1

Subiect: proiect ciclide africane

Salut, sunt cam nou in domeniu si am nevoie de putin ajutor. intrebarile sunt multe si unele chiar idioate dar vreau ca totul sa iasa ca la carte.

Acvariul este unul de 100lX55LX50h cu un filtru din sticla integrat(pun poza)

Fundal 3D polistiren de 5cm care va fi acoperit cu ceresit aquastatic.

Echipamente:Incalzitor Tetra HT 300(300w), Pompa aer:Tetra APS 300+perdea are 58cm,
Pompa apa Sicce Syncra 1.5(1350 l/h)
Vreau sa il populez cu ciclide africane eventual si cv plante pt un efect mai natural.

Desigur deocmadata sun cam pe nicaieri totul este pus orientativ pt masuratori.

Si acum multele intrebari..

1. Medii de filtrare? (un asa numit expert spunea de ceramica, ceva rasina pt eliminarea nitirtilor si nitratilor, rasina pt eliminarea amoniului si amoniacului si eventual carbune activ plus clasicul si obligatoriul burete....de acele rasini si carbune pot face rost cam gradis de la uzina de apa a orasului:) )

2.Numarul de locatari?

3.Specii de plante?

4.Pietrisul?
si in final:)
5.Am un neon philips aquarelle 30W, ce sa folosesc in combinatie cu acesta?

astept alte sfaturi, recomandari, eventuale comentarii(in sens rau:)) ) sau/si aprecieri pana in acest moment.

Scuzati calitatea pozelor totul e facut pt a le arata parintilor mei care sunt plecati momentan la distractie timp de o luna afara.

2 Editat de Ancistrus (2011-11-24 23:39)

Re: proiect ciclide africane

Salut Victor si bine ai venit!

victor11 A scris:

1. Medii de filtrare? (un asa numit expert spunea de ceramica, ceva rasina pt eliminarea nitirtilor si nitratilor, rasina pt eliminarea amoniului si amoniacului si eventual carbune activ plus clasicul si obligatoriul burete....de acele rasini si carbune pot face rost cam gradis de la uzina de apa a orasului:) )
2.Numarul de locatari?
3.Specii de plante?
4.Pietrisul?
si in final:)
5.Am un neon philips aquarelle 30W, ce sa folosesc in combinatie cu acesta?

   Sa o luam pe rand:
1. Ca material filtrant poti baga Sera Siporax pentru o filtrare biologica buna (adica se ocupa el de toate wink), si eventual ceva calcaros ce creste duritatea apei. Carbunele activ se foloseste mai mult pentru extras clorul din apa sau in urma unui tratament medicamentos, pentru inlaturarea resturilor din apa a medicamentului folosit.
2. Pesti? Multi rau de tot... asa au toti lol (glumesc)
3. Plante: Daca vrei parerea mea suna asa: plante 0 la africani
4. Pietris/nisip - cel mai calcaros posibil
5. Lumina: Eu zic sa bagi lumina cu spectrul spre albastru gen 965, si sa citesti pe la capitolul alge sa vezi cu ce alge s-au pricopsit colegii de forum, iubitorii de acvarii plantate, si exact ce incearca ei sa nu faca tu trebuie sa faci lol ca sa se aseze algele alea verzi si frumoase pe decorul din acvariul tau wink

victor11 A scris:

Vreau sa il populez cu ciclide africane eventual si cv plante pt un efect mai natural.

   La chestia asta daca eram iubitor de africani chiar ma ofticam sa vad ca cineva vrea acvariu de "ciclide africane"... adica fara un nume ceva, nimic :-

3

Re: proiect ciclide africane

La ultima parte daca te referi la specia exacta, am preferat sa nu dau nume pt a venii altii cu ideei iar eu sa ma consult cu amicul tuturor google pt a vedea daca imi plac, normal am si au ceva ideei:)

Caeruleus
Elongatus Mpanga
Membe deep
pseudotropheus demasoni
(nume complicate:)) )

Re: proiect ciclide africane

Salut Victor
cam 2-3 familii ( adica 1m+3f=1 familie )
demasonii sunt foarte agresivi si se tin mai multi asa ca la dimensiunile tale nu-ti recomand
plante 0, multe pietre ( parerea mea )
nisip nu pietris, cat mai fin
lumina cred ca e ok

Re: proiect ciclide africane

acvariul meu

6

Re: proiect ciclide africane

Ce pot sa zic, arata chiar ft bine:).. pe mine un singur lucru ma deranjeaza in general poate nu e asa important SI NU TE ACUZ!!!! nisipul ala din fata , eu zic ca se poate aranja sa nu se vada asa urat, desigur asta e doar o simpla parere si trebe luata ca atare!

As vrea o parere despre mediile de filtrare de care am mentionat daca nu sunt prea insistent:D?(avand in vedere ca sunt gratis:)) )

7

Re: proiect ciclide africane

As mai dori o recomandare pentu al 2-lea neon sa pot da comanda big_smile ..
Muresul e cam lipsit de cultura in zona aceasta din cate vad eu si totul trebe comandat.. :froll
mam gandit tot de la philips aquasky, asa recomanda si ei pe cutie smile)

Re: proiect ciclide africane

Vad ca nu-ti convine cam nimic din ce am spus eu... astept curios sa vad ce alternative vor aparea big_smile

Re: proiect ciclide africane

la ciclide nu ai cum sa tii nisipul aranjat pt ca il muta tot timpul
ca filtrare doar prin acel sump cu pompa de 1350l/h? ( siporax)
al doilea neon nu cred ca e nevoie dupa parerea mea, dar daca vrei credca ar da bine un aqua glo
( baga filtrare cat mai mare )

Re: proiect ciclide africane

daca crezi ca pot sa te ajut.....0723238924

11

Re: proiect ciclide africane

silviusaskia A scris:

daca crezi ca pot sa te ajut.....0723238924

   Las' ca daca nu te suna te sun eu si vorbim de gagici lol

12

Re: proiect ciclide africane

Ancistrus A scris:

Vad ca nu-ti convine cam nimic din ce am spus eu... astept curios sa vad ce alternative vor aparea big_smile

Nu ma intelege gresit, astept cat mai multe pareri si sfaturi.
Respect si gandesc fiecare sfat, parere si  comentariu.
Pana la urma vreau sa iasa bine totul smile
promit ca va iesi bine in final:)

P.S. am renuntat la plante.

Re: proiect ciclide africane

:apl
astept ancistrus

14

Re: proiect ciclide africane

Deci din alte discutii cu una din rudele mele mi'am dat seama ca si el are africani la birou:)) si m'a convins sa folosesc siporax, a zis ca imi face rost la pret de producator deci e bine big_smile
Muttumesc de ajutorul acordat pana aici si o sa mai revin cu intrebari, poze precizari pe masura ce avansez cu acest proiect smile

15

Re: proiect ciclide africane

victor11 A scris:

Deci din alte discutii cu una din rudele mele mi'am dat seama ca si el are africani la birou:)) si m'a convins sa folosesc siporax, a zis ca imi face rost la pret de producator deci e bine big_smile

   Pai in cazul asta ar fi bine sa o perii un pic pe ruda asta a ta, sa faca rost pentru toata lumea de siporax la pret de producator :omfg... adica daca poti sa ajuti de ce nu... corect? Daca-l aduci la pret de producator iti promit eu in numele acvariidevis ca te umplii de cinste (bere/vin/carnati si ce mai vrei) lol

16

Re: proiect ciclide africane

sper sa pot rezolva la cantitati industriale, asa as multumii pe foarte multi.
nu vreau sa par un profitor sau o scarba de om dar ar iesi si un mic comosion pt mine  :-

17

Re: proiect ciclide africane

iese* scuze

18

Re: proiect ciclide africane

tot am scris bine initial, o sa va tin la curent cu evolutia lucrurilor de pe aici.
noapte buna si APE LIMPEZI

19

Re: proiect ciclide africane

Deocamdata atit: la un acvariu cu aceste dimensiuni, filtrul acela interior + backround-ul din polistiren? Mi se pare o mare risipa de spatiu!

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

20

Re: proiect ciclide africane

De ce nu te inspiri de la campionii mondiali in domeniu....si cu care ai marea sansa sa fi contemporan pe acest forum, mai mult decat atat ,ii poti cere o gramada de sfaturi in privat :sok
http://showcase.aquatic-gardeners.org/2011/show37.html