1 Editat de Skin-Fish (2011-11-13 22:12)

Subiect: Acvariu marin

De ceva timp, am inceput sa ma gandesc serios la un acvariu marin si ieri seara am decis ca este cazul sa am unul...Acvariu pe care il detin are 300L(120L,50l,50h),asa ca am inceput sa cumpar:
-Pompa Valuri JVP 202A-12000 l/h
-Materialele filtrante(filter balls, doua straturi de burete,tuburi filtrante de ceramica si vata filtranta fina si carbune activ)
-Spartura de coral
-Piatra vie
-Substrat de granulatie fina
-10 kg  "Salt premium" de la Dupla

Ceea ce nu stiu, este ce fel de lumina sa cumpar, am inteles ca t8-urile nu sunt foarte bune, asa ca ce imi recomandati, tinand cont ca am o lampa dymax 2x54 t5...ce neoane pot pune la aceasta lampa si la o lampa banala de 120 cm cu 2x36w t8-uri...Astept sa imi spuneti ce neoane ar trebuii sa pun..

Cum ar trebuii sa pun sarea?6kg/200L?in cazul meu ar venii 9kg/300L.

Credeti ca in loc de sump, as putea fura 20-30 cm din lungimea acvariului, pentru a face sump, acolo?fara a mai face alt acvariu?

0784063963

Re: Acvariu marin

Nu iti recomand sa mergi pe t8.
Din punctul meu de vedere iluminatul este in ordinea urmatoare
1. leduri(insa pretul initial este mai mare)
2. metal halide+t5 (dar avem o mica problema cu incalzitul apei, trebuie sa folosesi obligatoriu ventilatoare de suprafata)
3. t5 este varianta cea mai ieftina iar la inaltimea ta de 50cm sunt ok(iti recomand minim 6 t5)

sarea 6 kg la 200 litri este ok, acum depinde ce doresti de la acvariu, daca vrei unul cu pesti poti avea o salinitate de 1020, daca iti doresti corali ar trebui sa fie de 1024-1025

Iti recomand sa faci un sump de acum, daca iti doresti ca acvariul tau sa fie ok, vb englezului "suntem prea saraci sa ne permitem lucruri ieftine"

Spor la treaba

Lucrul important este acesta: Sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai pentru ce ai putea sa devii.

Re: Acvariu marin

Si salinitatea cu ce o masor, bine inteles ca in acvariu voi vrea si pesti si corali...si la iluminat cred ca merg pe metal halide+ 2 t5-uri...si ventilatoarele cam, cat ar costa?

Ma intereseaza si la ce pret aveti coralii:)

0784063963

4 Editat de Skin-Fish (2011-11-13 23:50)

Re: Acvariu marin

Astazi am vandut toti pestii si toate plantele...

Asa ca m-am gandit ca daca am filtrul extern, pot sa fur din lugimea acvariului care este de 120cm , 20-25 cm si sa fac acolo sump, ar fi o ideie buna, eu spun ca daca fac asa +filtrul, ar fi destul...

Cat despre corali si anemone, ce imi recomandati?

0784063963

Re: Acvariu marin

Skin-Fish A scris:

Si salinitatea cu ce o masor, bine inteles ca in acvariu voi vrea si pesti si corali...si la iluminat cred ca merg pe metal halide+ 2 t5-uri...si ventilatoarele cam, cat ar costa?

Ma intereseaza si la ce pret aveti coralii:)

preturi despre vituitoare gasesti aici http://www.acvariidevis.ro/forum/topic/ … pa-sarata/
salinometrul iti rocomand unul asemanator cu cel din imaginea atasata

Lucrul important este acesta: Sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai pentru ce ai putea sa devii.

Re: Acvariu marin

Skin-Fish A scris:

Astazi am vandut toti pestii si toate plantele...

Asa ca m-am gandit ca daca am filtrul extern, pot sa fur din lugimea acvariului care este de 120cm , 20-25 cm si sa fac acolo sump, ar fi o ideie buna, eu spun ca daca fac asa +filtrul, ar fi destul...

Cat despre corali si anemone, ce imi recomandati?

merge si varianta ta insa este una de compromis

Lucrul important este acesta: Sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai pentru ce ai putea sa devii.

7 Editat de Skin-Fish (2011-11-14 01:11)

Re: Acvariu marin

Trebuie sa ma orientez spre ceva mai ieftin...deasta recurg la toate scurtaturile...sau cu filtrarea as mai avea o optiune, aceea de a mai pune un tetratesc ex-1200...ori asta, ori cealalta, ce sa aleg?

0784063963

Re: Acvariu marin

Nu am gasit nimic despre piatra vie, in link...un pret, se poate?

0784063963

Re: Acvariu marin

Skin-Fish A scris:

Nu am gasit nimic despre piatra vie, in link...un pret, se poate?

piatra vie este la 15 euro kg

Lucrul important este acesta: Sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai pentru ce ai putea sa devii.

Re: Acvariu marin

Skin-Fish A scris:

Trebuie sa ma orientez spre ceva mai ieftin...deasta recurg la toate scurtaturile...sau cu filtrarea as mai avea o optiune, aceea de a mai pune un tetratesc ex-1200...ori asta, ori cealalta, ce sa aleg?

mai buna este varianta cu contructia sumpului in lateralul acvariului, desi eu unul nu o agreez

Lucrul important este acesta: Sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai pentru ce ai putea sa devii.

11

Re: Acvariu marin

Cu ce mi-ati sugera sa incep?

0784063963

Re: Acvariu marin

acvariidevis A scris:
Skin-Fish A scris:

Si salinitatea cu ce o masor, bine inteles ca in acvariu voi vrea si pesti si corali...si la iluminat cred ca merg pe metal halide+ 2 t5-uri...si ventilatoarele cam, cat ar costa?

Ma intereseaza si la ce pret aveti coralii:)

preturi despre vituitoare gasesti aici http://www.acvariidevis.ro/forum/topic/ … pa-sarata/
salinometrul iti rocomand unul asemanator cu cel din imaginea atasata

unul ieftin ar fi acesta http://www.shopmania.ro/acvaristica/p-j … ru-8403528

Lucrul important este acesta: Sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai pentru ce ai putea sa devii.

13 Editat de Skin-Fish (2011-11-14 19:32)

Re: Acvariu marin

Ce fel de neoane t5 imi  recomandati sa pun?
Eu m-am gandit ceva de genul:
-1 Neon AquaMedic Reef White T5 10k 54w 115cm
-Neon Marine GLO T5 54W 115CM

Daca aveti alte variante mai bune, va rog sa imi spuneti...

0784063963

14

Re: Acvariu marin

La sump m-a gandit ca in primul compartiment sa pun burete, in al 2-lea  filtrare biologica vulcanit sau bio balls, refugiul cu  piatra vie si macro alge si in ultimul compartiment pompa:)

0784063963

15

Re: Acvariu marin

Skin-Fish A scris:

La sump m-a gandit ca in primul compartiment sa pun burete, in al 2-lea  filtrare biologica vulcanit sau bio balls, refugiul cu  piatra vie si macro alge si in ultimul compartiment pompa:)

gresit.

in primul rand buretii nu au ce cauta in acvaristica marina,se vor colmata rapid,vor acumula cantitati mari de detritus care va schimba chimia apei ( aici mai trebie sa te documentezi )deasemenea cu   bio balls - urile iarasi le vei tine de pomana nu te vor ajuta cu nimic,vulcanitul poate,dar mai bine folosesti niste medii bio serioase (denitrate, matrix) folosite in reactoare separate ( nu canistre ) prin care sa treaca un debit mai redus.si nu uita de filtrarea chimica (am obsevat ca aici ai omis )

refugiul cu  piatra vie si macro alge ese OK,dar i-ti mai trebuie si un strat de nisip cat mai fin ca si granulatie .dar nu este bine pozitionat inaintea recirculantei, pentru ca in momentul in care pui recirculanta in ultimul compartiment automat toata apa recirculata va trece musai prin refugiu si atunci debitul de apa va fi mare,cea-ce nu este bine deloc , degeaba mai faci refugiul.priin refugi trebuie circulata apa cu un debit mic 150-200 l/h pentru a face treba pentru care a fost gandit.

asa ca pune recirculanta inaintea refugiului pe care il izolezi in ultimul compatriment si alimenteazal separat cu un debit mai mic care sa vina din primul compartiment ,in felul acesta poti tranfera o parte de hrana si pentru bacteriile ce se vor forma in el.

PS ca sa i-ti faci o ideie despre ce am scris mai sus (asta daca nu am fost destul de explicit) documenteazate cat mai mult pentru ca material este destul,si eu am incercat in mare sa i-ti explic cum sta treaba.

spor la citit.

16

Re: Acvariu marin

am inteles, merci mult, voi revenii in scurt timp cu o schita:)

0784063963

17 Editat de Skin-Fish (2011-11-17 02:26)

Re: Acvariu marin

Schema nu se lasa foarte mult asteptata, deci asta este :
Ce parere aveti, merita incercat?

eea ce nu inteleg este unde bun materialele filtrante bio?...

Camera 1-turul
Camera 2-Skimmerul
Camera 3-Filtrarea bio
Camera 4-Camera pompelor
Camera 5-Refugiul

Aceasta este ordinea corecta?

0784063963

18

Re: Acvariu marin

Ce skimmer imi recomandati sa folosesc?

0784063963

19 Editat de costi8 (2011-11-17 11:30)

Re: Acvariu marin

Skin-Fish A scris:

Schema nu se lasa foarte mult asteptata, deci asta este :
Ce parere aveti, merita incercat?

eea ce nu inteleg este unde bun materialele filtrante bio?...

Camera 1-turul
Camera 2-Skimmerul
Camera 3-Filtrarea bio
Camera 4-Camera pompelor
Camera 5-Refugiul

Aceasta este ordinea corecta?

sumpul este OK.cat si ordinea in care circula apa.cu o singura precizare .camera 3 sa o scoti din schema,atat si restul peretilor despartitori pana la camera destinata refugiului.in felul acesta vei mari spatiul destinat pompelor,pentru ca ai nevoie de spatiu acolo.in acest compartiment 4 vei pune si reactoarele pentru filtrarea biologica cat si cea chimica.
mediile filtrante le vei pune in astfel de reactoare:

si sumpul modificat.
acum daca,virgula, colegii au ceva imbunatatiri ii rog sa intervina.

http://i606.photobucket.com/albums/tt149/costi8_album/sumpcote2_b.jpg

20 Editat de Skin-Fish (2011-11-17 17:44)

Re: Acvariu marin

nu imi dau seama, cum pun mediile filtrante langa pompa?in primul rand ce imi recomanzi sa folosesc ca medii filtrante... si dupa schema facuta de tine, asta inseamna ca peretele care despare camera 5 de camera 4, trebuie micsorat...
Nu-mi prea dau seama, ca este foarte mica imaginea...

0784063963