1

Subiect: Ce specie este?

I-am primit cadou acum 3 zile de la un prieten, cei de la magazin au zis ca se numesc "pesti color", dar nu-i gasesc pe nicaieri sa vad denumirea exacta... mi-e frica sa nu fie vreo specie de ciclide si nici nu stiu cum sa-i ingrijesc, prietenul i-a luat pentru ca in partea superioara unul are o tenta de mov, iar ce de-al doilea o tenta de verde fosforescent

Ma ajuta si pe mine cineva?
multumesc anticipat

Re: Ce specie este?

Gymnocorymbus ternetzi alb, sau White Skirt Tetra

3 Editat de gabib77 (2011-12-12 00:50)

Re: Ce specie este?

merci mult,

mi-ar place sa se coloreze ca cei de aici: http://www.grandaquatic.com/Tetras-picture.asp dar cred ca sunt sanse slabe

Re: Ce specie este?

Aia sunt injectati cu colorant... chiar nu inteleg cum iti poate placea asa ceva neutral

5 Editat de gabib77 (2011-12-12 01:08)

Re: Ce specie este?

Pai nu am stiut ca sunt injectati... si cei 2 ai mei au in partea de sus unul tenta de verde si celalalt de mov, or fi si ai mei injectati ? Acum am vazut mai bine, cel cu tenta de mov are si ceva rosu spre coada...

LE: sa revenim la discutie, ar putea ataca pesti mici ca neoni, guppy, molly ? I-am urmarit de cand ii am, nu-i vad agresivi, dar...

6

Re: Ce specie este?

Pestii ii ai de la magazinul Coralis?Daca da,cu siguranta sunt injectati.
Am avut si eu (spre rusinea mea) si cand am aflat...i-am donat. big_smile

7

Re: Ce specie este?

Unde e acest magazin Coralis, ca sa intreb de unde i-a luat?

8

Re: Ce specie este?

Drumul Taberei langa Tricodava.

9

Re: Ce specie este?

mi-a zis ca i-a luat din piata de la Moghioros, cica e un magazin si acolo

Re: Ce specie este?

tot coralis e si acolo, dar cel de la tricodava e mai mare si mai variat, incearca sa te documentezi despre un peste inainte sa il cumperi wink

11

Re: Ce specie este?

Daca erai un pic atent, ai fi observat ca i-am primit cadou... multumesc oricum pentru rautate wink

Re: Ce specie este?

era o sugestie pentru viitor nu un repros, nu am zis ca ai cumparat acel peste fara sa te documentezi, doar pe viitor sa te documentezi inainte sa cumperi . Poate nu m-am exprimat eu bine, dar nu vreau sa consideri asta o rautate.
Multa bafta in continuare

13

Re: Ce specie este?

Oricum, urata metoda de a face bani... :fmad

14

Re: Ce specie este?

intr-adevar, nu ma asteptam sa aud asa ceva vreodata

15

Re: Ce specie este?

Contra metodelor prin care comerciantii incearca sa-si vinda marfurile mai rapid si in cantitati mai mari, ne ramine alternativa sa invatam sa cumparam.
   Asa cum se vind plante terestre ca fiind submerse, pesti incompatibili pentru a fi tinuti in acelasi acvariu, produse si accesorii de calitate si cu eficienta indoielnica, etc., asa se vind si pesti injectati cu pigmenti de culoare: Ternetzi, Blood Parrot, etc.
   Cred ca este evident pentru toata lumea ca succesul acestor comercianti lipsiti de scrupule, se bazeaza pe ignoranta cumparatorilor, asa ca... sa invatam, sa nu mai fim pacaliti!
   Ma intreb, citi acvaristi cumpara in cunostinta de cauza o planta sau un peste, adica stiu exact, inainte de a cumpara, care sunt cerintele acestora si daca acvariile lor ofera conditii normale pentru noile achizitii. Parerea mea (optimista) este ca, sub 50%!!!

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!