1

Subiect: Putin ajutor va rog

As avea si eu niste intrebari:
1. Buna,la un acvariu de 60 l plantat este de ajuns 37w ca si lumina(un neon de 24w si un bec economic de 13w de culoare calda),sau mam gandit sa mai pun un neon de 15 w aqua glo.Ce sa fac?
2. Ca si fundal am unul cu plante, ar arata mai bine unul negru oare?

Re: Putin ajutor va rog

1. Eu zic sa pui tubul de 24W si cel de 15W ... o sa ai lumina suficienta! wink
2.Mai bine pui un fundal intr-o singura culoare(negru, wenge, albastru), cele de culoare mai inchisa scot  mai bine in evidenta verdele plantelor, cat si coloritul pestilor. smile

Bafta!  :noroc

3

Re: Putin ajutor va rog

Multumesc! am uitat sa mentionez ca unele plante imi ,,perleaza,, deja adica aproape toate, asta inseamna ca le merge bine.Si tubul de 24w este unul alb,unul albastrui este de la hailea asa lam primit cu acvariul,pun imediat niste poze.

4

Re: Putin ajutor va rog

salut!
depinde ce plante vrei sa cresti dar daca nu ai plante pretentioase itit trebuie undeva la 0.4  0.5 w/l
eu am undeva la 0.5 w/l  si imi merge bine poti sa arunci un ochi daca vrei la cartea de vizita,
pot sa te ajut cu alte sfaturi  daca ai nevoie doar intreaba cool

5 Editat de ady vladutz (2011-11-09 18:57)

Re: Putin ajutor va rog

Eu nu m-as arunca la 24 + 15w fara fertilizare si co2.
Cat despre fundal, arata groaznic ala cu plante. As alege clar negru.
Eu am 15W la  20L brut si m-am umplut de gsa de cand nu mai bag co2, fie el si de la bomba.

6

Re: Putin ajutor va rog

am uitat sa spun ca am co2 jbl proflora bio 80 cu difuzor,si fertilizare 2ml easy carbo zilnic si o picatura de ferropol24 de la JBL

7

Re: Putin ajutor va rog

A da si referitor la neoane mamentan am unul de 13 w bec economic si cel de 24w si mias mai lua inca unul de 15w aqua glo, dar partea urata este ca nu prea stiu cum sa mai montez inca unul adica ma refer la neon,fire,balast,starter,etc. ca suport unde sa il pun am unde dar nu prea pot cu schema asta si nu as vrea sa ma curentez,avand in vedere ca nu prea ma pricep si nu am numai 13 ani :fbr ,deci daca aceti care o schema cu neonul,balst........ sa mio dati va rog!multumesc. cool eventual il rog pe taicameo sa ma ajute.

8

Re: Putin ajutor va rog

Exista la magazinele de instalatii electrice sau in marile depozite de materiale de constructii si efecte de decor home, aprinderi electronice,ieftine,ce au direct din balastul electronic cabluri cu fise de conectare pentru tuburi T8,practic nu poti gresi.AquaGlo e un tub cu un spectru placut dar cu un randament deplorabil. Mai degraba FloraGlo daca ai in vedere o evolutie buna a plantelor,sau alt tub cu tenta rozalie,ar fi pe gustul plantelor!

9

Re: Putin ajutor va rog

ok ms de sfat mai astept si altele :sok

10

Re: Putin ajutor va rog

Daca iti arat cateva poze in care aveam decat 18w la 54 litri ,iti schimbi parerea tongue

11

Re: Putin ajutor va rog

Nustiu ce sa spun depinde eventual pune niste poze, sau ce parere aveti de iluminarea cu leduri, adica sa las neoanele astea pe care la am acum si sa mai pun cateva leduri?

12

Re: Putin ajutor va rog

Uite aici, 18w, 1 singur neon JBL Solar Tropic 590 mm cu reflector, CO2 de la "bomba", fertilizare micro+macro

http://img823.imageshack.us/img823/841/p1140537s.jpg

13

Re: Putin ajutor va rog

oauuuuu! mama ce frumos  :sok ok mimam schimbat putin parerea

14

Re: Putin ajutor va rog

Ce fundal ai negru? si ce filtrare ai si incalzitor si dalea,lei ascuns dupa plante?

15

Re: Putin ajutor va rog

si nu stiu de ce dar as cam vrea sa fac alt set up la acv meu si nu stiu ce sa fac si as vrea sa fac alt set up deoarece nu prea imi place cum sunt puse plantele,nu stiu chiar habar nu am :scry  :scry  :scry  sa pun ceva poze si sa ma lamuriti? :scry  ca sunt cam suparat ca nu prea imi place

16

Re: Putin ajutor va rog

foloseste edit,nu mai posta consecutiv

17

Re: Putin ajutor va rog

niste poze ar ajuta mult.
fundalul de preferabil negru, sau fara nimic, curat.
plantele preferabil se aseaza in scara (cel putin asa imi place) cele mai inalte in spate, si treptat spre fata acvariului, dar sa tii cont sa ai si o zona libera pentru pesti.
lumina, depinde de ce plante ai, si incepe cu putina, apoi mai adaugi in functie de necesitati.
ape limpezi!

18

Re: Putin ajutor va rog

poate am sa pun si ceva poze,multumesc!

19

Re: Putin ajutor va rog

Abia acum am intrat.....ca sa nu ma repet uite toata istoria aici: http://www.acvariidevis.ro/forum/topic/ … ariul-meu/

20

Re: Putin ajutor va rog

Multumesc frumos pelly67!,raman dator :fok   :sok