1 Editat de ciprian01 (2011-10-08 20:48)

Subiect: Discusi Cuipeua

Cuipeua sau Curipera.
De marimea unei monezi de 50 bani...
Pozele sunt slabe, dar le pun pt a putea face comparatie in timp.
Sunt in bazin de o ora si manaca mixtura.

Au 2 mari defecte. Provin din wild! smile Si nu sunt rosii!

2

Re: Discusi Cuipeua

:apl

Diplomatie este sa te gandesti de 2 ori inainte de a nu spune nimic

Re: Discusi Cuipeua

Au tot timpul sa se faca mari si rosii, ca frumosi si sanatosi sunt deja, felicitari :apl

Re: Discusi Cuipeua

Multumesc!

Poate ca saptamana viitoare mai lipim cativa. Nu multi!

5

Re: Discusi Cuipeua

:apl  :apl

6

Re: Discusi Cuipeua

Sa ii stapanesti sanatos sa se faca mari si frumosi

Un geniu nu este niciodata inteles ..dar nu te gandi ca daca nu esti inteles  ... esti un geniu

7

Re: Discusi Cuipeua

:apl  :apl  :apl

8

Re: Discusi Cuipeua

Mare realizare Ciprian si trebuie sa recunosc ca ti potriveste "manusa"! :apl Acum cred ca s-au convins unii colegi, ca nu am batut cimpii, cind am pus pe forum o lista cu varietatile de discusi salbatici, din care nu lipsea Curipera (Cuipeua este pronuntia in portugheza, a numelui lacului din care provin). Se pare ca este singura varietate de Discus salbatic, de apa statatoare (lac).
Cu permisiunea ta, adaug o poza, din care rezulta frumsetea acestui peste, la maturitate.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

9 Editat de Ancistrus (2011-10-19 14:13)

Re: Discusi Cuipeua

Fiecare cu poza lui lol
   Deci daca Cuipeua este o denumire in portugheza, data acestei varietati de discus, conform unei zone... sau un lac, atunci Curipera ce reprezinta? Ca pe harta nu apare.

10

Re: Discusi Cuipeua

Ancistrus A scris:

Fiecare cu poza lui lol
   Deci daca Cuipeua este o denumire in portugheza, data acestei varietati de discus, conform unei zone... sau un lac, atunci Curipera ce reprezinta? Ca pe harta nu apare.

   Unii spun ca este pronuntia in alte limbi a originalului portughez "Cuipeua", altii spun ca este un nume inventat, pentru a vinde/promova aceasta varietate, altii spun ca este denumirea unui trib de bastinasi din regiunea Alenquer, de unde provin acesti pesti. In confuzia asta, fiecare isi alege ce-i convine... lol
   Important ramine faptul ca sint niste pesti exceptional de frumosi si totodata valorosi prin faptul ca sint la inceputul istoriei lor de pesti nascuti in captivitate.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

11

Re: Discusi Cuipeua

Si mie imi palc foarte mult si mi-au placut intotdeauna. Abia astept sa creasca si sa se coloreze din ce in ce mai mult!

Sa iti traiasca si ai tai!

12

Re: Discusi Cuipeua

SUper Cipriane! Abia astept sa-i vad mari,superbi!

13

Re: Discusi Cuipeua

Extraordinari, Ciprian... sa te bucuri de ei si sa ii duci la maturitate frumosi si sanatosi !
Ma intrebam daca ne poti dezvalui sursa si un pret de achizitie.  smile