Subiect: "Nano" Dennerle

De curand am achizitionat un acvariu Dennerle 60 cu gandul de a-l planta si a-l umple cu creveti de ... mai de neam bun, fie black sakura, fie black tiger sau blue tiger impreuna cu white pearl de calitate. Primii pasi arata cam asa:

Re: "Nano" Dennerle

Azi, 06.11.2011 arata cam asa:

3

Re: "Nano" Dennerle

foarte frumos :apl

ignoranta doare cel mai tare:)

Re: "Nano" Dennerle

mircea, te apuci de creveti?  yikes  e de 5 ori mai dificil decat un acvariu cu pesti  roll
ma apuc si eu impreuna cu un prieten, o sa prezentam proiectul in curand. iti recomand sa citesti foarte mult inainte sa ii cumperi. te rog sa imi permiti sa fac niste observatii, cu toate ca experienta mea este doar la nivel teoretic:
1. nu este bun filtrul ales. iti trebuie un filtru cu burete pus pe intake, ca sa nu iti absoarba puii, in eventualitatea in care le vei oferi conditii sa se reproduca
2. trebuie sa fi cu amoniacul si nitritii spre zero, iar cu nitratii maxim 5 ppm. deci ciclarea e mai lunga, cam 6-8 saptamani
3. ai prea multe plante. iti trebuie plante care cresc incet si nu consuma nutrienti (java fern, anubias)
4. iti recomand sa incepi cu red cherry, sunt cei mai rezistenti si recomandati incepatorilor

mult succes si astept vesti!

Pescar hoinar

5

Re: "Nano" Dennerle

@lupul moralist  yikes

mircea singura problema este lumina..

6 Editat de mirceajifcu (2011-11-07 15:08)

Re: "Nano" Dennerle

merlin21 A scris:

@lupul moralist  yikes

mircea singura problema este lumina..

Ma bucur sa vad ca totusi nu ne-ai parasit  ^:)^ ! Mai, eu m-am gandit ca baietii astia de la dennerle daca fac un complet, pai e... complet! Adica doua becuri de 11w cu reflectoare la 60l brut, adica vre-o 50 dupa pietris si tot pentru inceput trebuie sa ajunga. Nu pot incepe nici cu 50w sa ma trezesc cu acvariul verde sau maro, dar nu din cauza plantelor.
PS: Ce recomanzi? Eu ma gandeam sa mai iau in viitorul apropiat cand se aseaza acvariul pe picioare o lampa de 11 sau 24w de la dennerle marin. Crezi ca merge?

Re: "Nano" Dennerle

LupuMoralist A scris:

mircea, te apuci de creveti?  yikes  e de 5 ori mai dificil decat un acvariu cu pesti  roll
ma apuc si eu impreuna cu un prieten, o sa prezentam proiectul in curand. iti recomand sa citesti foarte mult inainte sa ii cumperi. te rog sa imi permiti sa fac niste observatii, cu toate ca experienta mea este doar la nivel teoretic:
1. nu este bun filtrul ales. iti trebuie un filtru cu burete pus pe intake, ca sa nu iti absoarba puii, in eventualitatea in care le vei oferi conditii sa se reproduca
2. trebuie sa fi cu amoniacul si nitritii spre zero, iar cu nitratii maxim 5 ppm. deci ciclarea e mai lunga, cam 6-8 saptamani
3. ai prea multe plante. iti trebuie plante care cresc incet si nu consuma nutrienti (java fern, anubias)
4. iti recomand sa incepi cu red cherry, sunt cei mai rezistenti si recomandati incepatorilor

mult succes si astept vesti!

Mersi Lupule de sfaturi si de incurajari!
1. Filtrul ales sunt de fapt doua: Cel intern dennerle special pentru acvariul asta si pentru creveti, iar cel de-al doilea e un filtru Eheim cu prefiltru eheim ingropat in pamant din care se vede doar o "gura de canalizare".
3. Arunca un ochi aici http://www.acvariidevis.ro/forum/post/106297/#p106297sa vezi nu doar pe plan teoretic cum se inmultesc crevetii  lol. Am cirese, perle albe si tigrisori mai multe generatii. Al doilea acvariu vine din dorinta de a tine ceva high class gen :
http://www.rendo-shrimp.de/epages/62701 … S%20038%22
sau ceva de aici, inca nu sunt sigur. Trebuie sa vorbesc cu un sef de raion de la zoo-center ce as mai putea vinde la ei.
http://www.rendo-shrimp.de/epages/62701 … amp;Page=5

PS: Sa ma tii si tu la curent cu proiectul de creveti si daca ai nevoie de ajutor, nu ezita sa intrebi.

8 Editat de merlin21 (2011-11-07 20:53)

Re: "Nano" Dennerle

lol  lol

mircea, eu am avut 2 dennerle de 11w la al meu si nu am fost multumit..
M-am dus si in extrema cealalta cu 2 x 26w Aquatic Nature solar boy duo, la o fertilizare intensa si co2 mult merge si asa..
Dar daca tot ai 2 lampi, eu zic ca merge sa mai pui una.. cel putin cateva luni de acum incolo ar fi de ajuns..
Eu totusi as merge, daca cine stie, voi schimba cubul cu cel de 60, pe un capac custom cu neoane plantgrow, de genul sylvania grolux sau altele.. la o dimensiune de 45 eu zic ca merge..

Sau ai putea sa incerci asa ceva, doua :
http://www.arcadia-uk.info/product.php?pid=84&mid=10&lan=en&sub=&id=4

P.S. ai citit cum e cu amoniacul si nitratii si ciclarea?  lol

P.S. 2 la ce gandaci te-ai decis pana la urma?

9

Re: "Nano" Dennerle

Camarade bine ai revenit :sok
PS. Mirciulica casca ochii si ciuleste urechile....le zice bine vrajitoru' :noroc

Re: "Nano" Dennerle

Aveam in vizor oricum inca o lampa. Dar nu am vrut sa exagerez acum la inceput cu lumina sa nu am iar surprize neplacute. I-am dat drumu cu un bec apoi cu doua de la 6 ore acum sunt la 8 ore pe zi.
Vezi aici, ce zici: http://cgi.ebay.de/ws/eBayISAPI.dll?Vie … 697481795
.
Ma gandeam la asta ca oul ala al tau nu prea am cum sa il integrez intre lampile actuale. Dar de musai ca de voie buna....
Capac iasa din discutie pentru ca vreau open top.

PS: Mai sunt inca la cititul despre ciclare. Maine ma pun pe citit despre amoniac si ... aialalti.
Gandacii inca sau sa ii aleg. Stau intre King Kong si Mosura Crown (negri sau rosii).

PPS: Sa te supar putin, ieri am luat 120 de euro pe 100 de creveti RCS si Perle. De aia decizia nu prea imi apartine cu ce voi baga in acvariu, depinde ce cumpara magazinul wink. A zis ca imi da 10 euro pe bucata, si la pretul asta pot lua si CRS SSS, nu trebuie mosure. Mi-a zis ca nu imi da 20 de euro ca nu cumpara nimeni asa ceva.  lol.

11

Re: "Nano" Dennerle

Lampa este buna.. Am ratat de 2 ori cumpararea ei, si mereu din acelasi motiv.. lipsa altor becuri de rezerva si mai ales temperatura de culoare de 10000k, care nu da bine la apa dulce.. plus ca mai ai si un pic de nisip alb..

Cu lampa arcadia cred ca de fapt incercam sa ma conving pe mine sa imi iau una.. pt tine ar merge 2.. renuntand la cele dennerle..

Vorba vine capac.. nici eu nu as strica munca celor de la dennerle cu un capac homemade.. dar o lampa suspendata ar arata foarte bine.. in fine e greu de gasit ceva sa se potriveasca..

Practic sti ce nu imi place la lampile dennerle (pe langa faptul ca au doar 11w) ca vin doar intr-o culoare 6000k si trebuie sa folosesti becurile dedicate sa nu arate aiurea.. dar probabil inca o lampa iti va rezolva in mare parte problema..

Ca sa imi mai treaca din suparare, poate aduci ceva creveti de pe rendo sa ii vinzi si pe la noi prin tara.. nu numai la petshop..
Sa sti ca specia caridina nu este la fel de prolifica ca si neocaridina.. deci daca vrei sa te dezvolti "financiar" iti recomand niste black sau wine sakura, sau poate rilli ca se inmultesc mult mai repede.. dar probabil ca pretul lor va scadea in timp.. chiar daca acum sunt la pret de mosura..

Eu imi doresc mult o specie anume, pe care am vazut-o acum un an si ceva in singapore.. si de atunci nicaieri in lume.. dar sunt optimist.. ca sunt inca tanar smile

P.S. Te salut si eu Paul.. :noroc  dar este temporar..

12

Re: "Nano" Dennerle

....iar 6 luni de praf si jeg? Sa ai bafta :sok

Re: "Nano" Dennerle

Deja ma lupt cu un vanyator sa imi dea lampa de la 60 la 50 de euro pe Ebay  lol . De vandut nu vreau sa le vand ca le dau la pret de dumping si deßabia le am. Iar din aia ce atarna am gasit la 80 cm si nu prea se potriveste sad.
Legat de creveti, vreau un neocardinia si cred ca iau totusi rilli si mosure (sau ceva sub).
De vandut in Romania , nu merita smile), sa ma car cu ei si apoi sa riscsa moara ca nu am acvariu in Romania.

PS: De ce temporar?! Lasa supararile si ajuta-ne si aici cu niste sfaturi tongue...

14 Editat de mirceajifcu (2011-11-17 04:35)

Re: "Nano" Dennerle

Am instalat azi o lampa uv JBL de 9w. Si am introdus in acvariu 18 Fire tetra si 3 cory pitici, in total fiind acum 12. Zilele astea astept sa imi ajunga si cea de-a treia lampa de 11w si un fundal cu care inca incerc sa ma obisnuiesc.
Am sa testez acesti "focosi" cu pui de creveti din celalalt acvariu sa vad daca le place gustul de crevete, inainte de a introduce noii locatari.

Re: "Nano" Dennerle

Nu arata rau Mircica, felicitari. :apl  :apl  :apl

Lucrul important este acesta: Sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai pentru ce ai putea sa devii.

Re: "Nano" Dennerle

Mersi maestre, ma uitam la regulile concursului si, fiind inca intr-un stadiu de inceput si plantele nu pot ascunde inca plasticaraiele, se pare ca nu pot sa il inscriu sad.

17

Re: "Nano" Dennerle

partea proasta este ca o sa le placa gustul..
nu vei avea niciodata numarul maxim de pui pe care il poti obtine intr-un acvariu fara pesti..
ai grija cand bagii pui ca sa testezi, sa nu ramana definitiv pe acolo, si sa se inmulteasca pe acolo, ca sa nu poti sa mai bagi ce vrei..

inainte sa imi vina galbejitii, am facut si eu asa cu niste red cherry, si am stat 1 saptamana sa vanez cinci creveti..
singurii pesti ok erau cory.

Re: "Nano" Dennerle

Eu m-am tot uitat la microrasbore si, cel putin ale mele, nu au mancat de luni de zile nici un crevete in prezenta mea. Cu Fire tetra astia nu stiu ce sa zic, sunt putin mai mari si inca nu sunt testati. Oricum si daca ramane vre-un crevete nu se va inmulti cu cei ce vin ca sunt caridina, dar am in cap sa pun numai unu sa pluteasca pe acolo. Sunt aproape sigur ca fiind tetra vor atenta la el sad... dar le dau o sansa. Daca se intampla asta, am sa pun microrasbora in acvariul asta si pe Fire in acvariul vechi, ca acolo pot sa mance ce / cat vor ca sunt destui.

19

Re: "Nano" Dennerle

mirceajifcu A scris:

Mersi maestre, ma uitam la regulile concursului si, fiind inca intr-un stadiu de inceput si plantele nu pot ascunde inca plasticaraiele, se pare ca nu pot sa il inscriu sad.

pai cand faci pozele scoti tevile si ce mai ai tu pe acolo,pe urma le bagi iar

ignoranta doare cel mai tare:)

Re: "Nano" Dennerle

alynn A scris:
mirceajifcu A scris:

Mersi maestre, ma uitam la regulile concursului si, fiind inca intr-un stadiu de inceput si plantele nu pot ascunde inca plasticaraiele, se pare ca nu pot sa il inscriu sad.

pai cand faci pozele scoti tevile si ce mai ai tu pe acolo,pe urma le bagi iar

Mersi de pont, e ca si cum as trisa. La celalalt acvariu inainte de tundere nu se vedea nici filtrul intern nici prefiltrul de la filtrul extern, nimic, tot era ascuns in plante.
Au trecut testul cu succes, zic eu, am pus mancare putina si un crevete pui si au ciugulit mancarea din preajma lui si crevetele a ramas intact.