1

Subiect: new setup 126L

Salut,

Numele meu este Alin, am 31 de ani, momentan am 2 acvarii, aici o sa il prezint pe cel mare:

Acvariu 126l :
80x35x45, filtru intern AquaEl UV 1000, incalzitor 100W Eheim, termometru Sera, nisip 1mm din Hornbach,
     Iluminat:
Capac original al acvariului 2x Sylvania 18W/T8/765 originale ale acapacului.
     Pesti:
15x Arlechin rasbora, 4x Laetacara Dorsigera, 3x Cory Panda.

Pozele in postul urmator :

2

Re: new setup 126L

cam asa arata acum smile

Re: new setup 126L

Inceputul arata promitator. Doar doua lucruri ai putea sa imbunatatesti: sa mai pui ceva lumina mai tarziu in capacul ala, ca 36w la 120l e cam putin si cory aia au nevoie de o familie mai mare. In rest mult succes si ape limpezi, nu ca in poza nr 6  lol .

4 Editat de xr1140 (2011-11-12 03:51)

Re: new setup 126L

Nu stiu ce sa fac cu lumina, initial am vrut sa fac biotop amazonian, insa nu am rezistat tentatiei si am luat cardul de arlechini (prea sunt jucausi). Prin urmare biotopul meu o sa fie putin poluat cu arlechini care sunt asiatici.

Cory am avut 6 insa nu au rezistat toti (din pacate) o sa mai iau inca 3-4 sa fie familia intreaga smile


Da, poza 6 e facuta imediat dupa reamenajare, in orice caz aspectul laptos e de la adaosul de Sera BioNitrivec.

am tras si un filmulet:
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=kbCnFunYsnY[/youtube]

5 Editat de xr1140 (2011-11-17 03:42)

Re: new setup 126L

mici modificari + invazie de cabomba smile creste intr-o veselie

- am renuntat la 8 arlechini
- am adaugat 2 echinodorus

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=K8A8voZ5_tI[/youtube]

6

Re: new setup 126L

un mic update smile

Re: new setup 126L

Important e sa le mearga si la celelelalte plante bine ca la cabomba si in galeata ii merge bine  lol ! Frumusel acvariul! Keep up the good work!

8 Editat de xr1140 (2011-11-20 03:16)

Re: new setup 126L

toti anubiasi mici prinsi pe creanga aia de vita de pe mijlocul acvariului au frunzite noi ... deci le merge relativ acceptabil smile

P.S.
la anubiasul mare de pe mijloc se poate vedea frunza noua smile

9

Re: new setup 126L

zilele trecute am facut cateva achizitii si anume:

- o pereche de Apistogramma Sp. 'Blue Steel', initial am crezut ca sunt Borellii insa sunt 'Blue Steel'

- inca 3 cory panda s-au alaturat celor 3 existenti

- am diversificat plantele putin

10

Re: new setup 126L

Foarte fain acvariul! iar pestii de-a dreptul interesanti  :sok

11

Re: new setup 126L

Destul de interesant acvariu :sok

Re: new setup 126L

Interesant acvariul....de unde ai luat apistogramele?

13

Re: new setup 126L

le-am cumparat de la cineva de pe forum.

14

Re: new setup 126L

Sunt foarte interesante,frumoase :sok

15

Re: new setup 126L

peste vreo saptamana o sa adaug frunzele de stejar care sunt acum la inmuiat, pana acum nu am reusit sa gasesc o modalitate naturala sa am tanin in apa  :ang

16

Re: new setup 126L

Buturugi, nuci de cocos, conuri de arin, frunze de stejar... dar conteaza cum le recoltezi, daca le aduni de pe jos sa fii sigur ca ploile au spalat tot taninul din ele, plus ca mai introduci si alte probleme in acvariu wink

Re: new setup 126L

xr1140 A scris:

le-am cumparat de la cineva de pe forum.

Daaca este membru al forumului poti sa spui cine este, si daca au fost singurele exemplare dispoibile sau mai are si altele, poate mai avem colegi interesati.

18

Re: new setup 126L

@Ancistrus
Pana acum am incercat lemn (buturugi) de anin si nuci de cocos fara success, cum ziceam, saptamana asta o sa incerc si frunzele de stejar.

@ady vladutz
Nu stiu daca respectivul este user si pe forumul asta, insa din cele 3 exemplare pe care le avea 2m si 1f eu am cumparat o pereche. Te pot pune in legatura cu el daca esti interesat.


[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=jwjd5Dttza8[/youtube]

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=EQasdSlpHaE[/youtube]

19

Re: new setup 126L

as zice ca ajuta frunzele de stejar smile

20

Re: new setup 126L

Respect si admir dorinta si realizarea ta de a avea tanin in apa dar tendinta asta catre perfectiune este contrazisa de prezenta Anubias-ilor si a Rasborelor, care nu au nimic comun cu asa-numita black water, nemaivorbind de frunzele de stejar, copac specific zonelor temperat-continentale, nicidecum tropicale.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!