21

Re: Ce ar trebuie schimbat in regulamentul concursului

Hai Bogdan ca nu toti concureaza pt. bani, unii mai vor sa-si testeze si performantele.

Eu nu am pretins ca sunt inteligenta, sunt om prin educatie!

22

Re: Ce ar trebuie schimbat in regulamentul concursului

Da, da.... Performantele calculatorului, viteza la internet, etc...

23 Editat de puiutu (2009-10-30 02:22)

Re: Ce ar trebuie schimbat in regulamentul concursului

boogie A scris:

De exemplu, acum.. In ultimele 5 de minute eu am scazut foarte foarte mult, de la 3.93 la 3.89 iar singurul care "creste" este puiutu. Eu cred ca puiutu, desi are acvariu in care nu mai are toti pestii pe care ii are in poze..si mai are si acvariu care a fost in concurs si pe alt site de acvaristica, cu cont facut pe site-ul acvarii de vis in urma cu doar 15 zile este genul de persoana care nu face decat sa agite spiritele..totodata fiind si cel care triseaza.
Am si eu rugamintea sa se verifice putin userul puiutu.

Omule, mai ales ca ne cunoastem (ai luat Tetra discus de la mine), cred ca te inseli.
In acest moment, tu esti pe primul loc. tongue
Si eu am scazut de azi de la 3,99 la sub 3.9 in 15 minute.
Ce sa mai zicem de Cristina si Timi, care ar trebui sa fie inaintea noastra in clasament?!
Ce legatura are faptul ca am cont si pe alte forumuri?
Asta inseamna ca agit spiritele?
Pot oricand sa demonstrez ca acesta e acvariul meu!
Iar pestii care au murit, sunt la album drept un omagiu, fiind CEI MAI FRUMOSI discusi pe care i-am avut!!!
Stai linistit, chiar daca ies intre primii, voi fi depunctat pentru faptul ca mi se vad incalzitorul si teava de la admisia filtrului.
Dar eu am pus poze cu acvariul functional, asa cum este el.
Crezi ca imi era greu sa le scot pentru poze?
Era altceva daca la regulament se considera mascarea accesoriilor, si nu lipsa lor din poze.
Reconsidera-ti atitudinea!

24

Re: Ce ar trebuie schimbat in regulamentul concursului

Cred ca ma confunzi. Tetra discus am singura punguta cumparata acum aproape un an din Piata Rahova si nu am folosit nicio bobita din ea, daca te referi la mancare.. Cu pestii Discus nu am avut nicio tangenta, in afara de admiratie pt ei si crescatorii lor.
Faptul ca noi suntem inaintea altor acvarii - Cristina si Timi, inseamna ca poate ei nu au mai votat (poate prietenii lor nu au mai intrat azi pe forum) sau fiindca au participat si la alte editii ale concursului acum asteapta interventia administratorului.
Cat despre acvariul tau, la un moment dat, pe aici pe forum cineva intreba daca poate participa cu un acvariu/set up care nu mai este de actualitate, si, daca retin eu bine, trebuia facuta dovada ca acel acvariu este inca detinut de cel care l-a inscris in concurs. Asa..merg si eu maine la piata, imi cumpar nu stiu ce pesti si plante greu de intretinut, fac poze, le pun pe site si pe urma chiar daca mi se usuca plantele, imi mor pestii..nu conteaza, am poze in concurs.

Re: Ce ar trebuie schimbat in regulamentul concursului

Se pare ca totul a luato razna tocmai de aceea nu se vor lua in calcul nici unul din voturile din ultimele 5 zile ale concursului, iar din concursul ce urmeaza se vor face alte sisteme de vot. Se pare ca bunul simt nu exista in tara noastra asa ca de acum inainte noi vom face toate regurile si vor fi foarte severe.

Lucrul important este acesta: Sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai pentru ce ai putea sa devii.

26 Editat de Cristina (2009-10-30 03:08)

Re: Ce ar trebuie schimbat in regulamentul concursului

acvariidevis A scris:

Se pare ca totul a luato razna tocmai de aceea nu se vor lua in calcul nici unul din voturile din ultimele 5 zile ale concursului, iar din concursul ce urmeaza se vor face alte sisteme de vot. Se pare ca bunul simt nu exista in tara noastra asa ca de acum inainte noi vom face toate regurile si vor fi foarte severe.

Asa sa se faca! . wink smile

Eu nu am pretins ca sunt inteligenta, sunt om prin educatie!

27 Editat de puiutu (2009-10-30 03:41)

Re: Ce ar trebuie schimbat in regulamentul concursului

Deciziile admin-ilor sunt lege pe orice forum.
Nu se comenteza.
Dar de ce doar eu sunt depunctat?
Sau s-a votat iar masiv in 50 minute, dupa postul admin-ului?
Iata un print-screen la ora acestui post:

28

Re: Ce ar trebuie schimbat in regulamentul concursului

boogie A scris:

Cat despre acvariul tau, la un moment dat, pe aici pe forum cineva intreba daca poate participa cu un acvariu/set up care nu mai este de actualitate, si, daca retin eu bine, trebuia facuta dovada ca acel acvariu este inca detinut de cel care l-a inscris in concurs. Asa..merg si eu maine la piata, imi cumpar nu stiu ce pesti si plante greu de intretinut, fac poze, le pun pe site si pe urma chiar daca mi se usuca plantele, imi mor pestii..nu conteaza, am poze in concurs.

Daca tu ai impresia ca eu o sa ma duc sa cumpar doi discusi Leopard ca sa-i inlocuiesc pe cei doi care au murit, vorbesti in necunostinta de cauza.
Exemplare ca acelea sunt foarte greu de procurat, in plus, mai costa si 200-300 RON bucata!!!
Si oricum, nu se gasesc "la piata".:lol:
Nu as cheltui 500-600RON pentru premiul de 200 RON, atat timp cat am 7 discusi in 180 litri brut, aproape de limita suprapopularii.:lol:
Si, daca imi aduc bine aminte, tu ti-ai schimbat pozele din album acum cateva zile.
Probabil ai fost pe la piata...

Re: Ce ar trebuie schimbat in regulamentul concursului

puiutu A scris:

Deciziile admin-ilor sunt lege pe orice forum.
Nu se comenteza.
Dar de ce doar eu sunt depunctat?
Sau s-a votat iar masiv in 50 minute, dupa postul admin-ului?
Iata un print-screen la ora acestui post:

nu mai are nici o importanta, deoarece asa cum am spus si mai sus nu vor fi luate in calcul aceste voturi.

Lucrul important este acesta: Sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai pentru ce ai putea sa devii.

Re: Ce ar trebuie schimbat in regulamentul concursului

puiutu A scris:
boogie A scris:

Cat despre acvariul tau, la un moment dat, pe aici pe forum cineva intreba daca poate participa cu un acvariu/set up care nu mai este de actualitate, si, daca retin eu bine, trebuia facuta dovada ca acel acvariu este inca detinut de cel care l-a inscris in concurs. Asa..merg si eu maine la piata, imi cumpar nu stiu ce pesti si plante greu de intretinut, fac poze, le pun pe site si pe urma chiar daca mi se usuca plantele, imi mor pestii..nu conteaza, am poze in concurs.

Daca tu ai impresia ca eu o sa ma duc sa cumpar doi discusi Leopard ca sa-i inlocuiesc pe cei doi care au murit, vorbesti in necunostinta de cauza.
Exemplare ca acelea sunt foarte greu de procurat, in plus, mai costa si 200-300 RON bucata!!!
Si oricum, nu se gasesc "la piata".:lol:
Nu as cheltui 500-600RON pentru premiul de 200 RON, atat timp cat am 7 discusi in 180 litri brut, aproape de limita suprapopularii.:lol:
Si, daca imi aduc bine aminte, tu ti-ai schimbat pozele din album acum cateva zile.
Probabil ai fost pe la piata...

Va rog sa incetati cu acuzele.

Lucrul important este acesta: Sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai pentru ce ai putea sa devii.

Re: Ce ar trebuie schimbat in regulamentul concursului

Tinem sa multumim atat celor care au incercat sa fraudeze acest concurs, datorita lor vom avea un sistem de vot mai puternic si mai bine pus la punct, cat si celor care ne-au ajutat sa corectam greselile de pana acum in sistemul de vot.
In urma sesizarilor voastre si a verificarilor noastrea am ajuns la concluzia ca in ultiele zile sau produs mai multe atacuri, asa ca am luat urmatoarele decizii:
CONDITII DE PARTICIPARE
Pentru a putea participa trebuie sa fiti inregistrat, apoi sa prezentati poze cu acvariul dumneavoastra. Pozele trebuiesc sa fie de calitate superioara si cat mai explicite. Nu puteti participa cu acelasi acvariu de mai multe ori. Atasat de pozele acvariului trebuie sa dati date tehnice despre acesta, cat si ce vietati sunt in interiorul lui:
ex. 1 - Acvariu:100L
      2 - Lumina: 90W , 60lm/L
      3 - Filtru: Filtru extern JBL CristalProfi e700, butelie 2L de CO2.
      4 - Plante: Heteranthera zosterifolia, Echinodorus tenellus, Rotala wallichii,
      5 - Pesti: Razbora 6 , Neoni 15 , SAE 2.
      6 - Decor: nisip , pietre si buturuga.
      7 - Fertilizare: Sistem CO2 JBL ProFlora m 1003
Pentru a participa la concurs trebuie sa aveti minim 5 poze, din care una obligatoriu sa se vada tot acvariul. In concurs pot participa atat acvarii de apa dulce cat si acvarii de apa sarata.
Pentru participare este obligatoriu ca pozele prezentate sa fie de calitate superioara iar acvariile sa respecte criteriile de punctare ale concursului.
Castigatorii editiei a-7-a nu mai au voie sa participe la aceasta editie cu aceleasi acvarii. Cei care au castigat premii in editiile anterioare sunt obligati sa aduca schimbari majore acvariului, in caz contrar vor fi depunctati.
Inregistrarile in concurs se fac din data de 01.11.2009 pana pe data de 31.12.2009
MODALITATE DE VOT:
1.    pentru a putea avea drept de vot trebuie sa ceri aprobarea adminului
2.    pentru a putea avea drept de vot trebuie sa fi logat si a ai minim 100 posturi pe forum
3.    un acvariu poate vi votat o singura data pe parcursul concursului, de un singur utilizator
4.    cei care vor vota un acvariu cu nota 10 si un altul sau mai multe cu nota 1 li se va retrage dreptul de vot si vor risca depunctarea acvariului in cazul in care au unul inscris in concurs.
5.    votul acvariilor va avea loc in perioada 01.01.2010-31.01.2010


NU VOR PUTEA PARTICIPA IN CONCURS URMATOARELE ACVARII:
1.    acvariile ce contin plante sau decoruri din plastic
2.    acvariile care au suprapopulare
3.    acvariile care contin soici, melci sau alte decoruri de apa sarata puse in acvariile de apa dulce
4.    acvariile care au nisip colorat
5.    acvariile care au lipsa descriere
6.    acvariile carora li se vad filtre, furtune, cabluri, etc.
7.    acvariile ce contin specii de pesti necompatibile
8.    acvariu ce a castigat editii anterioare si nu a suferit modificari substantiale
9.    acvarii mai mici de 100 litri.   
Acvariul prezentat trebuie sa fie acvariul propriu, www.acvariidevis.ro nu raspunde pentru pozele ce sunt copiate de pe alte site-uri si prezentate in acest concurs. In cazul in care se demonstreaza ca acvariul nu este al dumneavoastra veti fi descalificat. Cei care vor incerca sa triseze prin ori ce metoda vor fi descalificati fara a fi anuntati in prealabil.
DACA DORITI SA COMPLECTATI ACESTE DATE VA RUGAM SA NE ANUNTATI

Lucrul important este acesta: Sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai pentru ce ai putea sa devii.

32 Editat de Timi (2009-10-30 17:13)

Re: Ce ar trebuie schimbat in regulamentul concursului

9.    acvarii mai mici de 100 litri. 

Pai eu vreau sa trec pe 60l lol
Asta nu este buna big_smile

Nu vrei ca echipa ''Acvarii de vis'' sa fie singura care are drept de vot?? Asa nu mai sunt scandaluri si alte discutii, este concursul cu premii oferite de voi, voi decideti cine castiga.

''Inregistrarile in concurs se fac din data de 01.11.2009 pana pe data de 31.12.2009
5.    votul acvariilor va avea loc in perioada 01.01.2010-31.01.2010''

Concursul dureaza 3 luni?

33

Re: Ce ar trebuie schimbat in regulamentul concursului

subscrib si eu la ce a spus timi lol
nu e buna

Unfortunetaly ,most of the times,The ignorants stand out more than the wise

Re: Ce ar trebuie schimbat in regulamentul concursului

Timi A scris:

9.    acvarii mai mici de 100 litri. 

Pai eu vreau sa trec pe 60l lol
Asta nu este buna big_smile

Nu vrei ca echipa ''Acvarii de vis'' sa fie singura care are drept de vot?? Asa nu mai sunt scandaluri si alte discutii, este concursul cu premii oferite de voi, voi decideti cine castiga.

''Inregistrarile in concurs se fac din data de 01.11.2009 pana pe data de 31.12.2009
5.    votul acvariilor va avea loc in perioada 01.01.2010-31.01.2010''

Concursul dureaza 3 luni?

1.Da, acvarii de minim 100 de litri, in acest fel vor apare in concurs decat cei care au o experienta avansata in acvaristica. Asta nu inceamna ca cei care au acvarii mai mici de 100 litri nu pot participa, dar nu in aceasta competitie. Sper sa fie ambitionati sa sa poatea participa la editiile viitoare.

2. Nu dorim sa fim noi cei care decernam premiile, deoarece am fi acuzati de subiectivism.

3. da, concursul va dura deacum inainte 3 luni.

Lucrul important este acesta: Sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai pentru ce ai putea sa devii.

35 Editat de Timi (2009-10-30 19:38)

Re: Ce ar trebuie schimbat in regulamentul concursului

'' Asta nu inceamna ca cei care au acvarii mai mici de 100 litri nu pot participa, dar nu in aceasta competitie.''
  Nu inteleg ele cand participa sau sunt scoase definitiv din concurs ?  sau participa in alta editie?

   Este mai greu sa realizezi ceva frumos intru-un acvariu mic, mai greu de contolat, aici nu-ti dau dreptate. roll

Re: Ce ar trebuie schimbat in regulamentul concursului

da dar intr-un acvariu mic pot sa bag azi niste plante sa-l fac frumos sa-mi fac poza langa el si in 2 saptamani sa-l "stric". eu sunt total deacord cu toate propunerile facute de Florin speram ca asa nu vor mai exista "comentarii" la urma urmei nu se cer bani pentru concurs si totusi toata lumea e nedreptatita wink

Re: Ce ar trebuie schimbat in regulamentul concursului

Timi A scris:

'' Asta nu inceamna ca cei care au acvarii mai mici de 100 litri nu pot participa, dar nu in aceasta competitie.''
  Nu inteleg ele cand participa sau sunt scoase definitiv din concurs ?  sau participa in alta editie?

   Este mai greu sa realizezi ceva frumos intru-un acvariu mic, mai greu de contolat, aici nu-ti dau dreptate. roll

Este foarte simplu, pana acum, 80% din acuzele aduse au fost ale celor care au acvarii foarte mici si slab amenajate, adica cei care au mai putina experienta in acvaristica. Stiu la fel de bine ca si tine la ce avariu te referi, insa astea sunt noile reglementari si trebuie sa ne afiliem lor. Sunt foarte sigur ca orice am face nu putem multumi pe toata lumea insa trebuie ca inainte de toate sa facem ceva constructiv pt. acvaristica.

Lucrul important este acesta: Sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai pentru ce ai putea sa devii.

38

Re: Ce ar trebuie schimbat in regulamentul concursului

Florin.Mazilu A scris:

da dar intr-un acvariu mic pot sa bag azi niste plante sa-l fac frumos sa-mi fac poza langa el si in 2 saptamani sa-l "stric". eu sunt total deacord cu toate propunerile facute de Florin speram ca asa nu vor mai exista "comentarii" la urma urmei nu se cer bani pentru concurs si totusi toata lumea e nedreptatita wink

Nu cred ca te inteleg dar nu conteaza...

39 Editat de Timi (2009-10-30 23:35)

Re: Ce ar trebuie schimbat in regulamentul concursului

Eu mi-am achizitionat un acvariu de 60l si peste cateva sapt. urmeaza sa'l scot la vanzare pe cel de 120l, fac aceasta schimbare pt. ca in cel de 60l nu mai bag toata mana cand vreau sa shimb ceva. 
Florin Mazilu -  toata lumea stie ca un acvariu cu cat este mai mic cu atat este mai greu de contolat, acum normal ca depinde si ce fel de acvariu este. Nu cred ca este cazul sa incarc aici poze cu acvariile de maxim 60l care sunt adevarate bijuterii.

Re: Ce ar trebuie schimbat in regulamentul concursului

cine nu se pricepe incepe cu acvariu mic, cei care se inscriu doar pentru premii isi pot face acvarii mici (20 L) frumoase, isi fac o poza langa ele, dar nu sunt in stare sa aibe grija de ele si in maxim 2 saptamani ajung "varza". La asta ma referam.