1 Editat de MYKE (2011-12-06 17:09)

Subiect: Medii filtrante

buna ziua,
am si eu o intrebare, nelamirire: ce medii filtrante este mai bine sa pun in sertarele de la filtru? Am 3 sertare acum pline 2 dintre ele cu inele ceramice Tetra iar unu cu vatelina sau ce este aia cu care a venit filtrul si peste ea inca o mana de inele. Ar trebui sa schimb cu altceva? Siporax este in plan dar peste 1-2 luni, si cat sa pun si mai ce?
multumesc,

The woman- not every monster live in the wild

Re: Medii filtrante

MYKE A scris:

buna ziua,
am si eu o intrebare, nelamirire: ce medii filtrante este mai bine sa pun in sertarele de la filtru? Am 3 sertare acum pline 2 dintre ele cu inele ceramice Tetra iar unu cu vatelina sau ce este aia cu care a venit filtrul si peste ea inca o mana de inele. Ar trebui sa schimb cu altceva? Siporax este in plan dar peste 1-2 luni, si cat sa pun si mai ce?

   Daca stiam ce filtru ai cred ca-ti puteam raspunde, dar asa la ochi as spune Siporax 25 litri, si in rest baga burete albastru  lol
   Filtrarea este de 3 feluri: biologica, mecanica si chimica. Pe tine te intereseaza cam 70% filtrarea biologica, 20% mecanica si ce ramane chimica big_smile. De materialele filtrante s-a discutat destul de mult (aproape zilnic) dar ca o rapida trecere in revista a materialelor filtrante raport calitate/pret: biologic Sera Siporax, mecanic burete fin si chimic carbune activ.
   Succes!

3

Re: Medii filtrante

La filtrul care il ai, eu as pune:
-  sertarul de jos, burete porozitate medie + 1 strat de perlon
- sertarul din mijloc Siporax (iti intra cam un litru si jumatate)
- sus, burete fin

4

Re: Medii filtrante

multumesc pt raspuns
era vorba de un filtru extern JHW 402b

The woman- not every monster live in the wild

5

Re: Medii filtrante

visiniu A scris:

La filtrul care il ai, eu as pune:
-  sertarul de jos, burete porozitate medie + 1 strat de perlon
- sertarul din mijloc Siporax (iti intra cam un litru si jumatate)
- sus, burete fin

Atentie la circuitul apei prin acel filtru! In raport de sensul in care curge apa prin el, se amplaseaza mediile filtrante.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

6

Re: Medii filtrante

Filtrarea se face de jos in sus.

7 Editat de MYKE (2011-12-06 20:30)

Re: Medii filtrante

da, este de jos in sus
debitul apei conteaza si de inaltime?
acum este pus cam la 1-1.20m mai jos decat acvariu

The woman- not every monster live in the wild

8

Re: Medii filtrante

visiniu A scris:

Filtrarea se face de jos in sus.

   In cazul asta, ce cauta perlonul in sertarul de jos? La cite filtre mi-au trecut prin mina, pina acum, nu am intilnit asa ceva.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

Re: Medii filtrante

Baracuda A scris:

   In cazul asta, ce cauta perlonul in sertarul de jos? La cite filtre mi-au trecut prin mina, pina acum, nu am intilnit asa ceva.

m-am documentat foarte mult si am ajuns la aceasta concluzie: apa trebuie mai intai filtrata mecanic iar apoi sa treaca prin materialele filtrante biologicice.Intai filtrarea mecanica pentru ca siporaxul(in cazul meu) sa nu se colmateze foarte repede.

Folosesc un filtru extern Aquael cu 3 sertare (circuitul apei de jos in sus), si am bagat in sertarul de jos perlon, in al doilea ,burete, iar in primul ,roca vulcanica+siporax. iar apa in acvariu este cristal

Nu vreau sa contrazic pe nimeni deoarece nu am nici pe departe experienta necesara pentru a face acest lucru,acesta fiind primul meu filtru extern.
Vreau doar sa stiu si eu cum este mai bine :stupid  :stupid

10

Re: Medii filtrante

guppymaster A scris:
Baracuda A scris:

   In cazul asta, ce cauta perlonul in sertarul de jos? La cite filtre mi-au trecut prin mina, pina acum, nu am intilnit asa ceva.

m-am documentat foarte mult si am ajuns la aceasta concluzie: apa trebuie mai intai filtrata mecanic iar apoi sa treaca prin materialele filtrante biologicice.Intai filtrarea mecanica pentru ca siporaxul(in cazul meu) sa nu se colmateze foarte repede.

Folosesc un filtru extern Aquael cu 3 sertare (circuitul apei de jos in sus), si am bagat in sertarul de jos perlon, in al doilea ,burete, iar in primul ,roca vulcanica+siporax. iar apa in acvariu este cristal

Nu vreau sa contrazic pe nimeni deoarece nu am nici pe departe experienta necesara pentru a face acest lucru,acesta fiind primul meu filtru extern.
Vreau doar sa stiu si eu cum este mai bine :stupid  :stupid

   Intrebarea mea nu-ti era adresata tie dar incerc sa dezvolt ideea. Daca primul mediu filtrant, aflat in calea apei care vine din acvariu, este perlonul, asta inseamna ca acesta retine cea mai mare cantitate de mizerie!? Inteleg ca da si atunci intreb: perlonul fiind in sertarul de jos, de cite ori trebuie curatat (in varianta asta foarte des), se scot toate sertarele de deasupra lui?
   Eu intelesesem din constructia filtrelor externe, ca mediile filtrante se aseaza progresiv, din punct de vedere al porozitatii: de la mare la mic si nu invers. Poate ma insel, in cazul asta imi voi sterge comentariile.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

11

Re: Medii filtrante

Prezenta acelui strat de perlon in sertarul de jos se explica astfel:
- pentru o filtrare mecanica cat mai eficienta, inainte de ajungerea apei in sertarul cu siporax, evitandu-se colmatarea rapida a acestuia
- o reducere a debitului, pentru a da posibilitatea coloniilor de bacterii sa se fixeze in mediul de filtrare biologica.
In ceea ce priveste curatarea (schimbarea) perlonului din acel sertar... dureaza 5 minute doar daca te misti extraordinar de incet. smile
Asa cum am spus, este ce as face eu... colegul nostru poate citi mai multe sfaturi si sa-l aleaga pe cel care crede ca este cel mai potrivit.

12

Re: Medii filtrante

visiniu A scris:

Prezenta acelui strat de perlon in sertarul de jos se explica astfel:
- pentru o filtrare mecanica cat mai eficienta, inainte de ajungerea apei in sertarul cu siporax, evitandu-se colmatarea rapida a acestuia
- o reducere a debitului, pentru a da posibilitatea coloniilor de bacterii sa se fixeze in mediul de filtrare biologica.
In ceea ce priveste curatarea (schimbarea) perlonului din acel sertar... dureaza 5 minute doar daca te misti extraordinar de incet. smile
Asa cum am spus, este ce as face eu... colegul nostru poate citi mai multe sfaturi si sa-l aleaga pe cel care crede ca este cel mai potrivit.

   - Daca apa murdara "loveste" prea devreme Siporax-ul si-l colmateaza, hai sa-l mutam intr-un sertar superior, ca nu i-o fi rau de inaltime! lol
   - Reducerea debitului cu ajutorul perlonului? Robinetii filtrului ce rol mai au?
   - Nu am spus ca dureaza mult, ci ca mi se pare nepractic ca un mediu filtrant care colmateaza rapid, sa fie asezat in cea mai de jos parte a filtrului. Ultimile modele de filtre externe au asa-numitul compartiment pentru filtrare grosiera, acesta este amplasat imediat sub capac...

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

13 Editat de visiniu (2011-12-08 18:41)

Re: Medii filtrante

Acel tip de filtru nu are robineti, deci debitul nu se poate regla din acestia (exista totusi posibilitatea de a cauta si cumpara separat acesti robineti). smile
Intr-adevar, siporaxul se poate pune si in sertarul de sus, dar eu nu l-as lasa fara un alt mediu de filtrare mecanica fina dupa el... de aceea am sugerat punerea lui in sertarul de mijloc.

14

Re: Medii filtrante

visiniu A scris:

Acel tip de filtru nu are robineti, deci debitul nu se poate regla din acestia (exista totusi posibilitatea de a cauta si cumpara separat acesti robineti). smile
Intr-adevar, siporaxul se poate pune si in sertarul de sus, dar eu nu l-as lasa fara un alt mediu de filtrare mecanica fina dupa el... de aceea am sugerat punerea lui in sertarul de mijloc.

Georgica, ai dreptate, sa-l lasam pe coleg, sa aleaga din ce am spus noi, ce-i convine lui! :noroc

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

15 Editat de visiniu (2011-12-08 19:26)

Re: Medii filtrante

Baracuda A scris:

Georgica, ai dreptate, sa-l lasam pe coleg, sa aleaga din ce am spus noi, ce-i convine lui! :noroc

Asa este.  :noroc

Multumesc pt "Georgica"... ma face sa ma simt mai tanar. smile

16

Re: Medii filtrante

va multumesc la toti pt. ideei smile

The woman- not every monster live in the wild

17

Re: Medii filtrante

Ma bag si eu pe acest topic, cu o nelamurire.
Inelele ceramice sunt ptr filtrare biologica sau ptr filtrare mecanica?
Atasez 2 poze ptr lamurire. Pe una scrie filtrare mecanica si pe aia cu siporax scrie bio. (sa nu o luati ca pe o reclama)

"Rabdarea este....pasiune imblanzita."

18

Re: Medii filtrante

cred ca sunt si pt. bio si pt. mecanica, Siporax-ul stiu ca sunt pt. bio dar un pic poate sa tina loc si de filtrare mecanica doar ca nu este prea indicat, sunt mai buni buretii sau perlonul

The woman- not every monster live in the wild

19

Re: Medii filtrante

am pus in filtru acum asa:
-sertarul de jos siporax
-mijloc niste bilute de la JBL nu stiu cum se numesc(tot get siporax doar ca sunt bilute)
-sus 2 straturi de perlon
astept sa vad cum se comporta apa, pana acum este bine si in teste si curata

The woman- not every monster live in the wild

20

Re: Medii filtrante

Inelele ceramice cu porozitate foarte mica, gen portelan slefuit (dar nu lustruit) sint destinate in primul rind filtrarii mecanice grosiere dar contribuie si la fitrarea biologica, pe suprafata lor se fizeaza si bacteriile utile. Inelele ceramice de tipul Siporax, cu porozitate medie/mare, deci spatiu desfasurat util, net superior celor cu porozitate foarte mica, au in primul rind functia de filtrare biologica si de-abia in adoilea rind, functia de filtrare mecanica. Asta reiese si din amplasarea celor doua tipuri de inele, in filtrele externe: cele pentru filtrarea mecanica ocupa primele sertare in circuitul apei, cele pentru filtrarea biologica ocupa sertare situate dupa filtrarea grosiera.
   Bilele de care vorbesti, cred ca sint Eheim SUBSTRAT Pro.
Ca sa va convingeti de diferenta dintre cele doua tipuri de inele ceramice (stinga - Siporax):
http://www.youtube.com/watch?v=vssP_7T9wnU

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!