1

Subiect: sifo bolnav

mesaj 11.12.2012
salut.
am o mare problema.
vreau sa precizez de la inceput ca sunt incepator.
am fost plecat o zii si dupa ce m am intors am observat ca doi pesti (sifo amandoi) sunt f apatici.
adicaori stau pe fundul acvariului, ori la suparafata.
nu au deloc energie.
ceilalti pesti, sumatrani, gupi, moli volifera se comporta normal.
o solutie va rog!!
mesaj 12.12.2012
intre timp unul dintre sifo a murit.
pe celalalt l am pus intr un vas(nu am un al doilea acvariu)
cum trebuie sa procedez in continuare?
ce fac cu cel de al doilea sifo bolnav.
vreau sa precizez ca ceilalti pesti se comporta in continuare normal.

2

Re: sifo bolnav

sal eu teasi ajuta cu mare placere nu prea ma stiu cu bolile dar poti da mai multe detali cum ar fi o poza daca are pete pe el puncte daca ai lipsesc parti din codita daca prezinta umflaturi si in ultimu rand ce acvariu ai cati pesti temp la cat e asa ne putem da seama daca tie in pericol tot acvariu sau doar cei 2 pesti sau unu ca unu saracutu sa dus sad :ang

3

Re: sifo bolnav

http://www.jbl.de/en/online-hospital sau uitete aici poate ati dai seama de ce boala au

4

Re: sifo bolnav

acvariul e juwel korallux 60. temperatura e la 25 C.
mai am 2 moli volifera. 2 sumatrani, 1 gurami pitic rosu, 2 zebre(niciun peste din acvariu nu manifesta vreo stare de apatie, toti sunt veseli.)
pestele care a murit(sifo) pare ca a avut o rana pe "frunte" nu pare ar avea pete albe sau parti lipsa(petele alea albe cum dracu ar trebui sa arate?).
la fel ca si cel pe care l am scos.(pe acesta il tin intrun vas destul de mic. E bine oare?)

5

Re: sifo bolnav

Ce sa zic e bine ca lai separat de ceilalti pesti care tiau murit iai bagat ultimi in acvariu uietet acolo pe llincu care tilam dat si vezi pozele cu pesti bolnavi asa ati poti da seama ce au bafta

Re: sifo bolnav

"rana" de pe capul celui care a murit cum arata?(avea un fel de puf pe ea? era sangerie?) e posibil sa fie o infectie bacteriana, incearca sa separi xipho cel ramas intr-un alt acvariu ~10L, si adauga niste albastru de metil la apa, incearca sa urci o poza ceva cu el, daca prezinta pete,rani,solzi dizlocati, orice pare ciudat. In general din fraza "am un peste e apatic" nu poti sti exact ce boala e, orice animal cand e bolnav e apatic, ia exemplul omului wink.

Re: sifo bolnav

Buna!
de multe ori  s-a zis ,daca ceri ajutor este indicat sa pui o poza si  sa fie o descriere cat mai  detaliata, de la inceput,ca acel raspuns pe care il astepti sa fie corect si complet.
Multa sanatate!