Subiect: Ce ar trebuie schimbat in regulamentul concursului

Am vazut multe initiative din partea voastra asa ca am decis sa deschid un subiect pentru aceasta tema. Dorim ca impreuna cu voi sa facem un site cat mai competitiv, asa ca asteptam parerile voastre.

Lucrul important este acesta: Sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai pentru ce ai putea sa devii.

2 Editat de Timi (2009-10-28 01:48)

Re: Ce ar trebuie schimbat in regulamentul concursului

Alt sistem de vot. Eu propun sa-ti faci din prieteni o echipa care sa decida acvariile castigatoare.
Si sa nu mai fie acceptate in concurs acvarii care nu corespund regulamentului: nr. de poze, fertilizare, iluminare, etc.

3

Re: Ce ar trebuie schimbat in regulamentul concursului

1. O data limita de inregistrare acvariu in concurs.
2. Voturi doar din partea acvaristilor inregistrati pe forum. (sunt 100% sigur ca daca se va intampla asta vor aparea inca vreo 2-300 de membrii inactivi pe forum, inregistrandu-se doar pentru a vota)
3. 1 singur vot/user/zi (nu as spune chiar un vot/editie)

4

Re: Ce ar trebuie schimbat in regulamentul concursului

pai bog, asa fiecare voteaza acvariul sau si apoi suntem la egalitate, care uita sa-si voteze acvariul pierde smile)

5

Re: Ce ar trebuie schimbat in regulamentul concursului

Eu propun sa nu mai fie cu sistem de vot ci pur si simplu doar cu votul decisiv al administratorului.
Sa nu se mai accepte in concurs acvarii care nu au treaba cu realitatea. Cand vad nisip colorat si carasi grasi cu castele din ceramica imi creste tensiunea........:lol:

Eu nu am pretins ca sunt inteligenta, sunt om prin educatie!

6

Re: Ce ar trebuie schimbat in regulamentul concursului

Timi A scris:

pai bog, asa fiecare voteaza acvariul sau si apoi suntem la egalitate, care uita sa-si voteze acvariul pierde smile)

sau cel care isi baga acvariul mai devreme decat tine, automat a avut mai multe zile la dispozitie........deci mai bine e ca administratorul sa ia decizia finala!

Eu nu am pretins ca sunt inteligenta, sunt om prin educatie!

7

Re: Ce ar trebuie schimbat in regulamentul concursului

Nu Timi pentru ca eu am zis: "Voturi doar din partea acvaristilor inregistrati pe forum." Nu Critina pentru ca eu am zis: "O data limita de inregistrare acvariu in concurs.", deci toti incep sa primeasca voturi din aceeasi zi.

Re: Ce ar trebuie schimbat in regulamentul concursului

1. nu toti cei de pe forum bagam agcarii la concurs! Deci varianta cu cine uita sa voteze a pierdut, nu este tocmai valabila!
2. poate cel mai eficent ar fi sa poti vota orice acvariu, cu o singura exceptie! Acvariul tau...!

9

Re: Ce ar trebuie schimbat in regulamentul concursului

Cred ca participantii isi voteaza cu 10 acvariul propriu, iar concurenta cu 1. Deci ar fi mai OK daca cei care participa sa nu poata vota.

10

Re: Ce ar trebuie schimbat in regulamentul concursului

Conteaza si bunul simt....!

11

Re: Ce ar trebuie schimbat in regulamentul concursului

Parerea mea !  si sper sa nu fiu pus la zid.
- doar useri inregistrati si care sa aiba un numar de postari pe forum (astfel nu isi face cont doar ca sa voteze pt ca trebuie sa faca si vreo 15-20 posturi ceea ce cred ca deja e prea complicat si nu se mai oboseste respectivul)
-sa se poata vota o singura data o singura nota (daca e 7 sa fie 7 daca e 10 sa fie 10 daca e vai de mine atunci nota DOI !)
-suntem romani nu prea avem bun simt un singur vot si cei care participa nu au voie sa voteze (cu rusine recunosc si eu ca mi-am dat 10 si apoi 1 la competitie, noroc ca m-am oprit la timp)
-dupa cum spune si Timi, sa aiba o descriere buna, poze clare.

Cele bune.

Re: Ce ar trebuie schimbat in regulamentul concursului

De acord cu Pomi wink

...greu cu pestii, dar mai greu cu oamenii...

Re: Ce ar trebuie schimbat in regulamentul concursului

Parerea mea e sa se faca o comisie care sa dea voturile la sfarsit de concurs cum zicea si Timi. Userii sa nu isi poata vota acvariile, poate doar un singur vot pe editie si cele mai importante voturi sa vina de la anumite persoane.

Cele mai ieftine sisteme CO2, fertilizanti, butelii, lampi la comanda, etc

14 Editat de Cristina (2009-10-29 03:33)

Re: Ce ar trebuie schimbat in regulamentul concursului

marian4232 A scris:

Parerea mea e sa se faca o comisie care sa dea voturile la sfarsit de concurs cum zicea si Timi. Userii sa nu isi poata vota acvariile, poate doar un singur vot pe editie si cele mai importante voturi sa vina de la anumite persoane.

Asa de multa rautate nu am mai intalnit, primesc la note de 1 probabil de la cei care nu au nicio treaba cu acvaristica si probabil de la cei care vor cu orice pret sa creasca in voturi. Pentru cei care nu stiu votul administratorului e important asa ca parerea mea pentru o mai buna discipina e sa se voteze ca la concursurile internationale, in felul acesta nu ar mai trisa nimeni si decizia o va avea o persoana care se pricepe cu adevarat la tot ceea ce tine de acvaristica. Multumesc.

Eu nu am pretins ca sunt inteligenta, sunt om prin educatie!

15

Re: Ce ar trebuie schimbat in regulamentul concursului

Cristina A scris:

Asa de multa rautate nu am mai intalnit, primesc la note de 1 probabil de la cei care nu au nicio treaba cu acvaristica si probabil de la cei care vor cu orice pret sa creasca in voturi.

Asta am patit si eu astazi.
Timp de vreo trei ore, am tot primit note de 1 la greu...
Asta e...:(
Ca sa citez un "clasic" in viata:
"Traim in Romania si asta ne ocupa tot timpul"

16

Re: Ce ar trebuie schimbat in regulamentul concursului

Cristina A scris:
marian4232 A scris:

Parerea mea e sa se faca o comisie care sa dea voturile la sfarsit de concurs cum zicea si Timi. Userii sa nu isi poata vota acvariile, poate doar un singur vot pe editie si cele mai importante voturi sa vina de la anumite persoane.

Asa de multa rautate nu am mai intalnit, primesc la note de 1 probabil de la cei care nu au nicio treaba cu acvaristica si probabil de la cei care vor cu orice pret sa creasca in voturi. Pentru cei care nu stiu votul administratorului e important asa ca parerea mea pentru o mai buna discipina e sa se voteze ca la concursurile internationale, in felul acesta nu ar mai trisa nimeni si decizia o va avea o persoana care se pricepe cu adevarat la tot ceea ce tine de acvaristica. Multumesc.

de la mine maximum.tine-o tot asa, sincer i-mi place acvariul tau.

17

Re: Ce ar trebuie schimbat in regulamentul concursului

costi8 A scris:
Cristina A scris:
marian4232 A scris:

Parerea mea e sa se faca o comisie care sa dea voturile la sfarsit de concurs cum zicea si Timi. Userii sa nu isi poata vota acvariile, poate doar un singur vot pe editie si cele mai importante voturi sa vina de la anumite persoane.

Asa de multa rautate nu am mai intalnit, primesc la note de 1 probabil de la cei care nu au nicio treaba cu acvaristica si probabil de la cei care vor cu orice pret sa creasca in voturi. Pentru cei care nu stiu votul administratorului e important asa ca parerea mea pentru o mai buna discipina e sa se voteze ca la concursurile internationale, in felul acesta nu ar mai trisa nimeni si decizia o va avea o persoana care se pricepe cu adevarat la tot ceea ce tine de acvaristica. Multumesc.

de la mine maximum.tine-o tot asa, sincer i-mi place acvariul tau.

merci mult!

Eu nu am pretins ca sunt inteligenta, sunt om prin educatie!

18

Re: Ce ar trebuie schimbat in regulamentul concursului

pomi nici chiar asa ...
daca nu ar fi sa voteze cei care participa ...daca facem o statistica sunt multi membri de pe forum inscrisi in concurs
asa ca zic ca e mai bine asa : cei care intra in concurs sa nu aiba voie sa isi voteze propriul acvariu

Unfortunetaly ,most of the times,The ignorants stand out more than the wise

19 Editat de boogie (2009-10-30 00:32)

Re: Ce ar trebuie schimbat in regulamentul concursului

Cristina, nu cred ca adoptarea regulamentului de concursuri intrernationale ar fi o solutie. Nu avem acvarii si nici conditii (apa si aparatura=bani atat de mult de investit) ca sa ne comparam cu concursurile internationale. Daca am avea conditiile alea si banii aia iti spun 100% ca nu ar mai concura nimeni pt 200 ron.
Cel mai important este sa participe numai pozele/acvariile care intr-adevar sunt de concurs (adica cele care indeplinesc conditiile: nr de poze, calitatea pozelor) si un alt aspect foarte important este sa se umble la sistemul de vot. Sa voteze numai useri inregistrati (cum sunt alte zeci de forumuri pe net, unde daca nu esti inregistrat nici macar nu poti vedea poza sau accesa link-urile din forum) si astfel s-ar combate si problema cu ip-urile de la RDS.
@ puiutu - si eu am primit azi si inca mai primesc si acum voturi de 1, de cate ori mai dateam refresh la pagina ma trezeam ca iar mi s-a modificat punctajul.

20

Re: Ce ar trebuie schimbat in regulamentul concursului

De exemplu, acum.. In ultimele 5 de minute eu am scazut foarte foarte mult, de la 3.93 la 3.89 iar singurul care "creste" este puiutu. Eu cred ca puiutu, desi are acvariu in care nu mai are toti pestii pe care ii are in poze..si mai are si acvariu care a fost in concurs si pe alt site de acvaristica, cu cont facut pe site-ul acvarii de vis in urma cu doar 15 zile este genul de persoana care nu face decat sa agite spiritele..totodata fiind si cel care triseaza.
Am si eu rugamintea sa se verifice putin userul puiutu.