1

Subiect: Incercare de Saratel

Salutare
Dupa 7 ani de acvarii dulci ,acvariu creveti,acvariu vivipari ,acvariu Arowana cel din urma,din pacate acesta ajungand la 50 cm in acvariu de 120 cm a sarit din acvariu cu tot cu capac si din nefericire nu eram acasa cand a facut asta ca urmare ma fortat sa renunt din punct de vedere sentimental la acest minunat hoby ,..pe moment
Dar avand acvariu de 240 litri ce m-am gandit...?saratelllllll
Sa trecem la treaba
Acvariu 120/40/50
Sump 70 /40/40
Pompa recirculare Ryo 2200l
reactoare home made 1 sticla de roca vulcanica,1 sticla de Zeolit, conectate la o pompa de 200l
Material filtarant,inele ceramice,piatra vie,nisip viu 5 kg,piatra calcaroasa
Acvariu are un strat de 5cm de spartura de coral,2-4 cm
Am pus piatra cica scoasa din mare uscata 15 kg
Piatra vie 5 kg si sper sa mai bag
Pompa de valuri sus sun 6000l si un cap de filtru mai vechi
Lampa t5 6x54 W 3 albastre/3 albe

Dupa 5 saptamani de intuneric perioada de ciclare iata si o poza cu 1 singur neon,ca de nu putem mai mult
Unii spun ca e acvariu de ciclide,dar vine vremea cand isi vor schimba parerea

Re: Incercare de Saratel

Daca stau bine sa ma gandesc saracul arowana stia ca i-ai pus gand rau, daca ma gandesc eu bine iti trecea un pic gandul de marin inainte dea se sinucide mititelul.
Cat despre acvariul cu ciclide inca se mai preteaza daca mai umbli un pic la salinitate, insa cu cateva schimburi de apa se rezolva problema, unde nu mai pun ca nu mai trebuie sa dai banii pe sare si nici osmoza nu te mai chinuie.
A si sa nu uit, dar agele unde sunt, vrem sa vedem poze lol  lol  lol

Lucrul important este acesta: Sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai pentru ce ai putea sa devii.

3

Re: Incercare de Saratel

Da, stiti dumneavoastra ceva
Pana sa se sinucida a mai avut 2 incercari norocul a fost ca am ajuns acasa inainte de sfarsitul lui  si ma gandeam sa ii ofer ceva mai bun dar....sa nu mai vorbim de trecut si asa ma atasasem ceva de el
Acvariul cu ciclide sta frumos si asteapta momentul in care va primi locatari
Despre alge ....pozele cu acestea nu sunt pentru profesionisti cand voi considera ca voi indeplini 10% din pretentiile acestora, poate voi posta ceva imagini si pentru critici.
Sper ca totul sa mearga bine si sa postez ceva onorabil
Pe curand si acvarii sanatoase sa aveti

Re: Incercare de Saratel

asteptam ce sa facem, ca de asa este acvaristica, fara rabdare nu se poate nimic

Lucrul important este acesta: Sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai pentru ce ai putea sa devii.

Re: Incercare de Saratel

Ai un sump la acvariu?daca ai, ne poti prezenta si noua o schita, a sump-ului?

0784063963

6

Re: Incercare de Saratel

Am improvoizat asta  ,din cauza spatiului cam atat am reusit

Re: Incercare de Saratel

Un mod simplu si eficient dupa parerea mea.Felicitari!

P.S in loc de inele ceramice,cred ca ar fi mai bun carbunele activ:)

0784063963

8

Re: Incercare de Saratel

Perioada cu ciclatul zic ca am reusit sa o trec cu bine fara alge excesive,deci am trecut la stadiul urmator am introdus cate ceva prin acvariu las  pozele si carcotasii sa vorbeasca.

Re: Incercare de Saratel

Inca imi sustin parerea, mai ai putin timp sa te gandesti pt a pune ciclide in el, nu de alta dar usor usor va incepe sa arate a marin  ^:)^  ^:)^  ^:)^
Cum ies corali din piatra seaca mai nea Florine  lol  lol  lol
Rabdare, rabdare si iar rabdare :melc  :melc  :melc

Lucrul important este acesta: Sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai pentru ce ai putea sa devii.

10

Re: Incercare de Saratel

S-ar putea ca ciclidele sa se simta putin cam ametite in 1025 salinitate,cu decorul cred ca ar fi perfect pentru acestea
A dat ploaia zilele astea si ca urmare din piatra" seaca" au inceput sa se iveasca cateva ciupercute si sunt semne ca vor mai aparea.
Rabdarea am inceput sa o educ nu credeam ca voi reusi candva asta,daca reusesc sa mai bag si ceva pesti ce sunt mai activi ar arata cat de cat a saratel,
Acum astept sa vedem cum se transforma,petrec zilnic timp indelungat studiind ganganii si pietre.
va doresc acvarii sanatoase

11

Re: Incercare de Saratel

ma da ce va mai tachinati voi doi. big_smile

spor fabyan.

12

Re: Incercare de Saratel

costi8 A scris:

ma da ce va mai tachinati voi doi. big_smile

spor fabyan.

Ce ar fi acvaristica fara carcotasi ????????

13

Re: Incercare de Saratel

Arata bine acvariul. Felicitari! Eu stiu o vorba: cu rabdarea faci marea  :melc

14

Re: Incercare de Saratel

danielt A scris:

Arata bine acvariul. Felicitari! Eu stiu o vorba: cu rabdarea faci marea  :melc

multam mult
Sper ca lucrurile sa mearga normal si pe viitor sa pot posta imagini frumoase cu al meu saratel

15

Re: Incercare de Saratel

Iata ca vreme a trecut iar prin acvariu s-au intamplat destul de multe modificari,in mare totul a decurs ok cu ceva alge pe geamuri pe pietre  si 2 -3 smocuri de ciano,am mai adaugat la sistem un refugiu si de curand si skimer-ul ca de bugetul nu a permis mai repede.Am decis sa adaug si ceva poze
Astept profesionistii sa dea cu paru :stupid  :stupid  :stupid  :stupid

Re: Incercare de Saratel

Tinand cont ca este un acvariu de ciclide nu arata rau   :apl  :apl  :apl  si daca tot va laudati toti cu acvariile voastre o sa mai urc si eu cateva poze.

Lucrul important este acesta: Sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai pentru ce ai putea sa devii.

17

Re: Incercare de Saratel

Intrebare doar pentru profesionisti...
Au aparut prin acvariu niste pete ciudate..nu stiu  cum sa le denumesc si nu stiu daca e de bine sau de rau pentru un acvariu cu ciclide ,sunt putin panicat o sa incerc sa le fac o poza sa va dati cu parerea

Re: Incercare de Saratel

poate este ciano  ^:)^  ^:)^  ^:)^  ^:)^

Lucrul important este acesta: Sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai pentru ce ai putea sa devii.

19

Re: Incercare de Saratel

acvariidevis A scris:

poate este ciano  ^:)^  ^:)^  ^:)^  ^:)^

Da hai ca am reusit sa fac o poza ,ideea este ca am incercat sa o indepartez si nu se ia,am dat si cu peria  si nu se curata si nasol este ca in ultimul timp se cam extinde ce pot face????

Re: Incercare de Saratel

poti sa ai rabdare si se va extinde in tot acvariul.  ^:)^  ^:)^  ^:)^

Lucrul important este acesta: Sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai pentru ce ai putea sa devii.