1

Subiect: acvariul meu

am un acvariu de 200 de litri
lungime 70cm
latime 55cm
inaltime55cm
2 filtre tetratec unul de 700l si celalalt de 600l
un incalzitor tetratec ht300w
Pesti>   3 Pterophyllum scalare
            30 Neon rosu
            aprox.25 guppy
            17 Ancistrus cirrhosus
Plantre> nu stiu cum se numesc
era sa uit o pompe de aer tot de la tetratec APS150
pamant si nisip cred ca de la jbl
Background facut manual de un prieten
nu se vad pozele bine ca nu ma ajuta aparatul dar sper ca se vede destul de bine

2 Editat de VIRKN (2011-11-05 00:15)

Re: acvariul meu

astept pareri si sfaturi caci cred ca mai am de invatat inca multe

3

Re: acvariul meu

scoate vaza si scoica, leaga niste moss pe mopani, scalari cu guppy nu prea se inteleg mai ales cand ai pui de guppy.

Repar electronice si electrocasnice0729803578
si filtre externe EHEIM.

4

Re: acvariul meu

E greu sa-ti spunem noi cum ar trebui sa arate acvariul tau! E al tau sta in fata ochilor tai si trabuie mai intai sa-ti placa tie...Poti sa parcurgi forumul,ai sa vezi multe acvarii facute de colegii nostri ,mai amatori sau mai avansati,si poti sa inbratisezi o imagine pe care sa incerci sa o adaptezi acvariului tau.Plantele tale sunt majoritatea Cryptocorine vreo 2 specii cred iar aproximativ in mijloc ai un Echinodorus Amazonicus,fotografia nu e prea clara asa ...
Acum despre estetica...imi pare un pic obositor mai degraba decat linistitor ,cum se vrea a fi un acvariu,asta mai cu seama datorita decorului de fundal,si da dupa cum spune si colegul mai sus,scoica si vaza sunt total in plus...Asocierea de pesti nu e nici ea de zile mari...

5 Editat de danutzu2004 (2011-11-05 01:56)

Re: acvariul meu

Bine ai venit ! Ca  pareri personale iti spun sa scoti pompa de aer pentru ca nu e necesara.Pune un filtru sa valureasca un pic suprafata apei si va fii suficient. Cum spune colegu ... scoate scoicile pentru ca iti creste duritatea apei.Nu ne-ai spus ce lumina ai ... Multa bafta in continuare

6

Re: acvariul meu

ok mersi mult de sfaturi
Ce credeti ca nu e in regula cu pesti e prea aglomerat sau nu sunt compatibili uni cu alti sa zic asa
iar lumina care o folosesc nu stiu ce sa iti zic sunt 2 neoane de 25w de la aqua-glo pe care le am din magazin
crezi ca e prea puternica lumina

7

Re: acvariul meu

poate se vad mai bine

8

Re: acvariul meu

ai ceva cultura de bba pe fundal sau asa mi se pare mie?

"Iar cind noi nu vom mai fi....vor fi altii"

9 Editat de Chupacabra_ (2011-11-05 04:05)

Re: acvariul meu

pune mana si aspira substratul ..... din ce vad eu in prima poza , este cam mare deranjul p-acolo
P.S.   Scoate si scoicile ....acestea cresc duritatea apei

"Money bring bitches, bitches bring lies"

10

Re: acvariul meu

Salut,

Lumina nu poate fi prea slaba iar recomandabil sunt 0,5W/1 litru. Acele alge sunt dupa parerea mea alge brune care pot aparea printre altele din cauza unei lumini slabe. Eu personal tind sa cred ca sunt pe cale sa scap de aceste alge enervante dupa ce am mai adaugat un neon ajungand la raportul de mai sus. Dar atentie prea multa lumina iti poate aduce alge verzi.

Ape limpezi!:)

11

Re: acvariul meu

o specificare pe fundal nu sunt alge sau ceva de genul asta
precum am zis mai sus fundalul a fost facut manual din polistiren si inbracat cu cimenet(nu stiu exact ca nu lam facut eu si un prieten) insa acuma sa cojit si de aceea se vede asa

12

Re: acvariul meu

eu zic ca am alge pe plante si nu stiu cum sa scap de ele

13

Re: acvariul meu

la plante m-am referit smile

14

Re: acvariul meu

Acvariul este unul cu incarcatura biologica foarte mare, in masa apei. Algele filamentoase care sint prezente, sint colmatate de suspensiile din masa apei, asta datorindu-se probabil si lipsei curentilor. Incarcatura biologica, impreuna cu amplasarea unor specii de plante (Cryptocoryne si Anubias - plante cu crestere lenta si care iubesc penumbra), in plina lumina, a dus la aparitia algelor pe frunze. Daca pe elementele de decor inca nu sint prezente alge, in curind vor aparea si acolo.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

15 Editat de mirceajifcu (2011-11-11 05:23)

Re: acvariul meu

Ionutdr A scris:

Salut,

Lumina nu poate fi prea slaba iar recomandabil sunt 0,5W/1 litru.

Nu am prins faza bolduita si oricum ar fi interesant sa vedem cum il ajuta pe individ 0,5w/litru in situatia in care se afla acvariul. Are doua plante pe trei randuri si te-ai gandit sa ii faci acvariul o cultura impresionanta de alge nu!? Zii niste parametrii ai apei, no3 ar fi interesant de stiut, cu ce fertilizezi etc. Nu mai da mancare la pesti in exces ca nu vor muri de foame ca aia ajuta mult la dezvoltarea algelor.