Subiect: bomba co2

Salut! am 1 sapt de cand mi-am facut o bomba co2 si am folosit urmatoarea reteta: o st apa minerala 1,5L, un perfuzor (cred ca asa se numeste furtunul de la perfuzie) si un difuzor de aer de la eheim. in sticla am bagat 3 cani de zahar am pus apa si 1 lingurita de drojdie praf dr. oetker. dupa ce am dizolvat zaharul am pus drojdia am lasat-o pana s-a umezit si a inceput sa se decanteze dupa care am agitat un pic sticla si am pus dopul (gaurit in care am bagat perfuzorul). timp de 1 spat a functionat ok, nr de bule imi arata 1bula/sec dar de cateva zile imi da o bula la 2-3 sec. asa ca am refacut toata reteta si am pus 1 lingurita cu varf de drojdie. Acum v-as ruga sa va dati cu parerea la ceea ce am facut si la ce ar trebui sa modific (stiu ca mai trebui sa pun o valva anti retur), de asemenea am o suspiciune si la cat este de folositor difuzorul de aer. Va multumesc!

2 Editat de LupuMoralist (2011-10-25 16:36)

Re: bomba co2

salut. am folosit doar JBL Pro Flora, care este tot o bomba. ce pot sa iti spun:
- recipientul il tineam lipit de acvariu, deoarece trebuia sa aiba o tempreratura constanta mai mare decat mediul inconjurator;
- cam dupa o saptamana scadea frecventa bulelor, din cauza formarii unui dop de drojdie in acvariu, in locul in care bula intra in difuzor;
- renunta la bomba pt ca daca nu ai un flux constant de bule, iti dai ph-ul peste cap, fapt care iti va afecta plantele --->alge si pestii

Pescar hoinar

3

Re: bomba co2

Sa mai asteptam si parerile celor care au fost (sint) multumiti de... bomba! Oricum, difuzorul de aer Eheim folosit de Lisandram trebuie inlocuit cu altceva (filtru de tigara, lemn de tei, difuzor cu membrana ceramica, etc), scoate bule prea mari pentru CO2.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

4

Re: bomba co2

la dizolvarea zaharului si a drojdiei ai folosit apa calda ? (aproape fiarta)
daca vrei un flux constant de co2 de la bomba ai nevoie sa adaugi in reteta si
2 plicuri de gelatina  :fok
toata instalatia e ok chiar si difuzorul de aer de la eheim, am folosit unul identic
bulele se pot regla prin strangerea capacului cu o surubelnita
ps.ma puteai suna sau sa ma intrebi pe mess

Re: bomba co2

ca sa se vada mai bine cum imi functioneaza bomba am postat o filmare: http://www.youtube.com/watch?v=FL_JfAex3XU

Re: bomba co2

pasi_une A scris:

la dizolvarea zaharului si a drojdiei ai folosit apa calda ? (aproape fiarta)
daca vrei un flux constant de co2 de la bomba ai nevoie sa adaugi in reteta si
2 plicuri de gelatina  :fok
toata instalatia e ok chiar si difuzorul de aer de la eheim, am folosit unul identic
bulele se pot regla prin strangerea capacului cu o surubelnita
ps.ma puteai suna sau sa ma intrebi pe mess

eu te-am intrebat pe mess dar nu mi-ai rasp, m-am gandit sa nu te mai deranjez, la dizolvarea zaharului si a drojdiei am folosit apa calda de la robinet, la reteta care mi-ai dat-o tu adaug fix 2 plicuri de gelatina?
cand le adaug?

7

Re: bomba co2

lisandram A scris:
pasi_une A scris:

la dizolvarea zaharului si a drojdiei ai folosit apa calda ? (aproape fiarta)
daca vrei un flux constant de co2 de la bomba ai nevoie sa adaugi in reteta si
2 plicuri de gelatina  :fok
toata instalatia e ok chiar si difuzorul de aer de la eheim, am folosit unul identic
bulele se pot regla prin strangerea capacului cu o surubelnita
ps.ma puteai suna sau sa ma intrebi pe mess

eu te-am intrebat pe mess dar nu mi-ai rasp, m-am gandit sa nu te mai deranjez, la dizolvarea zaharului si a drojdiei am folosit apa calda de la robinet, la reteta care mi-ai dat-o tu adaug fix 2 plicuri de gelatina?
cand le adaug?

sunama 0720 215 684 nu ma deranjezi deloc

8

Re: bomba co2

In afara de reteta,mai trebuie mentionata si temperatura la care ti bomba de co2,respectiv tinuta jos ,pe podea,acum ca s-a racorit un pic,reactia scade in intensitate .

9

Re: bomba co2

lisandram A scris:

ca sa se vada mai bine cum imi functioneaza bomba am postat o filmare: http://www.youtube.com/watch?v=FL_JfAex3XU

mai strange difuzorul... scoate bulele prea mari  :omfg

10

Re: bomba co2

pasi_une A scris:
lisandram A scris:

ca sa se vada mai bine cum imi functioneaza bomba am postat o filmare: http://www.youtube.com/watch?v=FL_JfAex3XU

mai strange difuzorul... scoate bulele prea mari  :omfg

problema aceasta am rezolvat-o, am strans reglajul dozatorului si imi da bule f mici. unde trebui sa fie aplasat dozatorul de bule? l-am repozitionat la 10 cm de nisip iar la nivelul parchetului, unde este sticla de plastic am 21 de grade C

11

Re: bomba co2

la baza nisipului iar sticla ar fi bine daca ai putea sa o pui langa sau in spatele acvariului, mai merge si in suportul acvariului adica sub acvariu dar niciodata pe parchet

12

Re: bomba co2

Baracuda A scris:

Sa mai asteptam si parerile celor care au fost (sint) multumiti de... bomba! Oricum, difuzorul de aer Eheim folosit de Lisandram trebuie inlocuit cu altceva (filtru de tigara, lemn de tei, difuzor cu membrana ceramica, etc), scoate bule prea mari pentru CO2.

salut! am gasit in HB 2 difuzoare de co2 de la JBL: unul la pretul de 100 lei (jbl proflora taifun) si unul la pretul de 40 lei (jbl proflora taifun P) , amandoua pt o cap maxima de 400L dar nu inteleg care este difernta dintre ele si daca se merita sa il cumpar pe cel ieftin

13

Re: bomba co2

lisandram A scris:
Baracuda A scris:

Sa mai asteptam si parerile celor care au fost (sint) multumiti de... bomba! Oricum, difuzorul de aer Eheim folosit de Lisandram trebuie inlocuit cu altceva (filtru de tigara, lemn de tei, difuzor cu membrana ceramica, etc), scoate bule prea mari pentru CO2.

salut! am gasit in HB 2 difuzoare de co2 de la JBL: unul la pretul de 100 lei (jbl proflora taifun) si unul la pretul de 40 lei (jbl proflora taifun P) , amandoua pt o cap maxima de 400L dar nu inteleg care este difernta dintre ele si daca se merita sa il cumpar pe cel ieftin


Pai cel ieftin este un difuzor ceramic destul de bun, dar pe care il poti cumpara cu 20 RON din alte surse(nu JBL) iar cel la 100 RON este mai mult un reactor pe care il folosesc de ceva timp si pot sa spun ca isi face treaba foarte bine(dizolva in proportie de 80-85% bula de co2). Pote o sa primesti si o parere mai pertinenta de la ceilalti colegi de forum.

14

Re: bomba co2

Destul de slab conceptul cat si realizarea la ProFlora Taifun,randament slab unde mai pui ca ocupa si cam mult loc in acvariu, de preferat difuzorul de CO2,cel de la JBL sau altul...

15

Re: bomba co2

dece vrei sa schimbi difuzorul ?

16

Re: bomba co2

imi da bule cam mari, l-am strans cat am putut de mult si tot asa imi da, o sa revin cu o filmare ca sa vezi cum imi da bule

17 Editat de lisandram (2011-10-30 13:55)

Re: bomba co2

Am revenit cu un filmulet in care se poate vedea difuzorul [youtube]http://www.youtube.com/watch?v=2tnhzEsLI3s&feature=youtu.be[/youtube]

18

Re: bomba co2

mi-se par f mari bulele, eu am facut dintr-un filtru de tigara (din ala de plastic), in care am indesat un sfert de pad demachiant si scoate efectiv un nor de bule mici-mici

19

Re: bomba co2

chiar is mari bulele...cumpara-ti un difuzor ceramic

ignoranta doare cel mai tare:)

20 Editat de xr1140 (2011-10-30 15:27)

Re: bomba co2

parerea mea e ca nu ii trebuie un difuzor ceramic, unul DIY e ok


P.S.
tot praful ala care se vede in fundalul ultimelor 3 poze sunt de fapt bule f f f f mici