Subiect: Intrebare !!!

Buna seara. Am cumparat si eu acum 2 zile 2 pesti, nestiind ce sunt, am mers pe ala imi place ala il cumpar smile. M-am informat si am aflat ce sunt Xiphophorus helleri, ambi pestisori sunt femele, am un acvariu de 5 L si una dintre femele spun eu ca a facut puisori dar nu sunt cum scrie pe forumuri, adica inloc sa cada pe fundul acvariului se ridicau la suprafata si erau asa impreunati si nu misca cu toate ca am inteles ca trebuiau sa innoate imediat. Stici cumva dece sau "nascut" morti ?! Si ce nu imi place la ea este ca este faorte agresiva si cu ceilalti pesti adica cu cealalta femela si cu un sanitar !!!

P.s - Multumesc anticipat !!! ( este mica femela nu este mare )

2

Re: Intrebare !!!

Acvariu de 5 litri?....ai scris bine?...daca da, atunci ai o mare problema si cu pestii si cu acvariul. Bine era sa te fi informat inainte de a cumpara si a debuta in acvaristica, se pare ca tu ai inceput cu stangul. Da mai multe detalii vis a vis de "acvariu" si ce mai ai tu acolo!

Re: Intrebare !!!

Eu sunt aproape sigur ca au murit pentru ca ... apa probabil era direct de la robinet si probabil au apucat femelele si sanitarul sa si "cace" atmosfera incat sa faca apa insuportabila pentru alevini. Pelly ai fost dragut cu detaliile cerute. Ce speri sa ti se raspunda? Valori ale nitritilor si alte cele la un avariu de 5l in care a pus 3 pesti? :X

4

Re: Intrebare !!!

Ati reusit sa-l speriati pe noul nostru coleg. Evident ca merita toate criticile dar sa nu pierdem din vedere ca, pasiunea lui se poate dezvolta intr-o directie plina de reusite! Daca nu s-a informat pina acum, o poate face de acum inainte, sper ca asta este scopul inscrierii pe acest forum.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

Re: Intrebare !!!

Mai am si eu o intrebare ce imi puteti spune despre aceasta palnta, cum se "inmulteste", de ce are nevoie, e pretentioasa sau ba Anacharis Elodea !!!

Re: Intrebare !!!

Nu e pretentioasa de loc!, este o planta easy carea tind sa cred ca i place mai mult lasata libera prin acvariu decat bagata in substrat.  :smoke

Foloseste cu incredere google:

Elodea & Egeria

Re: Intrebare !!!

Revin cu inca o intrebare. Daca doresc sa fac un acvariu de dimensiunile 60x30x40 de 72 de L dar am geam de 3mm daca il pun in 2 oare fac ceva ?! Sau e prea subtire geamul ?!?!

Legat de palnta nu stiu ce sa ii mai fac, este libera, lumina are e pusa la geam are toata ziua . . . observ ca "ciugulesc" pestii mereu frunzele ei, dece ?

Va multumesc anticipat pentru raspunsuri !!!

Re: Intrebare !!!

legat de viitorul acvariu: nici sa nu te gandesti la asa ceva! de la 6mm in sus. ai mai lipit vreodata un acvariu sau asta e primul proiect? daca e primul data, iti recomand sa apelezi la cineva care a mai facut acest lucru

Pescar hoinar

Re: Intrebare !!!

@nonymous A scris:

Revin cu inca o intrebare. Daca doresc sa fac un acvariu de dimensiunile 60x30x40 de 72 de L dar am geam de 3mm daca il pun in 2 oare fac ceva ?! Sau e prea subtire geamul ?!?!

Legat de palnta nu stiu ce sa ii mai fac, este libera, lumina are e pusa la geam are toata ziua . . . observ ca "ciugulesc" pestii mereu frunzele ei, dece ?

Va multumesc anticipat pentru raspunsuri !!!

Ar fi interesant de stiut cum te-ai gandit sa lipesti geamurile intre ele... sa nu fie loc, bule de aer, jeg care sa se interpuna intre tine si peisajul acvatic creat si nu in ultimul rand sa aiba rezistenta necesara??
Raspunsul e clar nu, mai bine dai un leu la geamgiu  sau o bere unui coleg experimentat sa te ajute pentru a evita o surpriza neplacuta si totodata costisitoare cand te intorci de la servici si anume acvariul sa se fi transformat intr-o balta in propria locuinta.

10 Editat de Edisonjohn86 (2011-11-13 13:18)

Re: Intrebare !!!

Ceva ceva a vazut el cu 2 geamuri lipite, acu cateva zile am vazut la coralis un acvariul gol de peste 500 de litri lipit asa: Primul geam era de 3-4mm iar pe urma urma unul de 10cm, tin sa precizez ca nu avea nici o intaritura.

Satul de Romania !!!

11

Re: Intrebare !!!

Am cumapart gemurile pentru un acvariu de 72 L, azi trebuie sa merg sa cumpar si siliconul de la "Bison" caci am inteles ca este mai bun . . . Acum daca a mai facut cineva cum iese mai frumos cu silicon transparent sau negru ?! Asi vrea sa iasa cat mai apropiat de unul de cumparat cam ca asta ma refer la capacul de deasupra si la marginile acvariului parca au ceva lipitete pe ele  . . . .

P.s - Multumesc anticipat pentru raspunsuri !!!

Sper ca siliconul Bison e bun sau e mai bun cel de la ceresit ?!

Re: Intrebare !!!

Trebuie sa fie special pentru acvarii, sa nu fie toxic, sa citesti bine pe el

Satul de Romania !!!

13

Re: Intrebare !!!

Cel mai bun silicon pentru lipit geamurile unui acvariu, la raportul calitate pret este Dow Corning.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

14

Re: Intrebare !!!

Dupa lungi cautari si intrebari am deranjat si administratorul acestui forum ( sper sa nu ma fi injurat prea tare ) am gasit si deunde sa iau silicon, sper sa gasesc la mine in oras pana la urma. La dimensiunile pe care le am eu la "acvariu" imi ajunge un tub de silicon sau trebuies mai multe ?! Cu care iese mai frumos, cu cel transparent sau cel negru ?

15

Re: Intrebare !!!

Daca il faci din sticla aia de 3mm nu stiu cat o sa te bucuri de el..

16

Re: Intrebare !!!

Iti ajunge siliconul, ba mai mult, chiar iti si ramane.Acuma, cat despre estetic, nu stiu ce sa iti spun...personal cred ca siliocul negru ar arata mai bine dar sti vorba "gusturile nu se discuta".

0784063963

17

Re: Intrebare !!!

Deci un tub ajunge nu ?! Nu il fac din stica de 3mm, am fost si am cumparat pentru peretii stica de 5mm iar fundul acvariului are 7-8 mm !!! Acum stau in dubii daca sa cumpar silicon transparent sau negru . . . Si inca o intrebare dece spatele acvariului se vopseste negru sau se colanteaza ?!

18

Re: Intrebare !!!

Da, un singur tub de silicon ajunge.
Pe spatele acvariului se pune autocolant nergru sau albastru (deobicei culori inchise) ,pentru a scoate in evidenta plantele si culorile pestilor.

0784063963

19

Re: Intrebare !!!

@nonymous A scris:

Deci un tub ajunge nu ?! Nu il fac din stica de 3mm, am fost si am cumparat pentru peretii stica de 5mm iar fundul acvariului are 7-8 mm !!! Acum stau in dubii daca sa cumpar silicon transparent sau negru . . . Si inca o intrebare dece spatele acvariului se vopseste negru sau se colanteaza ?!

De 5mm mai merge cu toate ca era mai bine 6mm. Pe spatele acvariului se pune autocolant sau se vopseste pentru a iesi in evidenta culoarea plantelor.

20

Re: Intrebare !!!

Addicted A scris:
@nonymous A scris:

Deci un tub ajunge nu ?! Nu il fac din stica de 3mm, am fost si am cumparat pentru peretii stica de 5mm iar fundul acvariului are 7-8 mm !!! Acum stau in dubii daca sa cumpar silicon transparent sau negru . . . Si inca o intrebare dece spatele acvariului se vopseste negru sau se colanteaza ?!

De 5mm mai merge cu toate ca era mai bine 6mm. Pe spatele acvariului se pune autocolant sau se vopseste pentru a iesi in evidenta culoarea plantelor.

Atentie la repetarea inutila a informatiilor!

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!