1 Editat de rotaruhoria (2011-06-27 00:00)

Subiect: My Aquarium 200l

Salutare. Pe 26.04.2011 am dat drumul unui setup insa nu am apucat sa postez si aici evolutia lui asa ca o voi face acum cu poze facute imediat dupa ce l-am facut plus cateva de-a lungul evolutiei sale.

Ca si hardware, acvariu 200l MP din hornbach, capac homemade facut de un coleg forumist in care am pus 4 neoane de 39w : 1x osram 830 pe spate + 3x osram 865 spre fata si 12 leduri pt moonlight

Filtrare 1 JBL E700 si un JBL E900 ambele cu sertarul de jos default iar restul umplute cu micromec, iar cand umblu prin acvariu odata pe saptamana mai pun si un resun intern umplut cu perlon timp de 24h.
Incalzitor tinand cont de perioada in care l-am inceput am lasat un 100w de la acvariul vechi...o sa cumpar unul de 300w cand o sa fie cazul.

Sistemul de co2 e JBL cumparat dupa forum insa ph controllerul este weipro ..care culmea pana acum isi face treaba bine.

In cele 24h dupa schimbul apei intra in functiune si un uv de 5w.

Ca si substrat am mers pe aquabasis acoperit de manado. Fertilizarea in coloana de apa o fac cu linia easylife dupa cum urmeaza. La schimbul de apa 25ml easycarbo, 15ml kallium, 32ml Fosfo, 20 ml Profito, 15ml Ferro . Zilnic 7ml easycarbo, 7ml profito, 4ml ferro, odata la 2 zile 7 ml kallium + 12ml Fosfo.

Testele mi-au aratat ca stau foarte bine cu nitratii , sunt constanti la 10 insa fosfatii erau la pamant si doar cu fertilizarea actuala pot sa-i tin la 1-1.2

Parametrii apei ar arata cam asa : kh 5, gh 5, ph setat la 6.5 ( am observat ca 7 zile din 7 plantele perleaza furmos la acest ph), no3 10, po4 1-1.2, fe 0.3.

Flora formata din :Rotala Rotundifolia ,Microsorum Pteropus windelov, Microsorum Pteropus, Didiplis Diandra, Eichhornia crassipes, Ludwigia repens,  Blyxa japonica, Hemianthus callitrichoides, Staurogyne, Eusteralis stellata, Anubias nana, Alternanthera Rosefolia, Rotala macrandra, Rotala sp. 'Vietnam', Bacopa caroliniana. Unul din colturile de staurogyne probabil ca o sa-l inlocuiesc cu pogostemon helferi care imi place foarte mult si merge bine in acvariul mic, dintr-o planta am ajuns sa am vreo 2 mari si 6-7 pui.


De ajuns cu povestile iata si pozele de la inceput si pana in prezent :

Re: My Aquarium 200l

Pozele la 2 saptamani de la start :

Re: My Aquarium 200l

Primele 2 poze sunt la 1 luna de la start restul in prezent.

4 Editat de Ancistrus (2011-06-27 00:56)

Re: My Aquarium 200l

Foarte frumos acvariul, felicitari!

5

Re: My Aquarium 200l

In sfarsit...un acvariu! :sok Felicitari pentru ce ai realizat pana acum :apl  :apl  :apl si iti doresc evolutii cel putin la fel de bune. Bravo :noroc

Re: My Aquarium 200l

n-am mai postat demult, intre timp cuba a fost replantata a doua oara, am mutat ceva plante si in rest cam nimic deosebit...iata si cateva poze

7

Re: My Aquarium 200l

Un .......acvariu de vis!

Felicitari! :sok

8

Re: My Aquarium 200l

Foarte frumos acvariu,imi place si prezentarea,plantele asezate frumos,de remarcat! Poate pui fotografiile la galeria ta personala si creezi un album frumos!

Re: My Aquarium 200l

Foarte frumos intradevar si bine evidentiata fiecare planta!  :noroc

10

Re: My Aquarium 200l

La fel de frumos ca pe vremuri! Felicitari!

11

Re: My Aquarium 200l

Superb!!! :apl

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

12

Re: My Aquarium 200l

foarte frumos domnule. daca imi permiti o sugestie, as scoate tufa aceea de blyxa din centrul imaginii. mi  se pare ca e un punc focal, si parca o tufa de blyxa nu merita aceasta onoare. as pune altceva in locul ei... o cioata....sau alta tufa de planta. dar per ansamblu unul dintre acvariile reusite pe care le-am vazut aici.

"Iar cind noi nu vom mai fi....vor fi altii"

Re: My Aquarium 200l

va multumesc, da cu tufa aia si eu am o problema mai ales ca imi creste mereu si acopera cuba , daca incerc sa scot puii din cauza radacinilor imense deranjez tot , se strica si dealul de manado, e un chin, am tuns-o iar acum insa nu prea am ce sa pun in locul ei...tot caut variante.

14

Re: My Aquarium 200l

Tai-o la nivelul solului, si pune peste o bucata de granit sau ceva piatra mai "sucara"...cred ca va iesi bine :sok

Re: My Aquarium 200l

Foarte frumos acvariu, poze noi?