1

Subiect: neoane

se pot pune neoane normale si nu neaparat speciale pentru acvari
si daca nu la ce ora tebe schimbate
la un acvariiu de 200 de litri cati watii imi trebe

Re: neoane

VIRKN A scris:

se pot pune neoane normale si nu neaparat speciale pentru acvari
si daca nu la ce ora tebe schimbate
la un acvariiu de 200 de litri cati watii imi trebe

''Tebe'' schimbate la ora 12 si 45 de minute.
Asa intrebare = asa raspuns!!!
Acuma serios: ce te intereseaza de fapt?

Oricine ai fi, intotdeauna cineva stie mai multe decat tine. Dar intotdeauna acel cineva
nu stie chiar tot ce sti tu

3

Re: neoane

Doresti un acvariu plantat sau unul cu ciclide africane ? Incearca sa fii mai explicit sa ne putem da seama care e intrebarea si eventual poti folosii si ceva semne de ortografie .

Doua culori ce le ador

4

Re: neoane

eu am un acvariu de 200 de litri plantat
acuma intrebarea era la un asa acvariu se pot pune neoane normale sau nu ?
daca nu se pot pune normale la cat timp se schimba cele care sunt speciale de acvariu?
cati wati trerbe sa am la un acvariu de 200de litri?

5

Re: neoane

ce inseamna neon normal? sunt si neoane anormale? mad

"Iar cind noi nu vom mai fi....vor fi altii"

6

Re: neoane

Deci e de apreciat ca a corectat "tebe" in "trebe".

In principiu, necesarul de lumina depinde in functie de gradul de plantare al acvariului si plantele care le pui in el. De exemplu, eu am 0.7 w/l la un acvariu semiplantat cu plante easy.

Iti sugerez sa citesti articolele de pe forum, altfel o informatie de tipul "baga 5 neoane de 15 w si esti ok" nu te va ajuta cu nimic.

7

Re: neoane

ba aici e forum de acvari sau de gramatica ce pui mei
si un neon normal e cel care il pui in casa si iar celalalt de care vb e unul special de pesti
conteaza de care pui? asta era intrebarea pentru ca mi se pare scump un neon special pentru acvari

8

Re: neoane

VIRKN A scris:

ba aici e forum de acvari sau de gramatica ce pui mei
si un neon normal e cel care il pui in casa si iar celalalt de care vb e unul special de pesti
conteaza de care pui? asta era intrebarea pentru ca mi se pare scump un neon special pentru acvari

crezi ca daca adopti un limbaj agresiv vei gasi mai usor raspuns la intrebarile tale? ce importanta are daca e forum de acvarii sau de gradinarit, nu folosim gramatica limbii romane pentru a comunica?.... iar daca asta ti-e straina ma indoiesc ca ai avea cunostinte despre IRC, temperatura de culoare, spectru si alte bazaconii de care vorbim noi astia, carora tu te adresezi cu politicosul apelativ "ba".

"Iar cind noi nu vom mai fi....vor fi altii"

9

Re: neoane

VIRKN A scris:

ba aici e forum de acvari sau de gramatica ce pui mei
si un neon normal e cel care il pui in casa si iar celalalt de care vb e unul special de pesti
conteaza de care pui? asta era intrebarea pentru ca mi se pare scump un neon special pentru acvari

Am sa te rog sa fii mai respectuos cu colegii de forum... in limba romana, asa cum se invata la scoala.
Si, daca iti doresti un acvariu frumos, asa cum sunt sigur ca ai vazut multe aici, incearca sa te documentezi. Facand asta, vei sti care este diferenta dintre un neon de baie si unul care sa acopere nevoile plantelor... chiar conteaza de care pui. smile
Iti multumesc pentru intelegere !

10

Re: neoane

nu conteaza ce pui

11

Re: neoane

Vladone A scris:

nu conteaza ce pui

ce vrei sa spui cu asta?

"Iar cind noi nu vom mai fi....vor fi altii"

12

Re: neoane

VIRKN A scris:

ba aici e forum de acvari sau de gramatica ce pui mei
si un neon normal e cel care il pui in casa si iar celalalt de care vb e unul special de pesti
conteaza de care pui? asta era intrebarea pentru ca mi se pare scump un neon special pentru acvari

Ba, aici e forum de oameni civilizati! :stupid

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

Re: neoane

buna.
daca vrei sa afli despre neoane incearca sa mergim la "cautare" si vei gasi o multime de subiecte pe tema asta, sau acceseaza licul http://www.acvariidevis.ro/forum/topic/10208/osram-sau-sylvania/
P.S. incearca sa fii putin mai.... fara jigniri.

14

Re: neoane

era raspunsul la intrebarea asta:

"conteaza de care pui? asta era intrebarea pentru ca mi se pare scump un neon special pentru acvari"

Daca conteaza tipul de neoane puse, intre neoane de acvaristica si neoane de tipul osram. In contextul in care mentioneaza ca i se pare scump un neon special pt acvaristica, iar cunostintelesale de acvaristica sunt la inceput, opinam ca nu merita platita diferenta pana la un neon special de acvaristica, osram 865 facand treaba bine la acest nivel.

15

Re: neoane

Eu consider gresita optica prin care tu privesti problema, colegule Vladone. Dupa parerea mea, un incepator are nevoie de echipamente high tec, care chiar daca sunt mai scumpe, tocmai pentru ca acestea te pot aduce la un setup de succes. Acum daca comparam un osram cu un giesemann, e ca si cum am compara un mercedes cu un logan, chiar daca ambele au 5 roti.

"Iar cind noi nu vom mai fi....vor fi altii"

Re: neoane

se pare ca tipu nici nu maimintra.
dam idei de geaba.
pacat.

17

Re: neoane

Sunt de acord cu ce spui, dar daca nu stii conduce o masina, un logan e mai ieftin decat un mercedes.

18

Re: neoane

Doamne frate.. Ce tot lungiti problema? DA POTI SA PUI ORICE DE NEON:| SI IL SCHIMBI CAND SE ARDE:))

19

Re: neoane

M-am linistit. Ma duc in baie sa-l demontez pe acela.

"Iar cind noi nu vom mai fi....vor fi altii"

Re: neoane

Concluzia de fapt era ca nu poti pune orice neon din multe motive care s-au discutat de n ori, spectrul luminos al neoanelor din "baie" satisfac mai mult nevoia algelor decat nevoia plantelor(o descriere foarte foarte sumara)daca esti interesat cu adevarat si vrei sa faci treaba cu acvariu sunt foarte multe topicuri pentru incepatori si sunt si cateva topicuri legate de lumina.
si un pic off topic @pestebetta nu prea e frumos sa te rastesti la persoanele mai vechi ale acvaristicii pe care ar trebuii sa le respecti(Dl baracuda, ionut, bobi, visiniu).