1 Editat de LupuMoralist (2011-10-22 23:26)

Subiect: Aspirator substrat

am placerea sa va prezint un aspirator de substrat pe care l-am facut saptamana trecuta. este f simplu de facut si de utilizat si va ajuta sa aspirati in locurile in care nu puteti sa intrati cu un aspirator de substrat standard, sa spunem un JBL Aqua Ex.
materiale necesare:
1. furtun 9/12 mm (1,5-2m)
2. furtun 12/16 mm (3cm)
3. bat subtire lemn sau plastic (30-40cm)

se ataseaza bucata mica de furtun 12/16mm de furtunul de 9/12mm.
stinghia de lemn se prinde de furtunul de 9/12mm cu "soricei" sau alte dispozitive de prindere (o sarma mai subtire, de exemplu) cu 2 cm in fata furtunului. astfel, cand introducem furtunul in acvariu (se introduce partea cu capacelul de 12/16mm) agitam usor substratul cu cei 2cm din bat si toate depunerile din substrat se vor ridica si vor fi aspirate de furtun. desigur, se foloseste metoda clasica de scoatere a apei din acvariu in galeata.

Pescar hoinar

2 Editat de bogdivaio (2011-10-22 23:38)

Re: Aspirator substrat

Dane e buna ideea, eu am pus in practica cu ceva vreme in urma doar ca eu am pus si ceva plasa la capatul furtunului ca nu cumva din neatentie sa trag vreun peste, crevete sau substratul big_smile

Daca imi permiti uite o alta "inventie" in materie de aspirator, pe care am  pus-o in mare parte si eu in parctica:
http://www.aquarium.ro/e107_plugins/for … .php?28122

Re: Aspirator substrat

e mare cutia aceea, nu prea ai ce sa faci cu ea intr-un acvariu plantat. poate la ciclide. cat despre aspirarea accidentala a locuitorilor acvariului, avand in vedere dimensiunile mici ale furtunului, sansele sunt destul de mici. oricum, daca se intampla vreun transfer accidental din acvariu in galetusa, se poate considera ca a fost in roller coaster.

nu am folosit plasa pt ca vreau sa aspir si impuritatile mai mari si vreau sa am un debit constant. un alt avantaj este faptul ca poti sa aspiri destul de mult si nu scoti o cantitate mare din apa

Pescar hoinar

Re: Aspirator substrat

Nu cred ca ai intels tu principiul de functionare sau nu ai fost foarte atent  la ce ti-am postat eu... cutia aia este afara, nu cu ea aspiri substratul ci in ea raman impuritatile!..te asigur ca e foarte bun la un plantat  :pp 
Oricum su ideea ta este super buna pusa in practica.  :noroc

5 Editat de pasi_une (2011-10-23 02:47)

Re: Aspirator substrat

daca tot va arde de bricolat am facut si eu un desen,,,
poate va scapa de "galetusa"  ^:)^
alaturi am pus ca model de aspirator unul cu pompa manuala in caz ca nu vreti sa bricolati altceva decat recipientul in care va sta materialul filtrant

aspirare totala fara schimb de apa  :fbr

Re: Aspirator substrat

@bogdivaio: recunosc, mi-a fost greu sa urmaresc linkul tau, pt ca nu avea poze ci linkuri. mea culpa

Pescar hoinar

Re: Aspirator substrat

Ideea ar fi buna daca ai aveau un al doilea filtru extern care sa il folosesti numai pentru asa ceva, altfel nu-i prea comod sa tot demontezi teava de tur si s-o montezi la loc, mai ales cum am eu tur de la JBL care e dint-ro bucata, deci trebuie sa-l desurubez de pe furtun.  big_smile

8 Editat de bogdivaio (2011-10-23 02:54)

Re: Aspirator substrat

LupuMoralist A scris:

@bogdivaio: recunosc, mi-a fost greu sa urmaresc linkul tau, pt ca nu avea poze ci linkuri. mea culpa

Poi linkurile "ascund"  poze foarte sugestive, ba chiar si un filmulet  :fok ..ei, ei Dane  lol