Subiect: sfaturi utile

astept  sfaturi   cu  ce  as  putea  schimba  ,  ce  fertilizanti  pot  folosi (inclusiv denumirea lor)?
aerul este necesar daca  am acvariul plantat ?
datele tehnice  aproximative ca nu  cunosc denumirea lor la  toate smile
acvariu 170cm L  x35 cm l x35 Inaltime
capacitate 180l  facut in  casa
2 neoane x18 wati
substrat, pietris 2-6mm
filtru intern(nu cunosc denumirea)
piatra aer+pompa
plante. bacopa, vasiliniera, si inca  3 dar  nu  cunosc  denumirea .
si niste  piatra  (andezit ) pentru decor.
pesti.5 scalari,2 xifo(mascul+femela 3 gupi(masculi)si 4 tetra  cred

2 Editat de gaby34 sb (2011-11-10 21:13)

Re: sfaturi utile

gaby34 sb A scris:

astept  sfaturi   cu  ce  as  putea  schimba  ,  ce  fertilizanti  pot  folosi (inclusiv denumirea lor)?
aerul este necesar daca  am acvariul plantat ?
datele tehnice  aproximative ca nu  cunosc denumirea lor la  toate smile
acvariu 170cm L  x35 cm l x35 Inaltime
capacitate 180l  facut in  casa
2 neoane x18 wati
substrat, pietris 2-6mm
filtru intern(nu cunosc denumirea)
piatra aer+pompa
plante. bacopa, vasiliniera, si inca  3 dar  nu  cunosc  denumirea .
si niste  piatra  (andezit ) pentru decor.
pesti.5 scalari,2 xifo(mascul+femela 3 gupi(masculi)si 4 tetra  cred

am uitat de 2  neoni:)  ,multumesc anticipat.

3

Re: sfaturi utile

Sfaturi vei primi multe, banuiesc, insa daca mi-ar cadea acvariul tau in mana eu as incepe cu schimbarea fundalului ,unul albastru inchis sau negru in locul celui pe care il ai acum, apoi aerarea folosita la minim sau deloc daca iti doresti un acvariu plantat. poti intoarce returul filtrului spre suprafata apei pentru a avea un schimb de gaze cat mai eficient prin valurirea usoara a apei, si nu in ultimul rand in ideea de a pastra CO2 in masa apei pentru a ajuta la cresterea plantelor. Iti trebuie pentru asta o instalatie presurizata de CO2 sau sistemul DIY, acela cu "bomba". Despre lumina ,cei 36w sunt insuficienti, la cei cca.160 net cat ai tu iti trebuie un minim de 0,5w/l adica un min de 80w, pentru a creste macar plante easy sau si putin mai pretentioase in regim "de avarie". Exista regula "triunghiului de aur" in acvaristica, lumina de calitate,fertilizanti si CO2. Fertilizanti poti cumpara de pe forum,micro+macro, de la diferiti useri. gama substantelor detinute de acesti fertilizanti acopera nevoile plantelor tale.
La estetica eu as mai cumpara cateva plante,grupate pe specii si aranjate mai cu gust + o buturuga ceva si ceva roci mai interesante.

4

Re: sfaturi utile

la dimensiunile ce le-ai dat tu rezulta 208L...poate net 180

ignoranta doare cel mai tare:)

Re: sfaturi utile

alynn A scris:

la dimensiunile ce le-ai dat tu rezulta 208L...poate net 180

capacitatea de  apa  am  luato  dupa  contorul de  apa   ca  pun  direct  cu  furtun  in  acvariu smile
probabil  piatra substratul   scade   capacitatea smile
orcum  mersi  de  informatie  si  calcul smile

Re: sfaturi utile

pelly67 A scris:

Sfaturi vei primi multe, banuiesc, insa daca mi-ar cadea acvariul tau in mana eu as incepe cu schimbarea fundalului ,unul albastru inchis sau negru in locul celui pe care il ai acum, apoi aerarea folosita la minim sau deloc daca iti doresti un acvariu plantat. poti intoarce returul filtrului spre suprafata apei pentru a avea un schimb de gaze cat mai eficient prin valurirea usoara a apei, si nu in ultimul rand in ideea de a pastra CO2 in masa apei pentru a ajuta la cresterea plantelor. Iti trebuie pentru asta o instalatie presurizata de CO2 sau sistemul DIY, acela cu "bomba". Despre lumina ,cei 36w sunt insuficienti, la cei cca.160 net cat ai tu iti trebuie un minim de 0,5w/l adica un min de 80w, pentru a creste macar plante easy sau si putin mai pretentioase in regim "de avarie". Exista regula "triunghiului de aur" in acvaristica, lumina de calitate,fertilizanti si CO2. Fertilizanti poti cumpara de pe forum,micro+macro, de la diferiti useri. gama substantelor detinute de acesti fertilizanti acopera nevoile plantelor tale.
La estetica eu as mai cumpara cateva plante,grupate pe specii si aranjate mai cu gust + o buturuga ceva si ceva roci mai interesante.

  u  fundalul  nu mam  gandit   dar  o  sa  incerc   si varianta  cu  albastru   , lumina  o  sa  mai  adaug  2  neoane  de  18 w    de  plante  poate   imi  dai  niste   exemple  si  denumiri  care   nu  necesita  co 2
o buturuga din vita de  vie  este  in  lucru  o sa  pun  moss  pe  ea  .
cu  pompa  la  fel  o  sa  fac  si  urmez  sfaturile  tale   multumesc

7

Re: sfaturi utile

Ca sa ai acoperire de lumina pe toata lungimea acvariului ar trebui pe langa cele 2 tuburi de 18W sa mai pui 2 de 30W .Daca nu vrei plante pretentioase si nici nu ai de gand sa faci aditie de CO2 ,lumina de care vorbesc ar trebui sa faca fata necesarului tau,pe considerentul ca ai adancimea de doar 35cm.Atentie la alegerea spectrului tuburilor,e foarte important.Nu orice tub de neon e bun si in acvaristica.Subscriu si eu la ideea de a schimba fundalul!Granulatia substratului e cam mare,va trebui sa aspiri substratul constant,altfel vei avea dereglari in bunul mers al sistemului tau.Nu se poate spune de plante care nu au nevoie de CO2,putem vorbi de plante ce se multumesc si cu mai putin...Ai acvariul cu coloana mica de apa,asa ca echinodorusii nu prea sunt de bazinul tau,Criptocorine mai degraba de orice fel,tufe de Polisperma...sunt destule plante

8

Re: sfaturi utile

Eu tot nu inteleg, acvariul are 170 cm lungime? In cazul asta, ori nu a fost prins in intregime in poze, ori ai niste Scalari uriasi!

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

9

Re: sfaturi utile

Banuiesc ca nu a prins in poze toata lungimea acvariului... oricum, nici scalarii nu sunt chiar mititei, daca luam ca punct de reper inaltimea acvariului de 35 cm.

10

Re: sfaturi utile

Baracuda A scris:

Eu tot nu inteleg, acvariul are 170 cm lungime? In cazul asta, ori nu a fost prins in intregime in poze, ori ai niste Scalari uriasi!

nu este prins  tot  in  poza  smile nu  reusesc  din  cauza  distantei  mici   sa  prind  tot  acvariul

11

Re: sfaturi utile

visiniu A scris:

Banuiesc ca nu a prins in poze toata lungimea acvariului... oricum, nici scalarii nu sunt chiar mititei, daca luam ca punct de reper inaltimea acvariului de 35 cm.

ai  dreptate  scalari   sunt  foarte  mari  (masculi )femelele  mai  mici   sunt  perechi : :sok

12

Re: sfaturi utile

gaby34 sb A scris:
Baracuda A scris:

Eu tot nu inteleg, acvariul are 170 cm lungime? In cazul asta, ori nu a fost prins in intregime in poze, ori ai niste Scalari uriasi!

nu este prins  tot  in  poza  smile nu  reusesc  din  cauza  distantei  mici   sa  prind  tot  acvariul

.....cum adica? :smoke

13

Re: sfaturi utile

pelly67 A scris:
gaby34 sb A scris:
Baracuda A scris:

Eu tot nu inteleg, acvariul are 170 cm lungime? In cazul asta, ori nu a fost prins in intregime in poze, ori ai niste Scalari uriasi!

nu este prins  tot  in  poza  smile nu  reusesc  din  cauza  distantei  mici   sa  prind  tot  acvariul

.....cum adica? :smoke

   Eee si tu acum... eu nici fraza urmatoare nu am inteles-o:

gaby34 sb A scris:

ai  dreptate  scalari   sunt  foarte  mari  (masculi )femelele  mai  mici   sunt  perechi

si nu mai sunt asa curios ca tine... lol

14

Re: sfaturi utile

...imi era dor de simtul tau de observatie absolut fantastic  lol  lol  lol  lol
...despre femelele perechi toata stima, cu masculi perechi este beleaua lol  lol  lol

15 Editat de Edisonjohn86 (2011-11-13 13:31)

Re: sfaturi utile

gaby34 sb A scris:
Baracuda A scris:

Eu tot nu inteleg, acvariul are 170 cm lungime? In cazul asta, ori nu a fost prins in intregime in poze, ori ai niste Scalari uriasi!

nu este prins  tot  in  poza  smile nu  reusesc  din  cauza  distantei  mici   sa  prind  tot  acvariul

Incearca sa pozezi mai din lateral ,daca nu, vezi ca aparatul ar trebui sa aibe o functie numita panorama, cu functia asta poti fotografia jumatate din camera intr-o singura poza :acv

Satul de Romania !!!

16

Re: sfaturi utile

pelly67 A scris:

...imi era dor de simtul tau de observatie absolut fantastic  lol  lol  lol  lol
...despre femelele perechi toata stima, cu masculi perechi este beleaua lol  lol  lol

ma refeream la  scalari  ca  sunt  2  perechi  2  masculi si  2  femele,   masculi sunt  mult  mai mari decat  femelele .

17

Re: sfaturi utile

gaby34 sb A scris:

astept  sfaturi   cu  ce  as  putea  schimba  ,  ce  fertilizanti  pot  folosi (inclusiv denumirea lor)?
aerul este necesar daca  am acvariul plantat ?
datele tehnice  aproximative ca nu  cunosc denumirea lor la  toate smile
acvariu 170cm L  x35 cm l x35 Inaltime
capacitate 180l  facut in  casa
2 neoane x18 wati
substrat, pietris 2-6mm
filtru intern(nu cunosc denumirea)
piatra aer+pompa
plante. bacopa, vasiliniera, si inca  3 dar  nu  cunosc  denumirea .
si niste  piatra  (andezit ) pentru decor.
pesti.5 scalari,2 xifo(mascul+femela 3 gupi(masculi)si 4 tetra  cred

o poza  noua  sper si mai  clara

Re: sfaturi utile

Ce as schimba eu ar fi in primul rand fundalul, intr-unul negru. Mi se pare ca albastru arata chici la acvariile inverzite, dar tine de gusturi. Oricum fundalul cu plante nu prea tine de nici un gust, mai degraba de dezgust  lol.
O mica observatie pe care o fac si sper sa nu mi-o iei in nume de rau, e sa folosesti functia edit si sa raspunzi intr-o postare la mai multe mesaje ca vei ajunge la 10 pagini de ... raspunsuri scurte si nimeni nu iti va mai putea urmari toata povestea.
Un alt lucru pe care l-as schimba ar fi pestii in sensul sa cumperi la cei doi neoni inca vre-o 10 (sunt pesti care traiesc in carduri) si renunti la gupy, xifo si toata ciorba, arata mult mai frumos.
Inca o observatie ar fi sa grupezi plantele pe specii , sa faci mai multe tufe  frumoase, nu imprastiate prin acvariu ca arata ca si cum ar fi trecut o turma de vaci fugarite de lupi si atat a ramas in picioare.
Spor la treaba  :sok