Subiect: Discus

Discusul a fost, este si va ramane regele acvariilor de apa dulce.

Re: Discus

Sfaturi pentru hranire Discusul este un peste carnivor, de aceea vom incerca sa-l hranim in principal cu carne. Nu trebuie insa omisa din "dieta" nici hrana vegetala care contine vitamine si este foarte benefica la digestie.
Discusii pana ajung la varsta de 6-7luni trebuiesc hraniti cu cel putin 4-5 mese/zi. 4 mese sa contina carne (artemia si inima de vita) si o masa de tetra sau sera discus. Intre 7 si 10 luni ii vom hrani de 3 ori pe zi, dupa care numai de 2ori. Mixtura din inima de vita: Eu o consider cea mai curata si consistenta hrana pt. discus. Artemia salina congelata: este o alternativa. Sera & Tetra Discus: V-o recomand ca masa suplimentara Daphnie congelata: Foarte buna insa nu prea se gaseste daphnie de calitate Nu va recomand mancarea vie (libelule si tubifex) sub nici o forma!!!

Re: Discus

Cresterea la discus In primul rand vreau sa va spun ca aceea idee cum ca discusului ii trebuie un bazin "urias" pt. a creste "mare" este falsa. Intradevar, unui peste adult ii trebuie spatiu, insa acum nu vorbim inca de discusii adulti, ci vorbim despre dicusul "pui" care trebuie sa creasca mare. Sa spunem ca avem un bazin de 100L, multi ar spune ca in acest bazin puteti baga maxim 3-4 discusi (pui 7-8cm) pentru a avea suficient spatiu,... si ca vor creste "frumos". Eu cred ca daca vom tine 3-4 discusi intr-un bazin de 100L vor creste mult mai greu si mult mai "urat" decat daca vom avea 10-15 discusi (pui 7-8cm). De ce?.....Pt. ca discusul, cel putin cand ca pui, este un peste de card; fiind peste de card, ii va fi frica sa vina sa manance atunci cand este hranit si va "ciuguli" numai cand se va simti in siguranta. In acest fel nu va putea fi hranit decat cu 2 mese pe zi. Al 2-lea motiv ar fi acela ca nu va exista concurenta pt. mancare si deci nu il va interesa prea mult "masa" ... Concluzia este ca nu este recomandata cresterea puilor de discus (7-8cm) intr-un spatiu prea mare. Eu am crescut 40 de discusi intr-un bazin de 300L de la dimensiunea de 6-7cm pana la 15-17cm si intr-un bazin de 100l am crescut 10 discusi la fel. Acum aceasta este parerea mea personala (despre "spatiu" si "populatia" de discusi optima pt. crestere) care sper sa nu supere pe nimeni si sa fie privita ca atare. Pana la urma fiecare are experienta si cunostintele sale despre acest peste si va lua in considerare ceea ce crede el ca-i mai bine pt. DISCUS-ul sau.

Re: Discus

poti sa ii treci pe inima de vita iar daca vrei sa ii duci la un standard superior poti sa le dai o mancare cat mai variata, eventual si mixtura din inima de vita.
insa sa nu uiti de calitatea apei, poti sa o improspatezi si de 2 ori pe zi
spor la treaba

Lucrul important este acesta: Sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai pentru ce ai putea sa devii.

5

Re: Discus

Vreau sa ii dau dreptate lui Mihai.Marian!!! Chiar vreau sa spun ca intr-un bazin de 180 l tin 11 discusi maturi care vreau sa spun ca manaca si se simt mult mai bine decat atunci cand erau doar 8. Cat despre crescut... uitati-va si voi la pozele facute de Florin. Insa asa cum a subliniat si Florin principalul factor - alaturi de hrana variata - este si prospetimea apei!!!

Re: Discus

Atunci cand vb de discus aveti expertul mai sus, ce le face baiatul asta, ce le da de mancare, nu stiu, dar are niste discusi...............

Lucrul important este acesta: Sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai pentru ce ai putea sa devii.

7

Re: Discus

Si vin si eu cu intrebare care poate parea putin infantila! Referitor la discusi, si poate ca sunt putin mai exclusivist, dar ma adresez in special celor care "detin" discusi de ceva timp: mai fratilor, nu vi se pare ca bolile astea evolueaza si ele? mai mult, plaja de medicamentatie nu prea mai face fata la aceste modificari! Imi poate da cineva dreptate?

8

Re: Discus

acvariidevis A scris:

Atunci cand vb de discus aveti expertul mai sus, ce le face baiatul asta, ce le da de mancare, nu stiu, dar are niste discusi...............

Sunt fara cuvinte! Si este si normal cand aceste "laude" vin din partea unui expert ale acvarisiticii! Nu pot decat sa-ti multumesc! wink

Re: Discus

Este foarte simplu. Inainte de 89' si chiar inca vre-o 5-6 anisori mai tarziu nu aveam pesti decat de la noi, deci nu aveam decat bolile noastre autohtone. Acum se fac foarte multe importuri si este normal sa se mai fi strecurat cate o boala, este inevitabil acest lucru, concluzia? Bolile s-au imultit, si ce este mai rau ca in apa noastra care este diferita de a lor bolile au suferit si mutatii, deci si medicamentatia ar trebui sa fie alta. Toate aceste tratamente nu le putem gasi cu siguranta intr-o carte ce a fost scrisa acum 5-10 ani de un "foaie ferde", ca sa fim sinceri carti de acvaristica pe la noi cam putine.  Sunteti de acord cu mine sau nu?

Lucrul important este acesta: Sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai pentru ce ai putea sa devii.

10

Re: Discus

Sunt de acord in totalitate! Dar subliniez inca odata "mutatia" acestor boli. Eu unu' o spun pe sleau: o boala stupida, comuna cum este "ichtioftirioza" nu o mai poti trata nici cu "medicamente straine", singura varianta ramanand tratamentul termic (ridicarea temperaturii - pentru incepatori).

PS: am scris "ichtioftirioza" pentru ca asta e termenul corect!!! ihtioftiriaza asa cum o stie toata lumea e putin gresita ca denumire. Explicatia? Simplu! E o parazitoza (prezenta unui parazit pe o gazda), nicidecum o "parazitaza"! Logic, nu? wink

Re: Discus

Salut.citeva sfaturi pt. Iubitorii de discus: 1. Nu te speria de faptul ca discusii
sint recunoscuti ca pesti greu de tinut . Nimic mai neadevarat.
2.stabileste de la inceput ce fel de bazin cu discusi vrei;de decor sau unul steril,fara plante si nisip.
Fiecare are avantaje si dezavantaje.
3.numarul de discusi in bazin sa fie in concordanta cu marimea acestuia,de regula un discus matur
la ~25 lt(8 discusi maturi in 200lt.)
4.cind cumperi pui de discus ,tine cont de faptul ca discusul este un
peste de cird ,deci niciodata 2-4 pui ,nu se vor simti in siguranta ,mai ales daca bazinul este mare.un numar minim ar fi de 8 –10 buc.,
ceea ce ti-ar da posibilitatea ca la maturitate sa poti alege aproape sigur cel putin 2 perechi(nu spun asta pt. A-mi vinde eu pestii!!!).
Acum sa vorbim de conditiile minime ce trebuie sa le asiguri discusului.din punctul meu de vedere:cel mai periculos factor de mediu cu care se confrunta discusul este ph-ul.acesta se poate incadra intre 5,5 – 7,5.problema cu ph-ul nu este valoarea lui, ci fluctuatiile acestuia.cel mai des acestea sint determinate de schimbari masive de apa dupa o perioada mai lunga fara schimbari.ca o regula ,pt. O buna sanatate a pestilor(a tuturor pestilor) este infinit mai bine sa schimbati o cantitate mai mica de apa mai des,decit o cantitate mai mare o singura data.
De regula un bazin plantat va necesita mai putine schimburi de apa decit unul steril.in bazinul plantat ciclul nitrogenului functioneaza mai bine si permite asimilare unei mari parti din compusii de azot toxici de catre plante si de filtrul biologic.in schimb, in bazinele sterile, fara plante si substrat,
eliminarea ionilor toxici de azot(nitrati si nitriti) trebuie facuta de noi prin schimburi mai dese de apa. De ex.:plantat:10%- 20%/saptamina daca bazinul este stabilizat steril: la pui 25%-50%/zi cind sint inca in perioada de crestere si acumulare(de la 2 sapt.-3luni) ,apoi ajunge ~25%-30% la 2-3 zile. Steril:maturi,perechi:20%-25% la 2 zile ,chiar daca au pui mici pe ei.
O alta caracteritica importanta a apei este duritatea.insa, fata de ceea ce este indeobste cunoscut,afirm ca in special pt. Puii de discus duritatea apei trebuie sa fie mare pt . Ca acestia sa poata folosi cantitati cit mai mari de calciu si magneziu din apa pt. Formarea scheletului si a operculelor. Nu acelasi lucru ,desigur,este valabil pt. Perechi ,acestea avind nevoie de o apa moale pt.
Reusita reproducerii.
Alta caracteristica importanta este oxigenul dizolvat.nu prea avem noi cu ce sa-l masuram,dar se stie ca odata cu cresterea temperaturii nivelul de oxigen dizolvat din apa scade,rezulta ca bazinul de discusi,care necesita o temperatura ridicata necesita si o aerare puternica.folositi pietre cu porii mai mici.
Temperatura: parinti cu pui si pui pina la 3 luni, 30*c,tineret pina la maturi 28*c.incalzitoarele cele mai bune la noi sint hagen ,,tronic’’,dupa parerea mea.
Iluminarea : se va face tipic pt bazinele plantate si dupa scopul urmarit la bazinele sterile(tub neon daylight pt. Iluminare fara pretentii sau tuburi aquaglo pt. Punerea in valoare a culorii pestilor).
Filtrarea, la mine se rezuma la filtre de burete in fiecare bazin cu perechi si fiecare bazin cu pui pina la 3 luni si filtru de burete si cite un powerhead in bazinele de crestere a tineretului. Un capitol important in cresterea si intretinerea discusului se refera la hranire.
In 10 ani de cind am discusi am ajuns la concluzia ca cea mai buna si sigura hrana pt. Discus este cea pe baza de inima de vita.aceasta iti asigura un peste solid,puternic,bine dezvoltat.nu este mai putin adevarat ca nimic nu va face un discus sa creasca mai bine si mai repede decit binecunoscutul tubi.in schimb va asigur ca nimic nu va va omori mai repede un discus decit acelasi tubi.that is your choise!
Acum ca am ,,lamurit’’ cea mai mare dilema cu privire la hranirea discusuluisa va spun cam cu ce puteti hrani un discus: mixtura de inima de vita , tetra discus sau similare, chironomide si enchitree( daca va faceti cultura). Artemia? Da, nou eclozata pt . Pui este indispensabila. Matura( congelata) dupa mine nu are nici o valoare nutritiva,iar daca totusi o folosesti si dai ceva mai multa ,ceea ce pestii nu consuma ,intra imediat in descompunere si sa vezi apoi cum arata apa.
Dupa cum spuneam,mixtura de inima de vita trebuie sa constituie baza hranirii discusului.aceasta poate varia extrem de mult ca si continut:inima de vita, ficat de vita, carne alba de peste,krill,spanac, mazare,morcov,banane,mere.acestea le pot combina dupa o reteta proprie si pot obtine o mare varietate de mixturi.acestea sint fortifiate cu minerale si vitamine.
In orice caz nu exagerati cu hranirea!!! Sanatatea discusului
cele mai comune probleme cu discusii, din punct de vedere al sanatatii , vor fi cele de natura intestinala.fecale deschise la culoare,albe , mucilaginoase inseamna viermi intestinali(acestia sint de mai multe tipuri) care se pot combate cu metronidazol 7mg/lt.,3 administrari,o zi da una nu, cu30% schimb de apa inainte de fiecare administrare.dupa aceasta,schimbati 50% din volumul bazinului si folositi rombendazol 2mg/lt(se gaseste la farmacii veterinare ) ,dupa 6 zile ,schimbati min.50%din apa si repetati tratamentul. Acest tip de tratament,metronidazol si rombendazol trebuie aplicat in momentul cind cumparati noi discusi ca metoda preventiva.
Multe din problemele de piele , pot fi rezolvate usor prin adaugarea de sare de bucatarie(mare,grunjoasa) ,2g/10lt,pt. 7 sau mai multe zile.cind schimbati apa, mentineti concentratia.
De asemenea tot boli de piele sau de branhii vor fi tratate prin ridicarea graduala a temperaturii pina la 33-34*c pt. O saptamina.insotiti metoda cu o crestere puternica a aerarii.in bazin separat pt. Ca plantele nu rezista la aceste temperaturi.
Acest tratament va fi si el aplicat in cazul achizitionarii de noi discusi, in continuarea celui cu metronidazol si rombendazol,dar numai in cazul in care intradevar suspectati ceva.
Desigur ca exista si alte afectiuni si alte tratamente dar mi-ar lua prea mult spatiu si timp ca sa dezvolt.
Retineti totusi ca cel mai greu in acvaristica este sa dati un diagnostic corect in cazul in care un peste este bolnav.si cel mai grav este sa aplicati un tratament incorect sau nenecesar.
Deci, inainte de a lua o decizie in necunostiinta de cauza, mai bine interesativa inainte.

12 Editat de Florin.Mazilu (2009-02-07 03:21)

Re: Discus

akm pun si eu o intrebare de baraj.
Daca vreau sa inmultesc discusi si nu dispun de fonduri pentru un osmozator.
Ce fac? am cum sa recreez apa de osmoza prin alte metode?
LE: apa distilata este buna?