1 Editat de Edisonjohn86 (2011-10-31 19:21)

Subiect: Pestii Romaniei

Fiind pescar inrait si hoinarind prin toate lacurile si raurile tarii , nu pot trece cu vederea unele specii de pesti care ar putea ajunge si in acvariile noastre.
De exemplu Bibanul soare, avand un colorit diversificat, (nu stiu de ce dar cand il privesc parca seamana cu discus). ghidrarul(foto 2)
Tiparul E nervos din cale-afara, simtind cu mult înaintea omului schimbarile atmosferice. Cînd e vremea a ploaie, dar mai ales cu trasnete si fulgere, tiparul e nelinistit, chiar cu 24 de ceasuri înainte, nu-si afla loc, ridicîndu-se mereu în fata apei sa se racoreasca, sa înghita aer. E un barometru viu.


mai este o specie care nu imi vine in minte numele , de dimensiuni mici 6-8cm cu un colorit aducand cu un curcubeu, am sa caut o poza si am sa o postez.

Satul de Romania !!!

2 Editat de Edisonjohn86 (2011-10-31 19:18)

Re: Pestii Romaniei

Am gasit si numele pestelui Rhodeus sericeus amarus (boarta).
Difera la colorit , probabil de mediul in care traieste, si din cat am citit se pare ca ar fi foarte cautat pentru acvariil, erau chiar de vanzare pe un site unguresc cred

Satul de Romania !!!

Re: Pestii Romaniei

Imi place foarte mult subiectul deschis de tine si vreau sa adaug si eu cateva specii (primele care imi vin in minte dar daca mai imi amintesc o sa mai adaug)
Cobitis taenia si celelalte specii de Cobitis sau Sabanejewia sunt pasnice si pot fi la fel de utile in acvariu precum speciile din genul Botia.
De asemenea boisteanul (Phoxinus phoxinus) este foarte frumos colorat si in perioada de imperechere se accentueaza culorile si apar tuberculi nuptiali pe cap. Plus numeroase specii de Gobio, Neogobius (guvizi) sau Bleniidae (blenizi- un fel de guvizi) insa pentru o parte din ele este necesar un acvariu marin.
Desi specie invaziva la noi, Pseudorasbora parva (murgoiul baltat) poate fi la fel de frumos in acvariu precum P. conchonius sau P. tetrazona. Sa nu mai vorbim de biban, stiuca sau salaul care sigur face un acvariu deosebit wink

Gott mit uns!

4 Editat de Edisonjohn86 (2011-10-31 23:23)

Re: Pestii Romaniei

Kribensis A scris:

Imi place foarte mult subiectul deschis de tine si vreau sa adaug si eu cateva specii (primele care imi vin in minte dar daca mai imi amintesc o sa mai adaug)
Cobitis taenia si celelalte specii de Cobitis sau Sabanejewia sunt pasnice si pot fi la fel de utile in acvariu precum speciile din genul Botia.
De asemenea boisteanul (Phoxinus phoxinus) este foarte frumos colorat si in perioada de imperechere se accentueaza culorile si apar tuberculi nuptiali pe cap. Plus numeroase specii de Gobio, Neogobius (guvizi) sau Bleniidae (blenizi- un fel de guvizi) insa pentru o parte din ele este necesar un acvariu marin.
Desi specie invaziva la noi, Pseudorasbora parva (murgoiul baltat) poate fi la fel de frumos in acvariu precum P. conchonius sau P. tetrazona. Sa nu mai vorbim de biban, stiuca sau salaul care sigur face un acvariu deosebit wink

Cobitis (denumita "varluga") este o specie frumoasa de peste, iar Pseudorasbora parva este o specie invaziva, provenita din china, este un adevarat daunator si se inmultesc ca dracii, am experienta destula cu acesti pesti, inca din copilarie, cum aruncai undita in apa deja pluta era la fund, bibanul este un peste frumos dar cam trebuie sa stea singur in acvariu sau cu pesti mai mari ca el. Salau si stiuca se exclud deoarece nu traiestc in captivitate, decat mici exceptii din partea stiuci

Satul de Romania !!!

Re: Pestii Romaniei

adevarat in privinta Corbitis, Pseudorasbora insa cred ca si salaul sau stiuca va rezista intr-un acvariu destul de mare, hranit adecvat. Ca o simpla curiozitate stiai ca si crapul este specie invaziva in Europa? insa a fost adus de pe vremea romanilor si acum se considera o specie invaziva cu istoric.  big_smile

Gott mit uns!

Re: Pestii Romaniei

Kribensis A scris:

adevarat in privinta Corbitis, Pseudorasbora insa cred ca si salaul sau stiuca va rezista intr-un acvariu destul de mare, hranit adecvat. Ca o simpla curiozitate stiai ca si crapul este specie invaziva in Europa? insa a fost adus de pe vremea romanilor si acum se considera o specie invaziva cu istoric.  big_smile

Probabil te referi la crapul chinezesc

Satul de Romania !!!

Re: Pestii Romaniei

Crapul- (Cyprinus carpio), la asta ma refeream
Nu ma refer la amur (Ctenopharyngodon idella) sau la sanger (Hypophtalmichtys molitrix) ori novac (Aristichthys nobilis), oricum toti acesti crapi sunt specii straine si invazive.

Gott mit uns!

Re: Pestii Romaniei

Kribensis A scris:

Crapul- (Cyprinus carpio), la asta ma refeream
Nu ma refer la amur (Ctenopharyngodon idella) sau la sanger (Hypophtalmichtys molitrix) ori novac (Aristichthys nobilis), oricum toti acesti crapi sunt specii straine si invazive.

In momentul de fata crapul nu mai este invaziv, este pe cale de disparitie :of , trece renelu la noi pe dunare...pe balti crapul este adus de la unguri sau de la bulgari.

Satul de Romania !!!

Re: Pestii Romaniei

Crapul nu se gaseste pe lista speciilor vulnerabile, amenintate, crotic amenintate sau pe cale de disparitie IUCN si in nici un act normativ din Romania sau Europa si nici in Cartea Rosie a vertebratelor. Nu este poe cale de disparitie big_smile Crapul (Cyprinus carpio) este o specie invaziva insa la noi s-a stabilit un echilibru si s-a cam integrat in ecosisteme si si-a aratat si potentialul eonomic. O fi adus de la unguri sau de la bulgari din ferme piscicole sub forma de puiet pentru ca... din cate stiu eu atat in Ungaria cat si in Bulgaria produsele sunt ceva mai ieftine decat la noi. Insa cine vrea gaseste si in Romania crap cacalau, avem si noi ferme piscicole.

Gott mit uns!

Re: Pestii Romaniei

Kribensis A scris:

Crapul nu se gaseste pe lista speciilor vulnerabile, amenintate, crotic amenintate sau pe cale de disparitie IUCN si in nici un act normativ din Romania sau Europa si nici in Cartea Rosie a vertebratelor. Nu este poe cale de disparitie big_smile Crapul (Cyprinus carpio) este o specie invaziva insa la noi s-a stabilit un echilibru si s-a cam integrat in ecosisteme si si-a aratat si potentialul eonomic. O fi adus de la unguri sau de la bulgari din ferme piscicole sub forma de puiet pentru ca... din cate stiu eu atat in Ungaria cat si in Bulgaria produsele sunt ceva mai ieftine decat la noi. Insa cine vrea gaseste si in Romania crap cacalau, avem si noi ferme piscicole.

Eu ma refeream la faptul ca este din ce in ce mai greu de prins crap, deoarece  braconajul este in floare cu plase,curent, si fel si fel de metode. Da, pestele este adus din afara ca este mai ieftin 7000-8000 ron tona, pe cand la noi pleaca de la 10000 in sus, dar calitatea este exceptionala. Am asistat la multe populari pe baltile nasului meu care a cumparat si din afara puiet si din tara noastra. Cel de la bulgari si de la unguri era mai rahitic si amestecat (salonta,comun,ten, nobilis) vorba aia cine sta sa se uite la toti pestii pe care ii baga in cisterna, pe cand la noi in romania cumperi crap primesti crap, si dezvoltat bine, nu patrat ca la unguri sau bulgari

Satul de Romania !!!

11

Re: Pestii Romaniei

Stai linistit ca nu cred eu ca ramane Romania fara crap, e ca si cum ar ramane fara somotei. Deci nu iti face griji, o sa vezi, o sa vina inundatii candva si sa vezi dupa aia car crap o sa fie. Desi acum vorbeam despre alt crap, uite ce potential de invazie au crapii si Cyprinidaele in general.

Gott mit uns!

Re: Pestii Romaniei

romania este raiul braconierilor. delta este ca un sac fara fund, pt ca tot pestele din tarile civilizate pe unde trece dunarea, ajunge mai devreme sau mai tarziu in delta. acolo este asteptat cu bratele/plasele deschise de compatri(h)otii nostri branonieri

Pescar hoinar

13

Re: Pestii Romaniei

Nu vreau sa te contrazic pentru ca nu am de ce insa vreau sa stii (desi pare exagerat crede-ma ca nu este) la noi in tara braconajul este foarte mic! Da este, in comparatie cu cotele normale de pescuit, exploatare lemnoasa, etc. Cotele legale sunt foarte mari, nu sunt deloc durabile. Daca ti se pare interesant o sa ma interesez si o sa iti dau si cateva exemple.

Gott mit uns!

14 Editat de Edisonjohn86 (2011-11-02 16:39)

Re: Pestii Romaniei

Credema ca este destul de mare, si pe langa braconieri mai sunt si pescarii, care iau peste sub limita legala. Care pe langa lansete mai arunca si un halau sau o setca de prin europa, asta ca sa fie sigur ca pleaca cu peste acasa. Sa nu mai zic ca iau acasa tot atat peste pe cat prind. Foamea este mare, mai vind cateva kg de peste sa isi scoata benzina (asta daca prind , pentru ca mai nou nici cu plase nu se mai prinde peste, de lansete nici nu mai vb.

Dar haide sa nu deviem de la subiect, ca deja am dat in braconaj :noroc  :noroc  :noroc

Satul de Romania !!!

Re: Pestii Romaniei

Kribensis A scris:

Nu vreau sa te contrazic pentru ca nu am de ce insa vreau sa stii (desi pare exagerat crede-ma ca nu este) la noi in tara braconajul este foarte mic! Da este, in comparatie cu cotele normale de pescuit, exploatare lemnoasa, etc. Cotele legale sunt foarte mari, nu sunt deloc durabile. Daca ti se pare interesant o sa ma interesez si o sa iti dau si cateva exemple.

asta e replica anului in materie de pescuit! in romania nu se pescuieste legal. cati dintre pescari au permise de pescuit? cati dintre pescari cunosc dimensiunile minime legale ale pestilor pe care ii pescuiesc? pot sa afirm ca foarte, foarte putini. in putinul timp liber pe care il am mai umblu pe balti, atat private cat si naturale. pai romanul incearca sa fure si de pe baltile private, acolo unde e regulament. de parasute ai auzit? e ultima moda in pescuit. cica dadea unul la parasuta si ii suna telefonul. raspunde plictisit. nu vrea, domle, sa manance!  smile

vad ca stai la bucur obor. ar trebui sa iesim la un pescuit

Pescar hoinar

Re: Pestii Romaniei

deschidem un topic nou la cafenea, nu are rost sa discutam aici, lupule tu ce parere ai despre pestii prezentati aici,

Satul de Romania !!!

Re: Pestii Romaniei

bibanul soare, sau soreatza, este un peste prolific, care se hraneste cu icrele celorlate specii de pesti. este singurul peste pe care nu il mai arunc in apa atunci cand il prind. intr-adevar, are un colorit frumos si avand in vedere dimensiunile mici ale acestuia, ar putea fi o optiune interesanta pt un acvariu, dar atentie, este un peste rapitor si nu cred ca ar trebui pus cu alte specii de pesti.

tiparul seamana cu khuli loach. pentru fanii pestilor de substrat, s-ar putea face o incercare, dar cu un setup adecvat: curent puternic, pietre

boisteanul: nu cred ca ar supravietui intr-un acvariu. stiu ca este hrana pastravilor si traieste in ape de munte curate si puternic oxigenate

stiuca: am vazut filmulete horror pe youtube cu marlite (stiuci mici) puse in acvariu. mancau toti pestii...

bibanul: e o specie mica de rapitor cu un colorit foarte frumos. poate fi tinut intr-un acvariu pana la un moment dat. creste si el si poate depasi un kilogram

salau, somn: puteti uita

crapul: este specie invaziva. americanii nu mananca acest peste, il considera daunator. la fel si crapul chinezesc, care a facut adevarate ravagii in USA. sunt pestii care sar din apa atunci cand trec cu barca de motor. americanii fac concursuri in anumite zone de pescuit cu arcul la crapii chinezesti.

inca astept stirea prin care se va anunta aparitia snakefish in romania. atunci ne putem lua la revedere de la pescuit...

carasul este tot o specie invaziva. a preluat arealul linului, o specie de peste foarte frumoasa, dar care, din pacate, a pierdut teren in fata carasului, care rezista in apa cu un continut mai mic de oxigen si cu hrana mai putina.


in concluzie: in romania nu exista pesti care se pot tine in acvarii. poate un card de obleti  :fok

Pescar hoinar

18

Re: Pestii Romaniei

LupuMoralist A scris:
Kribensis A scris:

Nu vreau sa te contrazic pentru ca nu am de ce insa vreau sa stii (desi pare exagerat crede-ma ca nu este) la noi in tara braconajul este foarte mic! Da este, in comparatie cu cotele normale de pescuit, exploatare lemnoasa, etc. Cotele legale sunt foarte mari, nu sunt deloc durabile. Daca ti se pare interesant o sa ma interesez si o sa iti dau si cateva exemple.

asta e replica anului in materie de pescuit! in romania nu se pescuieste legal. cati dintre pescari au permise de pescuit? cati dintre pescari cunosc dimensiunile minime legale ale pestilor pe care ii pescuiesc? pot sa afirm ca foarte, foarte putini. in putinul timp liber pe care il am mai umblu pe balti, atat private cat si naturale. pai romanul incearca sa fure si de pe baltile private, acolo unde e regulament. de parasute ai auzit? e ultima moda in pescuit. cica dadea unul la parasuta si ii suna telefonul. raspunde plictisit. nu vrea, domle, sa manance!  smile

vad ca stai la bucur obor. ar trebui sa iesim la un pescuit

NU am spus ca nu se braconeaza, am spus ca atat cat se braconeaza este putin in comparatie cu cat se pescuieste fara cap dar legal. Bineinteles ca se braconeaza dar o amenintare mai mare pentru pestii nostri este lipsa unui aparat legislativ bine pus la punct. Apropo stii ce se intampla daca introduci o noua specie de peste potential invaziva? Nimic! Singurul lucru care ne opreste sa avem gurami si ancistrusi etc in baltile noastre este clima rece si regimul hifrografic sever din unele zone. Am avut surpriza sa gasesc Astronotus in Lacul Circului big_smile

Gott mit uns!

Re: Pestii Romaniei

Kribensis A scris:

Apropo stii ce se intampla daca introduci o noua specie de peste potential invaziva? Nimic!

asta e a2a replica a anului in materie de pescuit! deja ma simt provocat! sa stii ca am bantuit multe forumuri de pescuit, am scris articole in reviste de pescuit, am tinut legatura cu pescari profesionisti si crede-ma, situatia este grava cu braconajul (tot ceea ce inseamna pescuit ilegal, fara cap, este braconaj, adica in afara legii).

cat despre afirmatia ta, cea cu specia invaziva, efectele sunt devastatoare, de cele mai multe ori. am mii de ore de urmarit emisiuni pe discovery si national geographic. iti recomand sa urmaresti emisiunile despre crapul chinezesc si snakefish si impactul lor asupra populatiilor locale de pesti. cam 80% au fost eliminate.

somnul, un alt peste ridicat in slavi in romania, in spania a fost declarat specie invaziva si a distrus aproape intreaba populatie piscicola locala. a ajuns la dimensiuni atat de mari, incat nu mai are cu ce sa se hraneasca si incearca sa atace porumbeii care vin sa bea apa, precum ataca aligatorii caprioarele.

http://www.superpescar.ro/forum/viewfor … 8eb5bb7e3f

Pescar hoinar

20

Re: Pestii Romaniei

LupuMoralist A scris:
Kribensis A scris:

Apropo stii ce se intampla daca introduci o noua specie de peste potential invaziva? Nimic!

asta e a2a replica a anului in materie de pescuit! deja ma simt provocat! sa stii ca am bantuit multe forumuri de pescuit, am scris articole in reviste de pescuit, am tinut legatura cu pescari profesionisti si crede-ma, situatia este grava cu braconajul (tot ceea ce inseamna pescuit ilegal, fara cap, este braconaj, adica in afara legii).

cat despre afirmatia ta, cea cu specia invaziva, efectele sunt devastatoare, de cele mai multe ori. am mii de ore de urmarit emisiuni pe discovery si national geographic. iti recomand sa urmaresti emisiunile despre crapul chinezesc si snakefish si impactul lor asupra populatiilor locale de pesti. cam 80% au fost eliminate.

somnul, un alt peste ridicat in slavi in romania, in spania a fost declarat specie invaziva si a distrus aproape intreaba populatie piscicola locala. a ajuns la dimensiuni atat de mari, incat nu mai are cu ce sa se hraneasca si incearca sa atace porumbeii care vin sa bea apa, precum ataca aligatorii caprioarele.

http://www.superpescar.ro/forum/viewfor … 8eb5bb7e3f

1.Sunt perfect de acord cu tine, cred ca m-am exprimat eu prost, ma refeream la ce ti se intampla tie, ca om daca introduci o specie noua de peste in apele naturale ale Romaniei, nu ti se intampla nimic. Emisiunile le-am vazut si eu pentru ca si eu sunt mare amator de documentare, mai ales de ecologie acvatica. Si intradevar consecintele patrunderii unei specii invazive sunt devastatoare, vezi cazul crapului pe Mississippi si Missouri, cazul bibanului de Nil in  Lacul Victoria, iar exemplele pot continua.
2. Braconajul este o problema grava nu zic ba dar o problema mai are este lipsa unui aparat legislativ bine pus la punct. Cotele de pescuit din Dunare si Delta sunt prea mari. Cotele de exploatare forestiera sunt prea mari, se declara zeci de km2 de padure afectata de stiu si eu ce gandac si e rasa sau, mai usor intai o rade si apoi zice ca a fost doboratura de vant.... un munte :smoke . Dar sa revenim la pesti. Vad in piata de peste somn si stiuca tanara, care cel mai probabil nu au apucat sa depuna icre, asta nu e durabil deloc. Vad nisetru si pastruga in Piata la Obor, in conditiile in care pescuitul la sturion este interzis in Romania pana in 2016(sau 2018, nu mai tin minte exact) si lam intrebat pe vanzator daca e de la noi sau de la bulgari si daca e de la ferma si sfiit mi-a raspuns ca "Nu..... am eu un baiat care imi aduce...". Plus ca pe malul romanesc este interzis iar la bulgari se pescuieste... ilogic.

Gott mit uns!