Subiect: PLS SPUNETIMI!!

Am si eu o intrebare se poate tine acvariul in camera  in care  (:| dormi??? fiindca parintii nu ma lasa zicandumi ca pot sa fac anumite boli de la pesti si ar arata frumos acvariul in cemera pls datimi un raspuns pozitiv sper sa convinga daca e asa da ca nu nu :stupid  :stupid  :sevil  :sevil  :sevil  :sevil

2

Re: PLS SPUNETIMI!!

salut,
nu stiu foarte bine,mai asteapta si alte pareri dar eu zic ca se poate, mai ales daca nu ai un acvariu de 300-400l,nu are ce sa dauneze, normal pestii consuma oxigen si ar pute-a fi o lipsa pt. tine, ceea ce nu prea cred. Ar mai fi umezeala de la evaporarea ape care iar nu este cazul daca nu ai un acvariu mare si daca nu ai capac. Foarte multi i-am auzit ca il tin in camera unde dorm. Ar fi un inconvenient daca ai un filtru galagios big_smile si nu poti sa dormi de zgomot

The woman- not every monster live in the wild

Re: PLS SPUNETIMI!!

de 2  ani  am  acvariul in  camera  unde  dorm  si  spun  sigur  ca  nu  am  fost  bolnav  big_smile
poate  umiditatea mai  mare  dar  un  acvariu  cu , capac   rezolva  si  problema  umiditati

Re: PLS SPUNETIMI!!

Am acvariu de 225 L in camera in care dorm si nu am  nimic.Daca aerisesti camera bine inainte de culcare  si dimineata nu este absolut nimic.

Bun venit in Romania! Dati-va ceasul cu 100 de ani inapoi!

5

Re: PLS SPUNETIMI!!

Sincer nu am auzit de vreo boala care sa se transmita de la pesti la om mai ales pe calea aerului...singurele inconveniente ar fi;
1. umiditate in aer---ceia ce se poate rezolva cu un capac cat de cat etans sau prin plasarea unui dezumidificator in camera
2, zgomot excesiv produs de instrumentele care deservesc acvariul---ceia ce se rezolva prin achizitionarea de aparatura de calitate
3.unele reactii alergice, dar mai ales de la hrana pestilor nu de la pesti
4. un miros neplacut daca acvariul nu e setat cum trebui
5.pozitionarea lui in asa fel incat sa nu bata direct pe el lumina soarelui
Eu am acvarii in camera in care dorm de mai bine de 11-12 ani ...nu am si nu am avut nici o problema de sanatate, ba din contra;e un somnifer bun si o metoda de relaxare deosebita!In rest---numai de bine sa auzim! :noroc

6

Re: PLS SPUNETIMI!!

Albinik a dat cel mai bun si complet raspuns!!!
Totusi exista o boala, care se transmite de la pesti la om, ce-i drept extrem de rar: TBC (tuberculoza)

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

7

Re: PLS SPUNETIMI!!

Baracuda A scris:

Albinik a dat cel mai bun si complet raspuns!!!
Totusi exista o boala, care se transmite de la pesti la om, ce-i drept extrem de rar: TBC (tuberculoza)

Cu respect, as dorii sa aflu si eu cine si cand ar fi putut contacta aceasta boala de la pestii de acvariu si cum s-a constatat sursa bolii! ^:)^  :apl

8

Re: PLS SPUNETIMI!!

Omul din Atlantis a contactat boala ,dar s-a vindecat in ultimul episod. lol

9

Re: PLS SPUNETIMI!!

albinik A scris:
Baracuda A scris:

Albinik a dat cel mai bun si complet raspuns!!!
Totusi exista o boala, care se transmite de la pesti la om, ce-i drept extrem de rar: TBC (tuberculoza)

Cu respect, as dorii sa aflu si eu cine si cand ar fi putut contacta aceasta boala de la pestii de acvariu si cum s-a constatat sursa bolii! ^:)^  :apl

http://www.aquarticles.com/articles/man … umans.html
http://www.fish.wa.gov.au/docs/pub/FHin … 3.php?0308
http://search.conduit.com/Results.aspx? … =CT3008668
   Sper sa fie suficient....! Din pacate, nu cred ca se dezvaluie identitatea celor care au contractat boli, in urma contactului cu pesti. Dupa cunostintele mele, aceste detalii nu se dezvaluie publicului, procedura face parte din regulile de protectie ale pacientilor bolnavi si respectarea regulii de confidentialitate medic-pacient.
   N-am vrut sa va sperii rau dar vad ca nu am incotro! Sper ca nu va lasati de acvaristica d-le albinik! lol

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

10

Re: PLS SPUNETIMI!!

Ma intrebam daca nu cumva exista posibilitatea ca TBC-ul sa nu fi urmat calea inversa de la om la pesti. Dar, pentru ca exista studii facute de laboratoare serioase, trebuie sa-i dam crezare.
O sa ma gandesc de cateva ori inainte sa pun pestisorii in tigaie si ma angajez sa nu beau din apa din acvariu.

11

Re: PLS SPUNETIMI!!

Multumesc foarte mult ptr raspunsuri dar totusi o sa incerc sai conving pe parinti si sami asum riscul de a lua TBC da au fost putine cazuri deci e mica sansa mersi orcum :apl  :apl  :apl  :apl

12

Re: PLS SPUNETIMI!!

alexandru A scris:

Multumesc foarte mult ptr raspunsuri dar totusi o sa incerc sai conving pe parinti si sami asum riscul de a lua TBC da au fost putine cazuri deci e mica sansa mersi orcum :apl  :apl  :apl  :apl

Da-le exemplul crescatorilor, care traiesc cu mii de litri de apa in casa si a vinzatorilor din pet-shop-uri, care-si plimba ignoranta printre alte mii de litri de apa, in fiecare zi. Daca nici asa nu-i convingi, intreaba-i de ce este atit de raspindit acest hobby, daca intr-adevar este periculos? Spune-le ca mult mai periculos, este mersul pe... strada, asa indica statisticile Centrului International pentru Protectia Acvaristilor Impotriva Bolilor Profesionale, cu sediul in bazinul cel mare de la Acvariul din Barcelona! lol

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

13

Re: PLS SPUNETIMI!!

bravo bine spus :apl  :apl  :apl  lol  lol

14 Editat de albinik (2011-12-08 21:09)

Re: PLS SPUNETIMI!!

Vorba lui@Baracuda: N-am vrut sa va sperii rau dar vad ca nu am incotro! Sper ca nu va lasati de acvaristica d-le albinik! lol.....
Nici gand---pasiunea doboara aceste riscuri, care desi rare sunt posibile,Din intamplare citisem deja cateva despre acele boli,totusiconsider ca exista mai multe sanse sa prinzi boli de la hrana din magazine decat de la acvariu cu pesti :noroc Si pana la urma ,sincer as prefera sa mor de o asemenea boala decat sa mor intoxicat de cine stie ce produs ce se vinde ca fiind hrana noastra cea de toate zilele!

Faina gandire...sa ma las de acvaristica.....cu respect va anunt ca sambata ma pun sa mai fac un acvariu, macar de 400 de litrii :hug Decat sa renunt la pesti mai bine taiati-mi o mana sau altceva, ma lipsesc de orice,dar nu de pesti,plante si alte vietati! ^:)^
PS. Nu-mi urmati exemplul! lol

15

Re: PLS SPUNETIMI!!

lol  lol  Ai dreptate dacta ai o pasiune trebuie sa o urmezi si la fel zic si eu ca mancarea e mai toxica ca pesti si aporpo faci tu acvariul sau il cumperi si ce acvariu ai akm??

16

Re: PLS SPUNETIMI!!

Intotdeauna m-am gindit daca nu exista o legatura intre matreata si gris.  :pp

"Iar cind noi nu vom mai fi....vor fi altii"

17

Re: PLS SPUNETIMI!!

Am citit un post pe un forum de acvaristica din Romania referitor la bolile transmisibile de la pesti la om. Nu voi da linkul catre concurenta dar cine e interesat il gaseste usor cu un google search.
In orice caz, e vorba de 6-7 boli destul de ciudate pe care le poate lua cineva de la bacteriile din acvariu sau de la pesti efectiv.
Oricum, sansele sun foarte mici ca acest lucru sa se intample in conditiile in care nu bei regulat apa din acvariu.

18

Re: PLS SPUNETIMI!!

Daca ar fi sa tragem o concluzie,observam ca expunerea la asa-zisul risc se face prin simpla prezenta a acvariului, deci nu e cu nimic mai riscant sa  ai acvariul in balcon ,in hol, in camera sau oriunde in locuinta!  :apl
@alexandru---esti invitatul meu sa numeri acvariile, caci eu nu le-am numarat niciodata, eventual putem discuta pe privat ca sa nu poluam aici... si apropos;nu stiu ce inseamna <akm>in acvaristica,dar pot sa-ti spun ca in armata Romana asta inseamna automat kalasnikov modernizat! big_smile  lol ---no ofence! :noroc

19

Re: PLS SPUNETIMI!!

albinik A scris:

Vorba lui@Baracuda: N-am vrut sa va sperii rau dar vad ca nu am incotro! Sper ca nu va lasati de acvaristica d-le albinik! lol.....
Nici gand---pasiunea doboara aceste riscuri, care desi rare sunt posibile,Din intamplare citisem deja cateva despre acele boli,totusiconsider ca exista mai multe sanse sa prinzi boli de la hrana din magazine decat de la acvariu cu pesti :noroc Si pana la urma ,sincer as prefera sa mor de o asemenea boala decat sa mor intoxicat de cine stie ce produs ce se vinde ca fiind hrana noastra cea de toate zilele!

Faina gandire...sa ma las de acvaristica.....cu respect va anunt ca sambata ma pun sa mai fac un acvariu, macar de 400 de litrii :hug Decat sa renunt la pesti mai bine taiati-mi o mana sau altceva, ma lipsesc de orice,dar nu de pesti,plante si alte vietati! ^:)^
PS. Nu-mi urmati exemplul! lol

   Tot respectul pentru intensitatea pasiunii d-le! Astfel de oameni infrumuseteaza viata si devin mai buni cu semenii lor.
   Dupa citeva zeci de ani de... pasiune si de prezenta a citorva mii de litri de apa in casa, singura boala contactata din cauza pestilor, a fost boala de nervi a sotiei, in rest... eu sunt sanatos tun (sper!) lol

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

20

Re: PLS SPUNETIMI!!

lol  lol  lol