1

Subiect: salut

vreau sa precizez de la inceput ca sunt incepator.
am o nelamurire.
voi cum curatati filtrul de aer?
eu am o pompa de apa(creeaza curent , nu bule de aer)
multumesc anticipat.

Re: salut

dragos2 A scris:

vreau sa precizez de la inceput ca sunt incepator.
am o nelamurire.
voi cum curatati filtrul de aer?
eu am o pompa de apa(creeaza curent , nu bule de aer)
multumesc anticipat.

   Chiar daca esti incepator ar trebui sa stii ca filtru de aer ai la masina, sau la hota din bucatarie... la acvariu ai filtru de apa. Deci citeste ce scrie pe "pompa de apa" care zici ca o ai, si poate-i dam de cap daca este doar o pompa, sau poate un filtru de apa.

3

Re: salut

pe ea scrie Bioflow Mini.
scuze pt ...........

Re: salut

dragos2 A scris:

pe ea scrie Bioflow Mini.

   Bio Flow Mini stiu ca este un filtru intern firma Juwel (deci nu este doar pompa de apa)... doar atat scrie pe "pompa" de care zici? Vezi si poza.

5

Re: salut

e la fel.
deci, cum trebuie sa procedez?

6 Editat de Ancistrus (2011-12-16 00:10)

Re: salut

dragos2 A scris:

e la fel.
deci, cum trebuie sa procedez?

   Ce inseamna "e la fel", adica scrie Juwel pe el, sau este la fel ca forma... esti foarte scump la cuvinte, trebuie sa fac pe detectivul sa aflu cum te pot ajuta :omfg
   In primul rand puteai sa incepi cu descrierea acvariului care il ai, adica este de firma sau este facut de cineva... ai pesti, plante, cum schimbi apa si la cat timp, si nu in ultimul rand de ce vrei sa cureti filtrul? Daca esti incepator trebuie sa dai niste detalii ca sa poti fi indrumat intr-un fel.

7

Re: salut

acvariul e juwell koralux 60.  toate celelalte componente sunt tot juwell.
faceau parte din pachetul cu acvariu.
scuze.
trebuia sa spun toate astea de la inceput.

8

Re: salut

Pai e un filtru obisnuit.Se deschide ca sa cureti buretii...

Re: salut

pestebetta A scris:

Pai e un filtru obisnuit.Se deschide ca sa cureti buretii...

   Daca tot te-ai gandit sa-i spui ce sa faca, macar explica-i tot procedeul, cum sa-i spele, in ce apa, la cat timp etc, pentru ca a spus ca este incepator, chestie care nu este valabila si la tine nu?

Re: salut

In primul rand scoate filtrul din priza,apoi scote-l din apa usor ,ar fi bine ca sub el sa asezi o cana de plastic deoarece mare parte din mizeria prinsa in burete va cadea inapoi in apa ,apoi demonteaza partea de jos a filtrului ,scoate buretele afara si il speli doar cu apa. Filtrul trebuie spalat in apa pe care o scoti din acvariu ,pentru a nu il decicla .Nu exista o regula cat de des sa faci asta ,poate sa fie o data la saptamana ,o data la doua saptamani,depinde de numarul de pesti, de cata mancare le dai etc.