cea mai buna lumina pentru plante, combinatia perfecta de rosu si albastru smile.

reflector neparat, daca vrei sa beneficiezi de macar 60% din neon, si nu 40% smile

10

Re: Iluminare acvariu 60 litri

albu81 A scris:

Eu as mai adauga un tub aici, sincer nu stiu daca au lungimea bazinului tau, e vorba de Giessemann.

din ce am vazut pe net au chiar cea mai buna lumina pentru plante, combinatia perfecta de rosu si albastru smile.

reflector neparat, daca vrei sa beneficiezi de macar 60% din neon, si nu 40% smile

De unde putem procura aceste tuburi?
Randamentul unui tub fara reflector este 40% si cu reflector 60%?

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

Re: Iluminare acvariu 60 litri

sa nu uitam de Aqua Medic cu neoanele Plant Grow (lumina rosie) combinate cu Reef White 10k. daca as avea posibilitatea sa imi bricolez un capac nou, as pune reflectoare construite doar din oglinzi.

http://www.aqua-medic.de/index.php?r=ca … amp;id=216
am citit despre ultima generatie de neoane Dennerle Trocal ca filtreaza radiatia UV sub 400 nm, in mare parte responsabila cu dezvoltarea algelor.

http://www.dennerle.eu/global/index.php … mp;lang=en

Pescar hoinar

12

Re: Iluminare acvariu 60 litri

Neonul fara reflector ar un randament destul de slab, probabil 40-50%, pentru ca doar atat din lumina emisa este indreptata spre acvariu.

cei de la JBL spun ca reflectorul lor au randament 100%, dar cred ca este o chestie de marketing, pentru ca este imposibil ca o lumina care se loveste de un mediu de reflexie sa se intoarca 100% inapoi.

Am vazut un design pe net de un reflector care are randament de 97%, si este foarte complicat, avand foarte multe unghiuri.
http://www.aquariumgarden.com/info.php?doc_base=articles/lights/reflector.php


cat despre giesemann ... nu cred ca le vinde cineva in romania, dar se pot aduce din europa.
am gasit un site:
http://www.aquariumsuperstore.co.uk/Giesemann-PowerChrome-Aquaflora/

13

Re: Iluminare acvariu 60 litri

albu81 A scris:

Neonul fara reflector ar un randament destul de slab, probabil 40-50%, pentru ca doar atat din lumina emisa este indreptata spre acvariu.

cei de la JBL spun ca reflectorul lor au randament 100%, dar cred ca este o chestie de marketing, pentru ca este imposibil ca o lumina care se loveste de un mediu de reflexie sa se intoarca 100% inapoi.

Am vazut un design pe net de un reflector care are randament de 97%, si este foarte complicat, avand foarte multe unghiuri.
http://www.aquariumgarden.com/info.php?doc_base=articles/lights/reflector.php


cat despre giesemann ... nu cred ca le vinde cineva in romania, dar se pot aduce din europa.
am gasit un site:
http://www.aquariumsuperstore.co.uk/Giesemann-PowerChrome-Aquaflora/

Am inteles!

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!