Subiect: Betta

Am o pereche de betta si vreau cateva raspunsuri:
1 . Sunt pesti agresivi cu alti pesti?
2 . Imi mananca pestii mai mici?

2

Re: Betta

1. Da.
2. Da. Depinde si de marimea lor.

Eu nu am pretins ca sunt inteligenta, sunt om prin educatie!

3

Re: Betta

1.Da
1.Da

Re: Betta

tin sa contrazic pe cei care au scris mai devreme.....betta nu sunt agresivi cu alte specii de  pesti!!!!!!!!!!!! masculi betta sunt f agresivi intre ei, se pot bate cam pana cand unul dintre ei moare.

de obicei poti tine un mascul betta cu 2-3 femele...daca ai de gand sa tii masculul impreuna cu femelele in acavriul comunitar....
am avut betta inturn acvariu de 50 de litri cu gupy....si pot zice ca guppy erau mai viciosi cand era vb de mancare...maculul avand un comportament retras.....pana vedea femelele de betta
acum eu tin un mascul betta cu 2 femele intrun acavariu de 60 de litri cu calistus si neoni( stiu nu e cea mai buna combinatie...deoarece calistus mai ciupesc inotatoarele la betta...deci e chair invers de ce spuneau exotic si cristina....
Betta sunt pesti de talie mica...eu ii tin cu neoni si nus probleme....dar betta da..vor manca progeniturile la vivipari(guppy, moli, plati, etc) dar majoritatea speciilor de pesti mananca puietul de vivipari ..

andrei poti eventual sa revii si sa ne spui cam cu ce ai vrea sa ii combini ... sa spui ce dimensiune are acvariul..cat de plantat va fi....sa putem da raspunsuri mai exacte

dar recomand sa mai cumperi macar o femela daca nu chair 2 de betta...si sa ai acvariul plantat....

BETTA sunt pasnici cu alet specii!!!!!!!!!recomand cu caldura betta in acvariul comunitar.....au un comportament chair docil...fatza de alte specii.....aveam masculi de guppy care ciupeau masculul de betta de coada ....:))

calitatile unui acvarist....rabdare si spirit de observatie

5 Editat de aqua (2009-10-17 16:55)

Re: Betta

ai grija de unde iei betta !!
ar fi indicat sa iei de undeva unde vezi decat un mascul si multe femele
deoarece in acvariile cu masculi betta multi poti sa iti iei betta carora le lipsesc organe mai importante decat o parte din coada
eu mi-am luat de acolo si am platit,nu cash:)
masculul pe care mi l-am luat nu are un ochi (a fost mancat de ceilalti masculi)
SI IN LEGATURA CU CALLISTUSI:
ei musca cozile numai la pestii mai mici decat ei
ei fiind niste pesti de statura mica(4 cm), trebuie tinuti numai cu pesti mari

Unfortunetaly ,most of the times,The ignorants stand out more than the wise

6

Re: Betta

rtklancelot - Si eu am avut de mult Betta cu Guppy  care au fost lesinati de acesta, Am avut betta cu neoni si l-am prins cu ei in gura, am avut si betta cu Serpae tetra care il ciupeau dar si el ii vana pe acestia. In concluzie Betta este un peste agresiv.

7

Re: Betta

li se mai zice si luptatorii de siam

Unfortunetaly ,most of the times,The ignorants stand out more than the wise

8 Editat de rtklancelot (2009-10-17 19:03)

Re: Betta

Siamese fighting fish...pestele siamez luptator...de ce ? pt ca in thailand tara de origine..se organizeaza lupte intre masculi si se pariaza pe castigator...eu am dat niste sfaturi..care reflecta comportamentul tuturor betta tinuti in acvariul meu ....
Intotdeauan am avut masculi f dornici de reprodus...dar nu am vazut betta sa manifeste comportamnet agresiv fata de alti pesti daca nu era agresat....daca lumea il tine si intrun borcan de 800ml...oare nu poate sta bine intrun acvariu de 50-60 de litri cu alti pesti
Cand am betta nu suprapopulez acvariul...iau guppy ii reproduc ..si apoi in 50 de litri am 50 de pestii...logic vor exista conflicte....acum cititi si voi ....

http://www.aquahobby.com/gallery/e_Siam … endens.php ....andrei lucian...uitate pe siteul asta...e in engleza si contrazice cateva mituri legate de betta...si o sa vezi ca in amre parte zice cam aceleasi lucruri ca mine

pe scurt.....cam ce am zis si eu.....si inca voi zice asta...stiu ce am vazut mascul guppy care ciupea din codita unui betta....guppy sunt mai rapizi

Planteaza acvariul...nul suprapopula....hranestei bine...si poti sa tii betta mult si bine.....dar mai cumpara 1sau 2 femele.....

calitatile unui acvarist....rabdare si spirit de observatie

Re: Betta

Rtklancelot, am omis sa iti impartasesc din ciudateniile din acvariul meu . Am avut surpriza sa vad ca femela batea masculul, si....sanitarii muscau sau bateau femela loooooool. Eu stiam ca pestii comunitari sunt inofensivi,si am avut un soc vazand unul cum batea femela de betta. E posibil asa ceva? Care sa fi fost cauza?  i

rtklancelot A scris:

tin sa contrazic pe cei care au scris mai devreme.....betta nu sunt agresivi cu alte specii de  pesti!!!!!!!!!!!! masculi betta sunt f agresivi intre ei, se pot bate cam pana cand unul dintre ei moare.

de obicei poti tine un mascul betta cu 2-3 femele...daca ai de gand sa tii masculul impreuna cu femelele in acavriul comunitar....
am avut betta inturn acvariu de 50 de litri cu gupy....si pot zice ca guppy erau mai viciosi cand era vb de mancare...maculul avand un comportament retras.....pana vedea femelele de betta
acum eu tin un mascul betta cu 2 femele intrun acavariu de 60 de litri cu calistus si neoni( stiu nu e cea mai buna combinatie...deoarece calistus mai ciupesc inotatoarele la betta...deci e chair invers de ce spuneau exotic si cristina....
Betta sunt pesti de talie mica...eu ii tin cu neoni si nus probleme....dar betta da..vor manca progeniturile la vivipari(guppy, moli, plati, etc) dar majoritatea speciilor de pesti mananca puietul de vivipari ..

andrei poti eventual sa revii si sa ne spui cam cu ce ai vrea sa ii combini ... sa spui ce dimensiune are acvariul..cat de plantat va fi....sa putem da raspunsuri mai exacte

dar recomand sa mai cumperi macar o femela daca nu chair 2 de betta...si sa ai acvariul plantat....

BETTA sunt pasnici cu alet specii!!!!!!!!!recomand cu caldura betta in acvariul comunitar.....au un comportament chair docil...fatza de alte specii.....aveam masculi de guppy care ciupeau masculul de betta de coada ....:))

...greu cu pestii, dar mai greu cu oamenii...

Re: Betta

da....conform celor care leam zis mai sus...betta sunt relativ pasnici...singura lor problema este curiozitatea lor inascuta.....
si eu de curand am introdus cativa corydoras albino, de 6 si respectiv 8 cm....si cum am 4 femele betta si n endleri in acvariul comunitar (masculi debetta, acum am 2 , stau in recipiente, nu ma risc sa vad bataie intre ei, sunt prea frumosi) ...sau trezit femele betta sa vada cine sunt noi locatari....

si vezi comicarie....o femela asa ea curioasa...se indrepta relativ furioasa spre un corydoras de 6 cm....care a ignorato complet...e mult prea mare ca sa isi faca griji cu ea....

ahh..si nu e ceva complet ciudat sa vezi femela care bate masculul ( ca si inviata reala....exista "martalogi" care isi pot lua bataie de la femei/super femei big_smile ). Problema la tine a fost faptul ca femela era mai mare ca masculul, si mai experimentata. Si sa enervat ca "amaratul" nu stia ce sa faca cu ea....Adica eu ma chinui atata sa dau din codita pt tine, iar tu nebunule nu faci cuib frumos...si nu stii inca pe ce parte te intorci (ma refer la momentul depuneri, majoritatea masculilor sunt ori drpetaci ori stangaci )
Acest lucru a facut femela ta f irascibila, probabil vanzatorul a avuto de cateva ori le depus, si ea sa invatat sa depuna....iar intarzierea depuneri o face irascibila, iti dai seama ca sta cu burtica plina de icre....si de acolo comportamentul ei mai "diferit". Sanitari probabil erau deranjati de toanele ei....

calitatile unui acvarist....rabdare si spirit de observatie