Subiect: Iluminare LED

Cautand un led pentru o lampa de camera video PRO am gasit un sistem German de iluminare pe led cu urmatoarele specificatii:
16.8W=95W Bagheta Extreme SMD 950lm 60 LEDuri 60cm 12V Lumina Calda
Culoare     Alb Cald
Temperatura de culoare (medie)     3500 k
Flux Luminos (mediu)     950 lm
Eficienta Luminoasa     56 lm/W
Lumeni/metru (medie)     1580 lm
Unghi de vedere     120 deg
Index CRI     93
Dimensiuni     600x9x3(LXWXH) mm
Tensiune recomandata     12 V
Curent recomandat     1400 mA
Consum     16.8 W
Detalii cutie     Placa circuit din aluminiu
Temperatura de functionare     -25...+50 °C
Temperatura de stocare     -40...+85 °C
Leduri/Metru     100 pcs
Grad de protectie (IP)     la interior
Durata de viata     5 ani (24 ore/zi) sau 25.000 hrs
Garantie     36 months
PRET 166 RON   
Aici existand si varianta de 120w 6000k la 1200 lumeni

Satul de Romania !!!

Re: Iluminare LED

Nu cred ca aceste leduri sunt bune pentru acvarii. Din cate stiu eu, temperatura de culoare pentru acvarii (in special plantate) trebuie sa fie de la 6500k in sus.
Mai ai nevoie de sursa de alimentare + pretul ledurilor si la pretul total poti lua niste neoane dedicate super bune. Parerea mea!

Oricine ai fi, intotdeauna cineva stie mai multe decat tine. Dar intotdeauna acel cineva
nu stie chiar tot ce sti tu

3

Re: Iluminare LED

avantaje :
-irc bun
-spatiu ocupat mic
-vin cu radiatoare
dezavantaje
-temperatura de culoare mica
-flux luminos slab - doar 56lm/W??
-durata de viata mica
-scumpe
-temperaura de functionare maxima cam mica.
eu unul vad numai dezavantaje.

4 Editat de Edisonjohn86 (2011-10-18 14:55)

Re: Iluminare LED

ledurile sunt incluse in pret, alimentarea nu este scumpa 22 de lei, arata ca un incarcator de telefon, exista si de 3500k si de 6000k. Baghetele astea sunt cele mai ieftine  cool
exista si baghete gen Bagheta Extreme-Line Plus cu 8 LEDuri CREE XR-E Q5 15-30V 1440 lm 90° Alb 110 la pretul de 263 astea au 93lm/w

Satul de Romania !!!

Re: Iluminare LED

ANDREI.B A scris:

avantaje :
-irc bun
-spatiu ocupat mic
-vin cu radiatoare
dezavantaje
-temperatura de culoare mica
-flux luminos slab - doar 56lm/W??
-durata de viata mica
-scumpe
-temperaura de functionare maxima cam mica.
eu unul vad numai dezavantaje.

cum sa aibe durata de viata mica ? 5 ani 24/24 e mica ?

Satul de Romania !!!

6

Re: Iluminare LED

salut,

Foarte frumos ca ai adus in discutie acest subiect:), fiind unul foarte interesant.
Spre exemplu forumurile din state au foarte multe topicuri despre iluminare cu led-uri.
Avantaje (din ce am citit eu pe net)
iti ofera foarte multe avanteja:
a) lungimea de unda cea mai buna, pentru ca poti obtine ce lungime de unda vrei smile foarte versatile din acest punct de vedere
b) durata de viata extrem de mare (50k ore)
c) caldura relativ mai putina (vezi ca ledurile de mare putere fac multa caldura smile )
d) cel mai bun PAR
e) au toata lumina directionata spre acvariu (nici cel mai bun reflector nu-ti ofera acest lucru)

Dezavantaje (din ce am citit smile) ):
a)costul initial crescut
b)... nimic altceva


Ca idee, la freshwater aquarium iti trebuie urmatoarele lumgimi de unda:
430 nm si 662 nm, asta inseamna lumina albastra si rosie.
Dar cum nu vrei un acvariu iluminat in asa fel iti trebuie si lumina alba (vizibila pentru ochi).
Ca sa ai aceste 2 lungimi de unda teoretic trebuie sa combini lumina calda 2700k-3500k si lumina rece 6500-8000k.

Referitor la W/l sa nu compari un tub cu un led nu au nici cea mai mica legatura.


Din pacate in Ro nu prea stie lumea de led-uri, la noi tuburile t5 special aquarium fiind spre inceput/sedentare, in plus, cum am mai zis, sunt si destul de scumpe.

Din ce vad eu pe net toate marile firme merg spre led-uri ca solutie de iluminare wink.

Daca vrei sa-ti faci ceva, din ce am citit, iti recomand led-urile CREE sau NICHIA, care sunt destul de bune, cele mai bune de fapt tongue.

Daca iti faci ceva de genu vezi sa tii pasu cu restul in bazin , CO2, fertilizare, substrat, ca sa beneficiezi la 100% de investitie smile

uite si cateva link-uri:
http://www.reef.ro/iluminarea-bazinelor-de-apa-dulce
http://www.americanaquariumproducts.com/Aquarium_Lighting.html
http://www.zexstar.com/leduri/leduri-de-putere-mare/&XTCsid=8d150ad16e9414d5a21120a2c8a650ba/
http://www.reefcentral.com/forums/showthread.php?postid=14502630

7 Editat de Paul Hencz (2011-10-18 21:18)

Re: Iluminare LED

Intr-o oarecare masura ai ceva dreptate, dar cand spui ca dezavantaje nu exista la iluminarea cu LED-uri a unui acvariu, in afara costului ridicat, tin sa te contrazic putin. Poate sti sau poate nu sti, dar la toata puterea w si lm, LED-ul are un spectru foarte restrans, adica un led cu lumina alba nu are in spectru de ex:rosu,potocaliu,verde....
si ma refer la LED-urile albe si nu la lumina alba de la Soare. Adica acesta din urma, are doua benzi spectrale:436nm (LED-urile albe sunt, de fapt, LED-uri albastre!) si 585nm, galben-(generata de fluorescenta materialului coumarin-6), ambele benzi spectrale produse de LED-urile albe, albastru+galben, avand numai 50nm latime de banda. In restul spectrului vizibil, bezna adanca. Practic, un LED alb este un LED albastru care are in fata cipului o mica suprafata din coumarin-6 care emite in galben. Prin aditia celor doua culori, albastru+galben, asemeni luminoforilor de la TV-urile alb negru, apare lumina "alba".
Pentru cresterea in conditii bune a plantelor, intr-un acvariu de apa dulce colegul nostru ar trebui sa combine mai multe leduri.si anume din 50 de leduri sa zicem, foloseste 15 rosii, 10albastre, 10galbene si etc pana obtine un spectru necesar pentru plante.
Deci cum am mai spus la inceput, ai si tu dreptate (adica se poate si cu LED-uri), dar la noi inca e greu sa gasesti ce ai nevoie si e mult prea complicat sa faca fiecare  un calcul aproximativ  de spectre necesare, in functie de volumul acvariului, plante etc.
Acum o sa spui ca exista LED-urile RGB, dar asta e o alta poveste si sa nu mai spunem ca atunci ai nevoie de un controller RGB cu o matrice calculata exact pentru lumina dorita, altfel faci discoteca in acvariu.

Oricine ai fi, intotdeauna cineva stie mai multe decat tine. Dar intotdeauna acel cineva
nu stie chiar tot ce sti tu

8

Re: Iluminare LED

Salut Paul,

Sper ca vorbim de leduri HO(de mare putere), si nu leduri de 3 sau 5mm.

Daca vorbim de leduri HO atunci vorbim de spectre largi de culoare.
spre exemplu CREE X-RE, care au tot ce-ti trebuie pentru crestere de plante, dar trebuie sa combini Alb rece cu Alb cald.

link: http://www.zexstar.com/files/xlamp7090xr-e.pdf

eu sunt de parere ca ledurile de mare putere si/sau ledurile SMD (care sunt prezente pe banda prezentata de colegul nostru) vor fi viitorul iluminarii smile nu numai a acvariilor

9 Editat de Paul Hencz (2011-10-18 23:10)

Re: Iluminare LED

ledurile prezentate de Edisonjohn86 nu sunt CREE XR-E, (chiar el spune: exista si baghete gen Bagheta Extreme-Line Plus cu 8 LEDuri CREE XR-E Q5 15-30V 1440 lm 90° Alb 110 la pretul de 263 astea au 93lm/w).
Nu pot comfirma inca de ce sunt instare LED-urile astea (mai ales ca au componente mecanice: reflector, lentila), dar sunt de acord ca in viitor aceasta tehnologie v-a lasa in umbra iluminarea cu tuburi fluorescente in mai toate domenile. Eu zic ca deocamdata tot ce e pe piata (nu ma refer la coorporatii mari) sunt numai teste, mai ales in domeniul freshwater. La acvarile marine s-a avansat deja foarte mult. Asta e parerea mea.

Oricine ai fi, intotdeauna cineva stie mai multe decat tine. Dar intotdeauna acel cineva
nu stie chiar tot ce sti tu

10

Re: Iluminare LED

sunt de acord.
pacat ca americanilor nu le place acvariile plantate.
sa speram ca chinejiivor ridica un pic stacheta.

spre exemplu: Giesemann a inceput sa puna leduri pe systemele lor de iluminat, la fel si ADA, la fel si ELOS.

Scuze John ca ti-am furat topicul.

Re: Iluminare LED

albu81 A scris:

sunt de acord.
pacat ca americanilor nu le place acvariile plantate.
sa speram ca chinejiivor ridica un pic stacheta.

spre exemplu: Giesemann a inceput sa puna leduri pe systemele lor de iluminat, la fel si ADA, la fel si ELOS.

Scuze John ca ti-am furat topicul.

Te dau pe mana militiei ^:)^  eu cred ca trebuiesc studiate mai bine , chiar ma bate gandul sa pun o bagheta. o sa discut si cu cei de la zextar sa vad si ce opinii au ei

Satul de Romania !!!

12

Re: Iluminare LED

am vorbit cu ei.
habar nu au ce vand sad din pacate clasicul vanzator roman, sictirit ca-l intrebi ce marfa vinde si ca vrei sa faci nave spatiale din ea.
Poate tu ai noroc sa dai de altcineva.

Pentru mine LED-ul va fi un proiect ce am de gand sa-l fac, dar nu am inca acceptul pentru cheltuieli smile

13 Editat de Paul Hencz (2011-10-19 09:38)

Re: Iluminare LED

Buna Edisonjohn86, te stimez pentru ceea ce incerci  sa faci, la fel si pe colegul albu81. Si eu sunt pasionat de aceeasta teorie si sunt convins ca va devenii reala mai degraba sau mai tarziu dar deocamdata nu e prea sigura. Lumina,  indiferent de putere, lucsi, candele, lumeni.temp. k, etc, nu e de ajuns pentru un plantat. Si asta din urmatorul motiv:
In comparatie cu un bec care creeaza lumina prin intermediul unui filament incandescent, producand de fapt mai mult caldura, sau un neon care produce lumina prin descarcarea electronilor intr-un amestec electrofor (pulbere fluorescentă), LED-ul creeaza lumina printr-un “proces rece”, cand se aplica curent electric semiconductorilor (de obicei galiu, arsen sau fosfor, sau diferite combinatii ale acestor elemente cu altele), acestia sunt stimulati de miscarea electronilor, generand astfel fotoni care sunt perceputi de ochiul uman sub forma de lumina.
Primele doua surse de lumina produc si raze ultraviolete, nedetectabile de ochiul uman, dar care intr-o oarecare masura sunt folosite de plante in procesul de fotosinteza (chiar florile emit raze UV numite popular “unde de nectar”,  prin care sunt atrase insectele pentru polenizare). Lumina LED are nu are emisie de UV si infrarosu (asta in mare parte poate fi un avantaj), in afara LED-urilor speciale, prevazute cu filtre, lentile samd. (vezi: http://www.ledsystems.ro/index.php?option=com_content&task=view&id=3&Itemid=4).
Pentru comfirmarea acestei teorii, poti verifica prin incerecarea de a atrage insecte cu o lumina emisa de LED-uri. Acest lucru nu inseamna ca nici o insecta nu este atrasa de lumina LED-urilor, dar majoritatea nu pot vedea lumina produsa de LED-uri.
In rest, numai bine tuturor si sper ca si cu ajutorul vostru sa grabim acest “proces” asteptat de multi dintre noi.

Oricine ai fi, intotdeauna cineva stie mai multe decat tine. Dar intotdeauna acel cineva
nu stie chiar tot ce sti tu

14

Re: Iluminare LED

uite un topic interesant... (cam vechi dar)
http://www.aquaticplantcentral.com/foru … ars-5.html

15

Re: Iluminare LED

Bravo domnilor, cum reusiti sa dezbateti un subiect atit de interesant si de vast, in cadrul caruia aveti pareri diferite, fara sa intrati in polemica? Toata stima pentru nivelul acestei discutii si sper ca va fi o sursa de inspiratie, atit din punct de vedere tehnic/acvaristic, cit si din punct de vedere "civilizatie"! Bravo!!! :apl  ^:)^

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

16 Editat de Edisonjohn86 (2011-10-19 13:01)

Re: Iluminare LED

""Pentru comfirmarea acestei teorii, poti verifica prin incerecarea de a atrage insecte cu o lumina emisa de LED-uri. Acest lucru nu inseamna ca nici o insecta nu este atrasa de lumina LED-urilor, dar majoritatea nu pot vedea lumina produsa de LED-uri. ""
Asta a fost cireasa de pe tort, am un telefon mobil nokia care are si un led foarte puternic, cand ma culcam seara ma bazaiau tantarii, stingeam lumina si dadeam drumul  ledului de la telefon asteptand cu pliciul tantarii.....adormeam cu pliciul in mana :smoke Trebuiesc studiate ledurile de mare putere de ex:
LED Multicip Bridgelux BXRA-C4500 80W 5000lm Alb
    Temperatura de culoare (medie)     5600 k
Temperatura de culoare (interval)     4750-7000
Flux Luminos (mediu)     2750 lm
Flux Luminos (interval)     2750-6750 lm
Eficienta Luminoasa     94 lm/W
Intensitate luminoasa (interval)     84-94 mcd
Unghi de vedere     120 deg
Index CRI     82
Temperatura de functionare     105°C °C
Temperatura de stocare     -40°C - 105°C °C
Consum     30 W
Greutate 100g

Satul de Romania !!!

Re: Iluminare LED

Pe site-ul de producator (www.bridgelux.com), aceste LED-uri fac parte din seria Array, din toate detalile tehnice oferite, nu spun nimic despre emisile de unde (bune sau nu)!!. Insa fiind un LED de putere mare are principalul dezavantaj - caldura -, pentru asta are nevoie de radiator lipit cu pasta termoconductoare ( la fel ca procesoarele de calculator), pentru ca oprereaza la temperaturi de peste 100°C, chiar una dintre atentionari, suna cam asa:
ATENŢIE: RISC DE APRINDERE
Nu atingeţi Array LED sau zona lipita cu pasta în timpul funcţionării. Se lasă să se răcească LED-ul pentru o perioadă suficienta de timp înainte de manipulare. LED-urile Array pot ajunge la temperaturi ridicate astfel încât pot arde pielea atunci când sunt atinse.
Restul caracteristicelor par a fi ok cu exceptia pretului de aproape 300 RON/buc.

Oricine ai fi, intotdeauna cineva stie mai multe decat tine. Dar intotdeauna acel cineva
nu stie chiar tot ce sti tu

18

Re: Iluminare LED

led-urile astea parca sunt ceva mai bune fata de "bagheta magica" din primul post. eu unul sunt interesat de iluminarea cu led-uri doar pentru acvarii mari, pentru cele mici gasindu-se destule solutii. pentru ce am eu nevoie, cele de la 30W in sus sunt bune. iar legat de racirea lor, radiatoarele de procesor sunt bune. un procesor poate ajunge pana la 80-90W (in medie) iar temperatura lui rareori depaseste 60". daca se vrea o racire si mai buna a led-urilor se pot folosi elemente peltier, iar daca se doreste stabilizarea temperaturii (stim cu totii ca un led isi modifica parametri in functie de temperatura) se poate folosi un controller care sa tina temperatura intre anumite nivele.

Re: Iluminare LED

ANDREI.B A scris:

led-urile astea parca sunt ceva mai bune fata de "bagheta magica" din primul post. eu unul sunt interesat de iluminarea cu led-uri doar pentru acvarii mari, pentru cele mici gasindu-se destule solutii. pentru ce am eu nevoie, cele de la 30W in sus sunt bune. iar legat de racirea lor, radiatoarele de procesor sunt bune. un procesor poate ajunge pana la 80-90W (in medie) iar temperatura lui rareori depaseste 60". daca se vrea o racire si mai buna a led-urilor se pot folosi elemente peltier, iar daca se doreste stabilizarea temperaturii (stim cu totii ca un led isi modifica parametri in functie de temperatura) se poate folosi un controller care sa tina temperatura intre anumite nivele.

Da, dar la un acvariu mare ai nevoie de mai multe LED-uri de astea de exemplu si daca folosesti pentru toate cate un radiator, plus suportul de prindere, cam ocupi ceva spatiu din capac. Alta problema este ca LED-urile nu radiaza caldura ca si un bec (intoate directiile), ci numai inspre pinii de contact adica inspre radiator, iar daca acestia nu au o aerare buna risti sa topesti capacul de plastic al acvariului. Cat despre un controller care sa tina temperatura constanta, acesta are nevoie de coolere pe care sa le comande, de aici apare alta investitie, alt spatiu ocupat. Nu stiu cat poate fi de convenabil pana la urma, dar totusi ar putea fi si asta o idee.

Oricine ai fi, intotdeauna cineva stie mai multe decat tine. Dar intotdeauna acel cineva
nu stie chiar tot ce sti tu

20

Re: Iluminare LED

uite un magazin de pe ebay cu niste leduri interesante smile

http://stores.ebay.com/LED-DNA/LED-Aqua … 34.c0.m322