21

Re: Acvariul meu

Sper doar sa arda cu foc mic... ca sa tina mult big_smile

22 Editat de mirceajifcu (2011-11-12 23:35)

Re: Acvariul meu

visiniu A scris:

Cristi, prin frumusetea pestilor tai, se pare ca aprinzi pasiuni smile

Are dreptate, de cand ti-am vazut balta verde cu CD-urile alea superbe in ea, ma bate gandul sa ma reprofilez. Desi imi place ce am acum, nu ma inteleg nicicum cu precena sa aduc un nano de 1200 de litri. Plansete, amenintari si ... ma gandesc sa ma reprofilez si eu pe ce ai tu acolo. Cam cati din aia ar incapea in al meu 360l?

Ancistrus A scris:

Sper doar sa arda cu foc mic... ca sa tina mult big_smile

Dupa cum te cunosc o sa arda cu explozie si o tot o sa tina mult  cu efecte devastatoare pentru posteritate (nici nu ai apucat sa "pleci" bine ca deja te plangeau unii ) lol  lol !

23 Editat de Ancistrus (2011-11-13 00:09)

Re: Acvariul meu

mirceajifcu A scris:

ma gandesc sa ma reprofilez si eu pe ce ai tu acolo. Cam cati din aia ar incapea in al meu 360l?

   Intra cat mai multi lol, ideea este cam ce superbitati wild poti avea tu in Germania wink Iar in ceea ce priveste hrana CD-urilor (CD... de la Cobalt Discus evident lol)... este la fel ca la piranha, si astia sunt tot mancatori de "sufleţele de văcuţă" big_smile

Re: Acvariul meu

Mai nea Cristi, de ce nu ne-ai spus pana acum ca ai si acvariu, mai ca nu imi vine sa  cred. lol  lol  lol
Felicitarile mele.

Lucrul important este acesta: Sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai pentru ce ai putea sa devii.

25

Re: Acvariul meu

Mersi mersi ^:)^

Re: Acvariul meu

Ancistrus A scris:
mirceajifcu A scris:

ma gandesc sa ma reprofilez si eu pe ce ai tu acolo. Cam cati din aia ar incapea in al meu 360l?

   Intra cat mai multi lol, ideea este cam ce superbitati wild poti avea tu in Germania wink Iar in ceea ce priveste hrana CD-urilor (CD... de la Cobalt Discus evident lol)... este la fel ca la piranha, si astia sunt tot mancatori de "sufleţele de văcuţă" big_smile

Serios? Pot sa le dau din cele N kile de inima de vita acumulate in congelator?  lol Atunci problem solved, pentru inceput toc piranha si ii dau la discusi si dupa ce imi creste campia in acvariu bag o vaca (asta era planul de inceput) sa faca scuba si sa o manance discusii...
PS: Nu prea inteleg ce e cu wild / casnici  lol . Unii stiu sa faca sarmale si ceilalti fac sex salbatic in piele si vorbesc murdar?  :omfg

27

Re: Acvariul meu

Frumosi discusi felicitari  :fok

Un geniu nu este niciodata inteles ..dar nu te gandi ca daca nu esti inteles  ... esti un geniu

28

Re: Acvariul meu

Sa ai parte de ei, superbe exemplare !

ACVARIU 112 L-Kribi,Sterbai
ACVARIU 45 L-Creveti,Boraras,Endleri
REEF  65 L

29

Re: Acvariul meu

Va multumesc inca odata tuturor :hug

30

Re: Acvariul meu

Mircea, ma gindesc cu groaza, ce ne asteapta daca te apuci de Discusi! lol Eu zic sa te mai gindesti, spre deosebire de Piranha, in cazul cararora numai mizeria este o problema, la Discusi mai poti adauga cam de zece ori mai multe probleme, asa ca...

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

Re: Acvariul meu

Foarte frumos aranjat si niste pesti extraordinari. In vara am vrut sa imi iau si eu discusi dar nu am gasit de unde sa cumpar ceva mai ok, rasa mai pura si toti care aveau erau prin orase indepartate de bucuresti, unul din ei a spus ca mii pune la tren, de parca imi trimitea niste oua i niste branza, bineinteles ca nu am acceptat.

Oscar

32

Re: Acvariul meu

indiscutabil34 A scris:

Foarte frumos aranjat si niste pesti extraordinari. In vara am vrut sa imi iau si eu discusi dar nu am gasit de unde sa cumpar ceva mai ok, rasa mai pura si toti care aveau erau prin orase indepartate de bucuresti, unul din ei a spus ca mii pune la tren, de parca imi trimitea niste oua i niste branza, bineinteles ca nu am acceptat.

   Care ar fi "rasele" (de fapt varietatile) mai pure, pe care nu le-ai gasit in Bucuresti dar le-ai gasit in provincie?
   Referitor la transportul cu trenul (nasul sau mecanicul), tu sa fii sanatos cite mii de pesti, intre care si Discusi, se transporat in tara asta, printr-o astfel de metoda si nimeni nu se plinge ca ar fi fost tratati ca niste oua sau brinza! 99,9% din pesti ajung cu bine la destinatie. In transportul pestilor, cel mai important lucru este ambalarea acestora.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

33

Re: Acvariul meu

Imi place pesti sunt frumosi.. singurul lucru ce nu imi place sunt plantele.. cele de sus zici ca acuma vine cutremurul peste ei..In rest.. e frumos.. doar plantele nu ma incanta

34

Re: Acvariul meu

pestebetta A scris:

singurul lucru ce nu imi place sunt plantele.. cele de sus zici ca acuma vine cutremurul peste ei

   Deci am citit de 3 sau 4 ori si tot nu am inteles cum vine treaba cu cutremurul lol  lol Iti multumesc pentru fraza asta lol

Re: Acvariul meu

Acvariul tau Cristi, chiar arata super bine

Oricine ai fi, intotdeauna cineva stie mai multe decat tine. Dar intotdeauna acel cineva
nu stie chiar tot ce sti tu

Re: Acvariul meu

pestii arata foarte bine si imi place ideea cu valisnernia.

37

Re: Acvariul meu

foarte frumos acvariul tau Ancistrus.

38

Re: Acvariul meu

acvariul lui Ancistrus arata ok, pestii  par sanatosi, plantele, desi cam aglomerate pentru gustul meu, arata si ele bine, fara sa prezinte urme vizibile de alge, deci laud si eu acvariul in cauza.

Numai bine!

39 Editat de sergiu.dragomir (2012-05-16 03:02)

Re: Acvariul meu

hopa ... gasiram acvariul lui Ancistrus ... sincer, serios asa cum sunt eu cand scriu si fara urma de raca iti spun 2 chestii :

1. mi-e mila de acei pesti, din poze par mari si tu ii tii ca si cum te-ar tine pe tine cineva intr-o cusca de un metru patrat si 2 metri inaltime.

2. Taticul iti spune "nea" ceea ce denota varsta avansata; adauga la asta si faptul ca ai spus tu ca de 20 de ani n-ai mai avut nu stiu ce ... si cam am dreptate. Partea a 2-a e mai mult o curiozitate ... esti biolog sau zoolog de profesie sau ai invatat si tu tot din citit si din parerile altora ?

numai de bine si succes la extindere!

editat ca mancasem un n sad

Audaces fortuna juvat semper fidelis

www.acvariidevis.ro/forum/topic/14092

40

Re: Acvariul meu

sergiu.drgomir A scris:

mi-e mila de acei pesti, din poze par mari si tu ii tii ca si cum te-ar tine pe tine cineva intr-o cusca de un metru patrat si 2 metri inaltime.

   Glumesti? lol Pestii aia au fost ingrijiti/intretinuti corespunzator cat timp au stat la mine (doi dintre ei i-am primit afectati de flagelate), dar in general o comparatie o faci si conform farfuriei tale... deci sa fim seriosi ^:)^ Are rost sa te intreb daca stii ceva macar despre discusi?

sergiu.drgomir A scris:

Taticul iti spune "nea" ceea ce denota varsta avansata; adauga la asta si faptul ca ai spus tu ca de 20 de ani n-ai mai avut nu stiu ce ... si cam am dreptate. Partea a 2-a e mai mult o curiozitate ... esti biolog sau zoolog de profesie sau ai invatat si tu tot din citit si din parerile altora ?

   Nu conteaza ca sunt eu zoolog sau biolog, tu botanist sau mai stiu eu ce, conteaza ca inca ai un spirit de detectiv, si ma distreaza cum deconspiri tu toate secretele mele lol

sergiu.drgomir A scris:

numai de bine si succes la extindere!

   Fii fara grija lol

PS: Ca sa nu te mai chinuie talentul de detectiv iti spun ca am 38 ani, multi inainte si tie :fok