Re: 60l plantat

In disperare de cauza am investit 10 euro in doua helene sa imi curete putin acvariulde melci! Si distractia a inceput  lol !
Fauna in momentul de fata ar fi: 5 oto, 4 cory pigmei, 3 cory habrosus cu un pui (pana acum atata am vazut), 7 creveti amano, creveti red cherry, sakura si white pearl fara numar, tiger shrimp vre-o 5.

Re: 60l plantat

Tocmai am asistat la disparitia unui pui de crevete  in gura unui neon. La urmatoarea abatere vor fi mutati la maxima securitate, in acvariul mare, unde vor deveni ei hrana la randul lor pentru piranha.

23 Editat de Ancistrus (2011-09-07 02:01)

Re: 60l plantat

mirceajifcu A scris:

Tocmai am asistat la disparitia unui pui de crevete  in gura unui neon. La urmatoarea abatere vor fi mutati la maxima securitate, in acvariul mare, unde vor deveni ei hrana la randul lor pentru piranha.

   Depinde de neon, daca este Giesemann s-ar putea sa se raneasca piranha cu el lol
   Serios acum, sunt din familia Characidae, adica pesti cu dinti, nu ma mira ca halea neonul pui de creveti.
PS: In poza este un cadru apropiat de Nematobrycon palmeri.

Re: 60l plantat

Acvariul a suferit mici modificari si plantele sunt inca putin "socate".
09.10.11

25

Re: 60l plantat

Foarte frumos :apl

Re: 60l plantat

Si dupa inca o runda de tuns am ajuns aici:

Re: 60l plantat

Dupa o saptamana  plictisitoare, m-am apucat sa fac niste modificari:

Re: 60l plantat

Si cam asa arata acum:

29

Re: 60l plantat

:apl  Foarte fain  :apl

Re: 60l plantat

Frumos acvariul  :apl  Imi place cum arata . :fok

Re: 60l plantat

Multumesc! Ar merge si mai bine daca le-as pune si CO2 sad.

Re: 60l plantat

Am primit in sfarsit noile achizitii pentru acest acvariu, 10 sakura high grade (S), sunt superbe, mi-a venit sa torn apa pe ele crezand ca au luat foc  lol .

Re: 60l plantat

Am reusit sa prind una in actiune...

34

Re: 60l plantat

Suberb crevete,dar oare nu se vor corci sakura cu red chey ???  :sbr

35

Re: 60l plantat

Foarte natural arata, bravo Mirciulica   :noroc

Re: 60l plantat

Este foarte rosie aceasta femela. Ai facut o achizitie de zile mari daca si ceilalti sunt la fel. :sok

37

Re: 60l plantat

Intensitatea culorii este in functie de mediu, de calitatea apei. Ceea ce inseamna ca la tine este in regula.  :sok

38 Editat de mirceajifcu (2012-05-05 20:04)

Re: 60l plantat

Visiniu, intensitatea culorii este in primul rand genetica, asa i-am primit si asa arata dupa socul suferit in urma transportului, adica decolorata  lol . In mediul din acvariu , cu dennerle crusta fit, dennerle crusta mineral si shirakura mineral stone se vor colora mai tare. Red Cherry dupa cateva generatii i-am adus la o culoare rosie superba, dar tot red cherry raman pentru ca nu au piciorusele rosii, inca au parti pe corp, in special abdomenul care nu sunt rosii si la lupa se vad "pixelii" si ca nu sunt complet rosii.
@Marius, mersi, dar ca in orice alt hobby contributia mea e doar financiara deocamdata, pentru ca au costat cam cat un acvariu plin de red cherry, acum trebuie doar sa ii inmultesc si sa imi traiasca.
@Remus Ba da Remusica, asta e si ideea. Nu iti faci griji cand introduci un taur performant intr-o cireada daca se corcesc vacile, ci speri ca viteii sa ia mai multe caracteristici de la tata decat de la mamici. La fel si cu sakurele, le-am adus in acvariu de red cherry bine selectionati, unde au ramas doar cei mai rosii dintre ei, fara pete incolore si sper ca puietul care va veni sa fie undeva intre red cherry si sakura high quality, adica red cherry cu tot mai putine pete, poate si cu picioruse rosii etc. Nu ma intereseaza sa am 400 de creveti in acvariu, am trecut deja prin asta, (practic sakurele au fost cumparate de banii de pe red cherry) acum vreau calitate. Iar ce nu corespunde standardelor, ii separ in fatatoare si apoi ii vand.

Re: 60l plantat

Am pus si cateva poze cu noua casuta, dupa ce am reamenajat-o, pentru ca in jungla de dinainte nu puteam observa evoluatia ei eventualele decese ale noilor veniti.

40

Re: 60l plantat

Frumos, Mircea... sper sa nu ai decese si sa devina o jungla sanatoasa.  :sok