Subiect: Incalzitor nano

As vrea sa imi cumpar un incalzitor pentru acvariu de 60l si nu ma pot hotara care? Avand incalzire in substrat, ma gandesc ca unul de 50w mi-ar ajunge, nu vreau sa fie prea mare sa arate urat in cub. Vreau sa aleg intre dennerle nano 50/100w, aquatic nature sau jaeger titanium tot de 100 w? Niste pareri mi-ar fi de ajutor... Mersi

2

Re: Incalzitor nano

arunca o privire si la Aquel Easy Heater sau Aquel Neo Heater (sunt mult mai estetice si mai rezistente decat cele clasice)

Re: Incalzitor nano

M-am uitat cum arata, e interesant dar as vrea sa il vad in mana la mine ca nu vreau sa am in acvariu inca un aparat in celalalt colt enorm ca si filtrul intern.

4

Re: Incalzitor nano

Ca or fi mai rezistente, este posibil, ca sint mai estetice... nu cred, sint mai masive, mai pline de butoane, butonele si briz-briz-uri! Ar trebui facuta o prezentare de catre cel care le recomanda, sa mai economisim si noi timpul petrecut in cautari! lol
Din ce am gasit eu: "Incalzitoare moderne din plastic cu termoreglare. Deosebit de rezistent la vatamare mecanica. Forma lui plata permite instalarea pe orice perete al acvariului. Poate opera si orizontal - solutia ideala pentru terariile cu broscute. * are un intrerupator care previne supraincalzirea * sigur pentru pesti (fara arsuri) * usor de instalat si intretinut * complet submersibil (standard IP 68) * de dimensiune foarte mica * imposibil de spart", este de retinut numai chestiunea cu "imposibil de spart", in rest, "artificiile" sint prezente la toate incalzitoarele moderne.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

5 Editat de xr1140 (2011-10-21 14:35)

Re: Incalzitor nano

Am atasat pozele facute in nano-experimentul meu cu cele 2 modele de heater. ochiometric ocupa mai putin spatiu decat Eheim-ul, pentru un nano fiind cucial acest aspect.

Pe partea de butoane si briz-briz-uri, Aquael-ul Easy Heater (modelul pe care il am eu) are doar dial-ul ala negru care se vede in poza din lateral cu ajutorul caruia se regleaza temp. si un singur led rosu ascuns sub dial. In dial-ul respectiv exista o serie de gauri, prin care se observa ledul rosu, care se aprinde doar atunci cand heater-ul este activ.

6

Re: Incalzitor nano

Am un incalzitor Jager de 50W la un acvariu tot de 60 litri si sunt foarte multumit de el.
Referitor la comentariile anterioare singurul minus este faptul ca este din sticla ( si trebuie avut grija cu manevrarea lui) nu stiu cat de rezistenta este, dar nici nu vreau sa aflu.

Re: Incalzitor nano

Technics A scris:

Am un incalzitor Jager de 50W la un acvariu tot de 60 litri si sunt foarte multumit de el.
Referitor la comentariile anterioare singurul minus este faptul ca este din sticla ( si trebuie avut grija cu manevrarea lui) nu stiu cat de rezistenta este, dar nici nu vreau sa aflu.

Am gasit Jaeger din titan, arata foarte misto, rezistent. Am tendinta sa cred ca plasticul in plus pun in jurul incalzitorului pentru a-l proteja de broscute ocupa mai mult spatiu decat un incalzitor normal de nano.
Are cineva dennerle nano de 50w?

8 Editat de xr1140 (2011-10-21 16:27)

Re: Incalzitor nano

mirceajifcu A scris:

Are cineva dennerle nano de 50w?

Este exact Eheim 50W (ca dimensiune si design). I-am dat eu ocol, pana la urma am luat Eheim-ul pentru ca a fost mai ieftim cu 20ron. Dupa care am luat Aquel-ul care este mult mai mic decat varianta clasica.


P.S.
unde ai vazut Dennerle Nano Heater de 50W ?!? ca nici la ei pe site nu exista asa ceva.

Re: Incalzitor nano

http://www.ebay.de/itm/Dennerle-Nano-Cube-Marinus-ThermoConstant-50-W-Heizung-/150496035657?pt=de_haus_garten_tierbedarf_fische&hash=item230a434349

Deci e mai mic ala al tau ca unul clasic de 50w?

10

Re: Incalzitor nano

da, Aquel-ul pe care il am eu este mult mai mic decat modelul clasic.

cel din linkul postat de tine cred ca este un model mai vechi ca nu l-am gasit pe site la ei.

Re: Incalzitor nano

Am comandat aquaelul, is curios, zic ca are 16 cm lungime si 9 mm latime.