Subiect: Acvariu Low Cost

Salut.Puteti sa prezentati cel mai 'Low Cost' acvariu marin pe care l-ati facut?Ar fi indicat sa faceti 2 liste:1 pt. fish only si 1 pt. reef.O descriere a aparaturii si eventual explicatii de ce s-a folosit acea aparatura ar fi de ajutor.De asemenea pozele ar fi binevenite.Multumesc.

Acvariu -Juwel 180L , incalzitor 150W Fluval , Filtru Juwel + Eheim 2226 , Neoane 1x Solar Marin JBL 30W + 1x Solar Marin Blue 30W , 2x Reflectoare JBL
Substrat-Nisip deschis la culoare(alb) , pietre calcaroase.
Plante - 1x anubias +7x valisneria +putine alge
Pesti - 4x Labidochromis Perlmutt + 2x Cyrtocara moorii + 5x Labidochromis caerulus yellow+3x Maylandia callainos+2x Melanochromis auratus

2

Re: Acvariu Low Cost

si cat a costat acel acvariu Juwel cu toata aparatura?

3

Re: Acvariu Low Cost

Eu nu am facut nici un acvariu marin din pacate, inca... big_smile
Preturile pe care le-am vazut eu intr-un magazin de specialitate:
acvariu 200 l echipat complet (iluminare sump, skimmer calc reactor etc ) 2500 EUR
Nu zic ca este cel mai ieftin si nici ca nu se poate mai ieftin de atat dar aproximativ atat ar costa sa faci un acvariu cu echipamente profi si totul cumparat 100 %
Doar acvariul si sumpul daca il faci in romania mai scazi la pret vreo 100-200 euro si asa mai departe.
Salut.

4 Editat de nickvvv (2011-11-28 12:11)

Re: Acvariu Low Cost

Depinde ce pui in el, eu cred ca se poate si mai ieftin, sumpul e foarte bun, dar eu am la servici unul fara, doar filtru extern, cam mic, si totusi e "alive".
Fish only e mai ieftin decat cu corali dar mai anost, pestii, vreo 5 bucati sunt cam 500lei, acvariul 1000+ depinde de capacitate, un filtru extern cam 500lei, 2 pompe de valuri, sau 2 filtre interne(cu debit mai mare) care fac valuri smile 150lei. Iluminat, daca esti mester pui doua neoane care te costa la 200lei, piatra vie si nisip, daca-s vreo 5 kg ar fi 1700. Apa de robinet bine statuta, daca esti norocos si gasesti de osmoza ieftina pui si banii aia la socoteala, denitrol(bacterii de inceput), un salimetru sau cum s-o chema(daca vrei sa faci schimburi partiale de apa, eu nu fac, doar completez), benzi de test 5 in 1 pentru a monitoriza calitatea apei.... Schimer poti improviza pe filtrul extern. Ati calculat? cam 4000lei.
Se poate si mai ieftin, daca luati un acvariu cu filtru si schimer in cutiuta interna, dar nu stiu cat de bine rezista in timp filtrarea.

5

Re: Acvariu Low Cost

Matematica ei de treaba...la piatra vie am dat-o pe aratura...e 170 lei(cu 35lei kg cu cat o dau prietenii pe forumuri, ca altfel e vreo 70...) si atunci toata socoteala e cam 2500-2700 lei. Nu am pus suport pt acvariu ca poate aveti vreo masa sau stiu eu ce. Coralii insa va pot costa 1000 de lei sau cine stie...

6

Re: Acvariu Low Cost

am vazut unul gata echipat! cu 2200 ron!

Speranta nu ne abandoneaza niciodata,
Noi suntem cei care o abandonam pe ea