1

Subiect: upgrade 130 l

am trecut si eu in randul lumi wink  am un acvariu de 130 l
lumina- 2x philips aquarelle 18w
        -1x osram biolux 965 18w
filtrare interna-resun sp-1200
incalzitor 1oow resun
plante-sincer nu prea le cunosc...dar sunt frumoase big_smile
pesti -2 scalari (7cm),9 neoni,2 coridasi,2 hoplo,
scuze de claritatea pozelor,sunt facute cu mobilul ^:)^
mi-a stricat baiatelul meu de 3 ani aparatul foto :sok

2 Editat de Ancistrus (2011-11-23 17:42)

Re: upgrade 130 l

ianus_86 A scris:

2 coridasi

   Salut, vezi filmuletul asta:
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=cWIVCdLOImw&feature=related[/youtube]
si iti vei raspunde singur daca este bine cati cory ai in acvariul tau wink

3

Re: upgrade 130 l

ok...am inteles ^:)^ urmeaza sa ii pun la donat :sok sau poate o sa mai cumpar vreo 6,ar fi ok?si inca ceva...filtru meu intern face niste "valuri" foarte  mari si nu are reglaj de debit.ce as putea sa fac sa reduc din "valuri" ?improvizatii ceva...

Re: upgrade 130 l

Mai pune niste perlon ceva in el ca sa ingreunezi trecerea apei prin mediile filtrante.

Nu fura! Guvernul nu vrea concurenta....

5

Re: upgrade 130 l

nu stiam ce e perlon....am cautat,am gasit si banuiesc k se gaseste in orice petshop...mersi mult...merita incercat :noroc

6 Editat de Ancistrus (2011-11-23 18:23)

Re: upgrade 130 l

ianus_86 A scris:

sau poate o sa mai cumpar vreo 6,ar fi ok?

   Perfect asa :fok

ianus_86 A scris:

filtru meu intern face niste "valuri" foarte  mari si nu are reglaj de debit.ce as putea sa fac sa reduc din "valuri" ?improvizatii ceva...

   Pune capatul cu iesirea apei sa bata spre unul dintre geamuri, in felul asta puterea jetului se va lovi de geam. Vata de perlon iti va colmata filtrul foarte repede, si va trebui sa umbli des la materialele filtrante... chestie total nerecomandata, pentru ca deranjand coloniile de bacterii vei decicla acvariul.
   La materialele filtrante ar trebui sa umbli cat mai rar, si asta doar cand trebuiesc neaparat curatate in urma scaderii debitului filtrului... dar si curatarea lor trebuie facuta foarte atent, adica mai mult clatite in apa care o scoti la schimb :-

7

Re: upgrade 130 l

traiasca Ancistus ^:)^  ^:)^  ^:)^  ce simplu putea sa fie,e ok acum,am indreptat filtru spre sticla si valurile sunt reduse cu mai mult de jumatate....mersi mult :noroc

Re: upgrade 130 l

ianus_86 A scris:

nu stiam ce e perlon....am cautat,am gasit si banuiesc k se gaseste in orice petshop...mersi mult...merita incercat :noroc

cu placere  wink

Nu fura! Guvernul nu vrea concurenta....

Re: upgrade 130 l

da, gasesti in orice petshop

Nu fura! Guvernul nu vrea concurenta....

10

Re: upgrade 130 l

o alta intrebare...daca scot pompa de aer si las numai filtru,care 'invarte' apa prin acvariu destul de bine...ar cauza pestilor?oxigenarea lor sau ceva de genu...

Re: upgrade 130 l

oxigenarea apei se poate face doar prin valurirea de la suprafata, nu e neaparat nevoie de pompa de aer.

Nu fura! Guvernul nu vrea concurenta....

12

Re: upgrade 130 l

Daca iti doresti un acvariu plantat, pompa de aer este nerecomandata pentru ca oxigenul in exces are prostul obicei de a oxida microelementele si de a scadea nivelul de co2 din apa

"Iar cind noi nu vom mai fi....vor fi altii"

13

Re: upgrade 130 l

am si cativa pestisori,mai mult de decor,9 neoni si 2 scalari 5cm...nu le cauzeaza lipsa pompei?in special plantele sunt baza(frumusetea acvariului) wink

14

Re: upgrade 130 l

bobi A scris:

pompa de aer este nerecomandata

ianus_86 A scris:

nu le cauzeaza lipsa pompei?

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=XCnp-FhjtYM[/youtube]

15

Re: upgrade 130 l

lol  lol  lol  lol  lol
Deci ....concluzia...cauzeaza !!! lol  lol  lol