1 Editat de pestebetta (2011-12-12 22:29)

Subiect: Unpic de ajutor? E URGENT!

salut.Am nevoie de ajutor RAPID.. MI-am cumparat un filtru de aer.! si iam atasat si un tub prin care da aer. PROBLEMA MEA ESTE CA DACA II DAU DRUMU LA POMPA DE AER ZICI CA II IA VANTU PE PESTI SI POMPA DE AER E LA MINIM.Aveti un video aici:http://www.youtube.com/watch?v=aG2mKt3XkIg&feature=youtu.be

2 Editat de Florin.Mazilu (2011-12-12 22:21)

Re: Unpic de ajutor? E URGENT!

exista un mic robinet de plastic http://www.mastershop.ro/images/medium_47723.jpg
poti monta un asemenea robinet pe furtun si astfel reduci puterea.

3

Re: Unpic de ajutor? E URGENT!

ce ai tu acolo este un filtru intern, nu aerul "" rascoleste pestii ci curentul apei impins de pompa filtrului
mai mult ca sigur ai si un "pieaptan"(o alta teava) adaugata in pachetul filtrului, pe care o poti adauga in teava pe unde elibereaza aerul si totodata vei scoate acel furtun transparent si vei indrepta acel pieaptan catre suprafata apei incat sa ai valuri in luciul apei pentru oxigenarea apei din bazin
daca nu ai acea teava.. poti confectiona un capac sau dop cu o gaura mai mica

4

Re: Unpic de ajutor? E URGENT!

pestebetta A scris:

salut.Am nevoie de ajutor RAPID.. MI-am cumparat un filtru de aer.! si iam atasat si un tub prin care da aer. PROBLEMA MEA ESTE CA DACA II DAU DRUMU LA POMPA DE AER ZICI CA II IA VANTU PE PESTI SI POMPA DE AER E LA MINIM.Aveti un video aici:http://www.youtube.com/watch?v=aG2mKt3XkIg&feature=youtu.be

   1. Invata cum se numesc si la ce folosesc accesoriile acvariului!
   2. Nu mai folosi scrierea cu majuscule!

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

5

Re: Unpic de ajutor? E URGENT!

De ce faci offtopic.. MA POTI AJUTA? DA SAU NU!?:|

Re: Unpic de ajutor? E URGENT!

e puternic filtru cartel ai tu acolo.ce-a mai buna solutie e sa pui sistemul ala de aerare...tubul care se baga in gura filtrului si iese la suprafata.vezi pe cutie..si atunci presiunea nu va mai ametii pestii.Pe langa betta ,ti-ai luat neoi,esti la incput nu-i nimic...dar tre sa stii sa neonii iubesc plantele...deci innapoi la magazin si umplel de verdeata.Dar vanzatorului sa-i zici ca esti incepator si sa iti mai dea el indicatii etc etc.si la betta ii palc plantele deci ,ai pesti care iti lasa imaginazia sa zburde.ia plante,buturugii..fal cum crezi tu ca ar fii mai frumos.asa invetii.spor la treaba smile

Gratis nu exista,ieftin nu rezista

7

Re: Unpic de ajutor? E URGENT!

Baracuda A scris:
pestebetta A scris:

De ce faci offtopic.. MA POTI AJUTA? DA SAU NU!?:|

   La mine te referi?

   Inainte sa-mi raspunzi, eu zic sa te gindesti de doua ori si sa te uiti la ce scrie sub avatarul meu!

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

8

Re: Unpic de ajutor? E URGENT!

Baracuda A scris:
Baracuda A scris:
pestebetta A scris:

De ce faci offtopic.. MA POTI AJUTA? DA SAU NU!?:|

   La mine te referi?

   Inainte sa-mi raspunzi, eu zic sa te gindesti de doua ori si sa te uiti la ce scrie sub avatarul meu!

   Vladut, ma perpelesc in asteptarea raspunsului, mai am un pic si ma retrag de pe forum, de teama ca te-am deranjat foarte tare cu cerintele mele! lol  Te rog inca o data, raspunde-mi, eu am cazut in abatere si am facut off topic? Pina una-alta, m-am autopedepsit...! lol

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

9

Re: Unpic de ajutor? E URGENT!

Acuma nu trebe sa faci misto:| sad  neutral  neutral

10

Re: Unpic de ajutor? E URGENT!

pestebetta A scris:

Acuma nu trebe sa faci misto:| sad  neutral  neutral

   Ahaaaaaaaa, deci despre mine era vorba!!! lol Data viitoare te trag de urechi, nu mai fac "misto"de tine! lol  Zii merci ca ai scapat de data asta!
   Casca ochii si urechile, pe linga acvaristica, forumul asta are si rolul de a va educa pe voi, cei suferinzi la acest capitol.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

11

Re: Unpic de ajutor? E URGENT!

poti sa termini ? neutral  neutral  Sterge faza aia de la nick

12

Re: Unpic de ajutor? E URGENT!

pestebetta A scris:

poti sa termini ? neutral  neutral  Sterge faza aia de la nick

   Frumuselule (ti-am admirat poza din rubrica "Cafeneaua") lol, se pare ca, ori esti alintat peste masura, ori esti lipsit de educatie! Inclin pentru ultima varianta, asa ca: fa instructie cu altcineva, in mine nu ti-ai gasit partenerul de joaca potrivit! Priveste-te mai putin in oglinga, admira-te mai rar si nu mai trai cu impresia ca sunt una din colegele tale de scoala, care-ti trimit SMS-uri admirative! Mai pe limba ta: esti la mine in casa, te porti cum trebuie, altfel... adio si-un praz verde lol Mmmm, ce m-ai enervat! lol

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

13 Editat de costyy_78 (2011-12-15 19:51)

Re: Unpic de ajutor? E URGENT!

Baracuda A scris:
pestebetta A scris:

poti sa termini ? neutral  neutral  Sterge faza aia de la nick

   Frumuselule (ti-am admirat poza din rubrica "Cafeneaua") lol, se pare ca, ori esti alintat peste masura, ori esti lipsit de educatie! Inclin pentru ultima varianta, asa ca: fa instructie cu altcineva, in mine nu ti-ai gasit partenerul de joaca potrivit! Priveste-te mai putin in oglinga, admira-te mai rar si nu mai trai cu impresia ca sunt una din colegele tale de scoala, care-ti trimit SMS-uri admirative! Mai pe limba ta: esti la mine in casa, te porti cum trebuie, altfel... adio si-un praz verde lol Mmmm, ce m-ai enervat! lol

14

Re: Unpic de ajutor? E URGENT!

costyy_78 A scris:
Baracuda A scris:
pestebetta A scris:

poti sa termini ? neutral  neutral  Sterge faza aia de la nick

   Frumuselule (ti-am admirat poza din rubrica "Cafeneaua") lol, se pare ca, ori esti alintat peste masura, ori esti lipsit de educatie! Inclin pentru ultima varianta, asa ca: fa instructie cu altcineva, in mine nu ti-ai gasit partenerul de joaca potrivit! Priveste-te mai putin in oglinga, admira-te mai rar si nu mai trai cu impresia ca sunt una din colegele tale de scoala, care-ti trimit SMS-uri admirative! Mai pe limba ta: esti la mine in casa, te porti cum trebuie, altfel... adio si-un praz verde lol Mmmm, ce m-ai enervat! lol

cata rautate domnule!  asa ceva n-am vazut lol

Dl Radu,sunteti invidios pe varsta sau pe frumusetea lui ? lol  lol

Sincer, si pe una si pe alta, ce sa ma dau dupa cires! lol Mai putin sincer: sunt la fel de invidios si pe cei care l-au educat, tare as vrea sa le cunosc metodele! lol

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

15

Re: Unpic de ajutor? E URGENT!

lol  lol  lol  .. sorry dar cu ce am gresit?

16

Re: Unpic de ajutor? E URGENT!

pestebetta A scris:

lol  lol  lol  .. sorry dar cu ce am gresit?

"Am nevoie de ajutor RAPID" - toti avem nevoie de cite ceva dar frumos este sa RUGAM sa ni se acorde ajutorul.
"De ce faci offtopic.. MA POTI AJUTA? DA SAU NU!?" - in calitate de administrator, eu nu pot fi acuzat de off topic!
"Acuma nu trebe sa faci misto" - din moment ce ignori o rugaminte de-a mea si mai mult, esti nepoliticos, "misto-ul" era unica metoda nedureroasa de a-ti da peste nas (puteam sa-ti aplic o sanctiune, preferai?)
"poti sa termini ? neutral  neutral  Sterge faza aia de la nick" - pai nu prea puteam sa termin, te-ai ambitionat s-o tii pe-a ta, sa-mi dovedesti ce? In afara de faptul ca tonul mi s-a parut demn de adresarea catre prietenii tai din fata blocului.
   Ne oprim aici, cu rugamintea sa intelegi ca te afli printre oameni mai virstnici ca tine, majoritatea din ei avind copii sau chiar nepoti de virsta ta si asta impune un anumit comportament din partea ta. Cel mai important lucru pentru tine este sa folosesti oportunitatea de a fi tolerat printre noi, de a invata cit mai multe lucruri despre acvaristica si despre buna cuviinta.

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!