Subiect: cateva sfaturi mi-ar prinde bine

Salve tuturor!

Odata cu trecerea vremii, am ajuns si eu, ca tot omul, la birou big_smile
Si, disperat fiind de acvarii, vreau sa-mi pun pe birou, un mititel de vreo 9-10 litrii
Dimensiunile ar fi: 17lx20hx25L, in L, 5 cm in spate o sa-i separ de restul acvariului, si voi monta un perete, in spatiul obtinut voi pune echipamentele (filtru, incalzitor, etc).
Sticla, daca o sa am timp sa caut, va fi din aceea clear sau cum se numeste, nu cea obisnuita, in lipsa de timp, ca fi ce gasesc, grosimea va fi de 4mm..mai mult decat suficient.
Filtru...ramane de vazut, iar incalzitor cel mai mic pe care o sa-l gasesc, asta daca va fi nevoie big_smile (in birou fiind destul de cald)
Ca si lumina, o lampa cu leduri, home made cred ca va face minuni (aici doresc sa intreb daca ledurile sa fie doar albe, sau printre ele sa bag si rosii si albastre...)
Plante si nisip, aduse din "mititelul" de 180l de acasa.
Pestii...aici e problema..:as vrea si betanul meu... dar park s-a preta mai bine ceva microrasbore...dar si crevetii ar da chiar super. Ce imi recomandati?....
Daca am omis ceva...intrebati-ma...:D

Re: cateva sfaturi mi-ar prinde bine

salut. am avut si eu o perioada in care am dorit sa fac un acvariu la birou, dar am renuntat la idee. am discutat cu un amic care a avut un acvariu la birou si sfatul meu este sa nu faci acest lucru. in primul rand, colegii nu iti vor impartasi pasiunea pe care o ai tu. adica, poate o sa le placa sa se uite la el, dar nu vor fi multi doritori sa se ocupe de acvariu.

ce faci cand pleci in concediu? 1-2 saptamani sau mai mult. ce faci in fiecare saptamana cu hranirea si eventuala mentenanta din weekend?

Pescar hoinar

Re: cateva sfaturi mi-ar prinde bine

de ce nu iti iei unul deja facut? uite un exemplu http://www.nevertebrate.ro/Aquael-Shrimp-Set
are incalzitor,filtru,lumina

Satul de Romania !!!

4

Re: cateva sfaturi mi-ar prinde bine

LupuMoralist A scris:

salut. am avut si eu o perioada in care am dorit sa fac un acvariu la birou, dar am renuntat la idee. am discutat cu un amic care a avut un acvariu la birou si sfatul meu este sa nu faci acest lucru. in primul rand, colegii nu iti vor impartasi pasiunea pe care o ai tu. adica, poate o sa le placa sa se uite la el, dar nu vor fi multi doritori sa se ocupe de acvariu.

ce faci cand pleci in concediu? 1-2 saptamani sau mai mult. ce faci in fiecare saptamana cu hranirea si eventuala mentenanta din weekend?

   Dane, de ce vezi numai jumatatea goala a paharului? Se presupune ca omul stie ce colegi are si daca trebuie sa se bizuie pe ei, va gasi sprijinul necesar.
   Altfel ingnori cu totul, fenomenul "feng shui", care are o importanta din ce in ce mai mare in decorarea spatiilor de lucru. Extrem de multe firme recurg la acest procedeu si rezultatele sint deosebit de pozitive.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

Re: cateva sfaturi mi-ar prinde bine

Edisonjohn86 A scris:

de ce nu iti iei unul deja facut? uite un exemplu http://www.nevertebrate.ro/Aquael-Shrimp-Set
are incalzitor,filtru,lumina

nu imi cumpar unul din simplul motiv ca nu e ceea ce vreau eu, si in plus costa mult peste bugetul alocat

Re: cateva sfaturi mi-ar prinde bine

astept cu interes raspunsul lui luci!
PS: dl radu, eu i-am prezentat jumatatea goala a acvariului  smile
eu sunt mai realist de felul meu...

Pescar hoinar

Re: cateva sfaturi mi-ar prinde bine

LupuMoralist A scris:

astept cu interes raspunsul lui luci!
PS: dl radu, eu i-am prezentat jumatatea goala a acvariului  smile
eu sunt mai realist de felul meu...


sunt de acord cu ceea ce spui tu, insa colectivul nu este asa "bagacios" in ceea ce are fiecare pe biroul lui...deci eu zic sa incerc macar, si in plus am cativa "acvaristi" pe aici (persoane care au pesti...si pe care incerc sa-i conving ca acvariul ar trebui sa fie natural, nu de plastic..:| )

8

Re: cateva sfaturi mi-ar prinde bine

Ha, imi aduc aminte de acvariul din birou care atunci cand "productia" duduia ,era cel mai interesant lucru si cand se "impiedicau' unii de mine, isi aduceau aminte de acvariul meu din birou, care devenea brusc "vinovatul" insuceselor in ajungerea pe cele mai inalte culmi de progres si civilizatie lol
Poate s-au mai schimbat lucrurile intre timp, insa recomandarea de ati lua unul gata facut este mai buna decat sa il faci tu, preturile fiind sensibil egale insa calitatea celui de-a gata este net mai buna.

Re: cateva sfaturi mi-ar prinde bine

uite ceva de genul as vrea
www.okazii.ro/catalog/58868093/acvariu- … ml#galerie
sper k nu deranjez pe nimeni cu linkul big_smile

10

Re: cateva sfaturi mi-ar prinde bine

Deci Paul smile sfatul cel mai bun ar fi sa devina omul patron si director la propriai firma si abia apoi sa-si faca cate acvarii vrea nu?
Prietene,fa-ti placerea si nu lua in calcul rautatile colegilor de birou,daca ai posibilitatea ,de ce sa nu faci o mica lampa de birou? Costurile sunt minime,ce nu inteleg de ce sa faci un compartiment pentru filtru? de ce sa nu pui un hangon?La pesti poti incerca si cu Brigitte Rasbora Boraras,foarte frumosi

11 Editat de Edisonjohn86 (2011-11-03 22:00)

Re: cateva sfaturi mi-ar prinde bine

e ok si acvariul de pe okazii, dar nu are incalzitor, iar sa achizitonezi unul separat pentru acvariul ala nu cred ca ai sa gasesti. Acvariul prezentat de mine are si incalzitor inclus.

Satul de Romania !!!

12

Re: cateva sfaturi mi-ar prinde bine

cred ca o sa am nevoie de chiller...in birou crap de cald cu tricou cu maneca scurta...si nu-s chiar pretentios cu caldura..:))...
si da....ideea cu hang on e super ok, ma gandisem la ea, dar acum realizez ca nu imi trebe incalzitor, si o sa pice super si un hang on

13

Re: cateva sfaturi mi-ar prinde bine

luci92050 A scris:

cred ca o sa am nevoie de chiller...in birou crap de cald cu tricou cu maneca scurta...si nu-s chiar pretentios cu caldura..:))...
si da....ideea cu hang on e super ok, ma gandisem la ea, dar acum realizez ca nu imi trebe incalzitor, si o sa pice super si un hang on

Mai taie din ele omule, cel mai ieftin chiller costa 1.400 ron! lol

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

14

Re: cateva sfaturi mi-ar prinde bine

stiu stiu..:)) glumeam...:))
deci problema cu incalzirea...prefer s-o las ultima...
principala chestiune e sa fac acvariul...sau sa-mi achizitionez unul.. maine fac o tura prin hornbach brasov... daca imi permite programul..sa vad ce si cum e pe acolo, ca am inteles ca preturile sunt f bune, iar animalele de acolo au gene curate si-s perfect sanatoase.

Re: cateva sfaturi mi-ar prinde bine

vezi ca la hornbach au gama de cuburi nano Dennerle (f scumpe) sau poti sa iti iei de acolo separat toate produsele si o sa iesi mult mai bine. iti recomand sa nu ignori problema caldurii, este foarte serioasa, s-au scris cateva miiii (cum ar fi spus florin mitu la telejurnal) de posturi vara asta despre subiectul asta si unii au pierdut plante si pesti din cauza temperaturilor ridicate.

Pescar hoinar

16

Re: cateva sfaturi mi-ar prinde bine

avem aer conditionat in incinta, si am inteles ca temperaturile sunt acceptabile, acum ramane de vazut, deoarece daca vor fi probleme, voi duce "biotopul" acasa si gata..:)) (sper sa nu se ajunga la asta)
da, la asta ma gandeam si eu, sa imi cumpar de acolo pe bucati, stiu ca preturile sunt accesbile si destul de ok.

17

Re: cateva sfaturi mi-ar prinde bine

luci92050 A scris:

stiu stiu..:)) glumeam...:))
deci problema cu incalzirea...prefer s-o las ultima...
principala chestiune e sa fac acvariul...sau sa-mi achizitionez unul.. maine fac o tura prin hornbach brasov... daca imi permite programul..sa vad ce si cum e pe acolo, ca am inteles ca preturile sunt f bune, iar animalele de acolo au gene curate si-s perfect sanatoase.

Daca te referi la vinzatori, da, au gene curate si sint perfect sanatosi! lol  Sper ca in Hornbach Brasov sa fie altfel ca in Bucuresti!

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

18

Re: cateva sfaturi mi-ar prinde bine

tocmai, in HB BV e total diferit fata de ce e in bucuresti... din ce mi-au spus crescatori cu ani de experienta care au vizitat si comparat locurile.
zicea ca si indrumarile primite de la cei din bv sunt super ok, fata de cei din buc, carora nu le pasa ce si cum cumperi...
acum ramane de vazut, fac dimineata o vizita pe acolo, sa vad ce si cum