1

Subiect: comfirmare specie

Vin cu rugamintea de a primii pareri avizate in legatura cu ciclidaele americane din urmatorul film;http://www.youtube.com/watch?v=BPJbomQ3qF0--nu bagati in seama si prezenta africanilor, filmul a fost facut in acvariul unui acvarist mai putin experimentat care a amestecat speciile.Intrebarea este;Sunt acele ciclide americane  doua exemplare de green teoror sau texas ciclid.
Multumesc in deosebi pentru cei care pot si argumenta parerea lor.Adunand pareri pana acum , rezultatul este de 5 la 1 in favoarea green teror! :smoke

2 Editat de Ancistrus (2011-11-28 00:59)

Re: comfirmare specie

In filmulet sunt Texas Cichlid 100% (Herichthys cyanoguttatus).
   Green Terror (Aequidens rivulatus) arata ca in poza :fok

Re: comfirmare specie

Mie mi se pare a fi un pui de flower horn !

ACVARIU 112 L-Kribi,Sterbai
ACVARIU 45 L-Creveti,Boraras,Endleri
REEF  65 L

4 Editat de Ancistrus (2011-11-28 01:01)

Re: comfirmare specie

brutusanf A scris:

Mie mi se pare a fi un pui de flower horn !

   Merg la pariu cu oricine, pe o naveta de bere, ca sunt Texas Cichlid lol

5 Editat de brutusanf (2011-11-28 01:05)

Re: comfirmare specie

Eu m-am uitat la petele negre in linie de pe corp .
@Ancistrus s-ar putea sa ai mare dreptate, nu ma contrazic, sunt foarte asemanatori .

Sursa :

http://aqualandpetsplus.com/Cichlids,%20Texas.htm

ACVARIU 112 L-Kribi,Sterbai
ACVARIU 45 L-Creveti,Boraras,Endleri
REEF  65 L

6 Editat de Ancistrus (2011-11-28 01:27)

Re: comfirmare specie

Deci sa-i vedem inca odata pe toti 3 in aceeasi postare, in ordinea numerelor de pe tricou:

1. Texas Cichlid
2. Green Terror
3. Flowerhorn
:noroc

7 Editat de albinik (2011-11-28 01:33)

Re: comfirmare specie

Obtinand mai multe pareri si in privat, balanta se inclina foarte puternic catre texas ciclid---mai asteptam pareri avizate!
@ancistrus-se pare ca ai sa castigi berea...cu urmatoarea ocazie cand ajung in capitala te caut, nu scapi! ^:)^
Urmariti atent ,va rog, si minutul 1.20-1.30    acolo apare si un al doilea individmai mic, care pare a fi femela!

Re: comfirmare specie

Foarte bine poate fi si un mascul timorat de autoritatea masculului mare, care pare a avea un teritoriu al lui deja acolo in acvariu.

9

Re: comfirmare specie

Herichthys cyanoguttatus!!!

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!