1 Editat de brutusanf (2011-11-26 03:19)

Subiect: Acvariu Eheim 112 litrii

Acvariu de 112 litrii, 2 cioate superbe dar nu stiu din ce sunt si una mangrove .
Pesti : 8 Kribensis,2 Muyuka, 4 cory,  8 ancistrusi .
Plante : nu ma pricep la numele lor, se pot vedea in poza .
Fertilizare : easy carbo, sistem Co2 cu butelie de 2 kg, micro si macro, po4 .
Lumina : 3X18W, 2 Aqua Zonic Super Tropical Pink, 1 Aqua Zonic Super Sun.
Sper sa va placa. Astept si pareri contra !

De luni am sa fac mai multe poze si mult la clare .

ACVARIU 112 L-Kribi,Sterbai
ACVARIU 45 L-Creveti,Boraras,Endleri
REEF  65 L

2 Editat de Ancistrus (2011-10-22 02:19)

Re: Acvariu Eheim 112 litrii

brutusanf A scris:

Plante : nu ma pricep la numele lor, se pot vedea in poza .

   Rosii si verzi :fok
   Am si eu o intrebare - ce scop au acele 2 termometre (stanga - dreapta) dispuse la aceeasi inaltime? ^:)^

brutusanf A scris:

Pesti : 12 Kribensis, 7 cory, 2 sterbai

   Daca ai 7 cory... atunci sterbai aia ce sunt?

Re: Acvariu Eheim 112 litrii

Termometrele sunt pentru a masura temperatura, intelegi ? :pp

Am zis ca sterbai nu sunt tot cory, dar este bine ca esti primul care a observat asta . Esti foarte activ si este ok . O alta parere asteptam de la tine .

ACVARIU 112 L-Kribi,Sterbai
ACVARIU 45 L-Creveti,Boraras,Endleri
REEF  65 L

4

Re: Acvariu Eheim 112 litrii

Salut,
Desi sunt inca un mare incepator in ale acvaristicii, ma aventurez sa iti sugerez cresterea gradului de iluminare al acvariului. In aceste conditii, nu stiu cat de mult te ajuta co2 de la easy carbo si de la bomba, deoarece lumina este slaba. S-ar putea chiar sa dauneze pestilor (co2-ul de la bomba) daca plantele nu au destula lumina ca sa il poata consuma pe tot.

Un alt aspect tine de amestecul pestilor cu necesitati diferite (ciclide africane cu "non ciclide africane"). Unele au nevoie de apa dura (ciclidele), altele nu.

Chiar si asa, cred ca ai prea multi pesti raportat la capacitatea acvariului - vezi fisa cu necesarul de apa in fct de dimensiunile pestelui.

D.p.d.v. estetic, poti incerca aranjarea pietrisului in panta, din fata catre spatele acvariului, incepand cu o grosime de 1.5 - 2 cm si ajungand la 5-7 cm.
Tot in acest context, uita-te putin la modul de plantare al plantelor in acvariu pt ca sunt plante potrivite pt partea din spate, plante pt mijloc si pt prim plan, a.i. sa obtii un acvariu organizat si estetic.

Succes

(sper ca nu am dat-o in bara in primul post in care imi dau si eu cu parerea)

5 Editat de Ancistrus (2011-10-22 12:15)

Re: Acvariu Eheim 112 litrii

Ee, repede te-ai mai aprins big_smile, nu am spus ca nu-mi place acvariul, doar am observat treaba cu cory si termometrele. Radacina este foarte frumoasa, combinatia pestilor (avand in vedere ca africanul este Kribensis) este buna, asta daca nu te deranjeaza ca sunt de pe continente diferite.
   Ce as avea de carcotit este backgroundul, care dupa ce ca este o poza, mai are si imagini de recif pe el... mai bine foloseai un background uni, sau un degrade care sa reprezinte un apus/rasarit de soare...

Re: Acvariu Eheim 112 litrii

Sa-mi dau si eu cu parerea:
1. Cristi a observat bine chestiunea celor doua termometre...daca tot veri sa le pastrezi pe amble, incearca sa lasi unul in partea de sus al acvariului si altul in partea de jos astel vei putea masura temperatura atat la suprafata cat si la fund.
2.incerca sa maschezi cumva cu ajutorul plantelor aparatura...ideea e sa arate cat mai natural nu sa se vada toata partea de hardware
3.lumina este foarte slaba...daca vrei sa cresti cryptocoryne si valisneria cred ca iti ajunge cat de cat dar dac vrei si plante putin mai pretentioase va trebuie sa suplimentezi lumina...de exemplu vad ca ai ceva plante mai roscatele pe acolo, daca nu ma insel ludwigia repens, vreau sa-ti zic ca niciodata la tine n-o sa-i merga bine in conditiile date de lumina si o sa aiba o culoare spalacita mai mult spre verzui...deasemenea cum zicea si un coleg mai sus la asa lumina putina nu prea isi are rost co2-ul sau cel putin nu este asimilat de plante decat foarte putin...
4. tot un coleg mai sus iti spunea sa inecerci sa te orientezi si sa grupezi plantele dupa modul de crestere, cat si necesitati
5. 10 Ancistrisi mi se pare exagerat de mult, poate acum sunt mititei dar trebuie sa ti cont ca ei vor creste si o sa-ti faca putin cam varza acvariul si sa nu mai vb de suprapopulare...eu zic ca 2-3 sunt suficienti, oricum aici te poate "superviza" Cristi wink

Daca o sa te inarmezi cu multa rabdare si o sa ti cont de sfatul colegilor putin mai experimentati decat tine, o sa fie mai mult decat bine si pana la urma o sa ajungi sa ai un acvariu de care sa fi intradevar mandru.
Bafta!  :noroc

7 Editat de brutusanf (2011-10-22 20:59)

Re: Acvariu Eheim 112 litrii

Sunt constient ca pestii sunt multi dar inca sunt mici si nu vor ramane toti. Am sa mai scot din ei cand va fi nevoie . Singura problema este lumina si stiu foarte bine treaba asta . As dori sa-mi spune-ti voi la un acvariu de 80X35 ca acesta, ce lumina imi trebuie ca sa am conditii optime pentru plante dar si pentru pesti . De unde pot lua neoanele, droserele si ce imi trebuie pentru a forma lampa . Asa zisul reactor care se vede urat nu va ramane asa, il voi astupa cu  plante. Deocamdata sunt in crestere plantele .
@ancistrus stai calm ca nu ma aprind eu asa de repede, glumeam .

ACVARIU 112 L-Kribi,Sterbai
ACVARIU 45 L-Creveti,Boraras,Endleri
REEF  65 L

Re: Acvariu Eheim 112 litrii

Personal cred ca 2 tuburi Osram 865 T8 sunt suficiente deocamdata si pentru pesti, si pentru plante. Accesoriile le iei tot de la firma asta.

Re: Acvariu Eheim 112 litrii

Doar 2X18 w credeti ca este suficient ? Adica 36 w?
Eu acum am 1X18 W si 1X8 W, adica 26 w .

ACVARIU 112 L-Kribi,Sterbai
ACVARIU 45 L-Creveti,Boraras,Endleri
REEF  65 L

10

Re: Acvariu Eheim 112 litrii

Deocamdata, si avand in vedere ca nu te consideri un "gradinar" acvarist, eu zic ca ajunge lumina asta. Pe viitor cand vei dori sa incerci plante mai pretentioase, poti mari puterea/calitatea luminii odata cu aditia de CO2 fertilizanti etc.

11

Re: Acvariu Eheim 112 litrii

Omule, la mine nu exista deocamdata, spune-mi exact ce imi trebuie daca stii . Deocamdata la pesti si plante la lumina nu exista . Am nevoie sa stiu exact acum .

ACVARIU 112 L-Kribi,Sterbai
ACVARIU 45 L-Creveti,Boraras,Endleri
REEF  65 L

12 Editat de Ancistrus (2011-10-22 21:28)

Re: Acvariu Eheim 112 litrii

brutusanf A scris:

Omule, la mine nu exista deocamdata, spune-mi exact ce imi trebuie daca stii . Deocamdata la pesti si plante la lumina nu exista . Am nevoie sa stiu exact acum .

   Conform citatului urmator am zis "deocamdata":

brutusanf A scris:

Plante : nu ma pricep la numele lor, se pot vedea in poza

   Ma scuzi, dar ma retrag din discutie. Succes!

13

Re: Acvariu Eheim 112 litrii

Florian , colegul Cristi doar incerca sa te ajute si are dreptate mai sus,a zis "deocamdata" pentru ca la nivelul tau o instaltie mai puternica de lumina fara a avea in permanenta aditie CO2 presurizat = alge....
Cand o sa mai capeti putina experienta cu acvariul si plantele si achzitionandu-ti o instalatie CO2 poti mari si puterea luminii, recomandandu-ti eu 4X24 W T5 asigurandu-te ca vei putea creste orice planta din punct de vedere al necesitatii de lumina.

14

Re: Acvariu Eheim 112 litrii

Am inteles, cand cineva iti explica concret este altceva. Multumesc foarte mult .

ACVARIU 112 L-Kribi,Sterbai
ACVARIU 45 L-Creveti,Boraras,Endleri
REEF  65 L

15 Editat de bogdivaio (2011-10-22 21:56)

Re: Acvariu Eheim 112 litrii

Totusi eu as opta pentru o instlatie de 2X24 T5 pentru inceput ca apoi s-o poti upgrada conform necesitatilor care sunt convins ca odata cu experienta acumulata vor creste si sa mai adaugi inca un balast 2X24W T5.

Cam astea iti trebuie sa faci o instalatir 2x24W T5:
     
1.Balast Osram 2 x 24-39W QTP5
http://www.nevertebrate.ro/Balast-elect … uorescente
2.Socluri si coliere
http://www.nevertebrate.ro/Socluri-si-coliere
3. Tuburi de neon T5
http://www.nevertebrate.ro/Neoane-T5

Daca nu ma insel voi aveti in Bucuresti acest magazin in care deasemenea poti gasi tot ce iti trebuie:
http://www.marbotrade.bizoo.ro/
Bafta!

16

Re: Acvariu Eheim 112 litrii

Iti multumesc frumos, de asta vorbeam.

ACVARIU 112 L-Kribi,Sterbai
ACVARIU 45 L-Creveti,Boraras,Endleri
REEF  65 L

17

Re: Acvariu Eheim 112 litrii

Revin cu niste poze cu noul aranjament .
Saptamana viitoare imi vin cele 3 neoane comandate :

2 bucati : Aqua Zonic Super Tropical Pink- 18W  T8
1 bucata :Aqua Zonic Super Sun - 18W  T8

Sper sa le fie bine plantelor cu neoanele astea speciale .

ACVARIU 112 L-Kribi,Sterbai
ACVARIU 45 L-Creveti,Boraras,Endleri
REEF  65 L

18 Editat de brutusanf (2011-11-21 00:53)

Re: Acvariu Eheim 112 litrii

Am mai adaugat niste plante noi care sunt superbe . Am si pui de kribensis deja cea ce inseamna ca sunt multumiti de aranjament .

ACVARIU 112 L-Kribi,Sterbai
ACVARIU 45 L-Creveti,Boraras,Endleri
REEF  65 L

19

Re: Acvariu Eheim 112 litrii

Urmeaza reactorul Co2 sa finalizez si sa-l montez.

ACVARIU 112 L-Kribi,Sterbai
ACVARIU 45 L-Creveti,Boraras,Endleri
REEF  65 L

20

Re: Acvariu Eheim 112 litrii

Bravo!  :apl ... sper sa-ti dizolve cat mai bine wink