1 Editat de adrian 10 (2011-12-16 01:23)

Subiect: ramirez vs gupi

salut tuturor eu am in acvariu xifo gupi creveti si puiuti deai acestora plus neoni merg toate acesti pesti cu inca 6 ramirezi multumesc
am uitat sa  precizez ca acvariul are 130ll

2

Re: ramirez vs gupi

:smoke  :smoke  :smoke  :smoke  :acv  :bf  :crap  :of

3

Re: ramirez vs gupi

Cati pesti ai in total pana la urma? Ramirezi sunt mai agresivi un pic daca au icre depuse si nu prea tolereaza pesti agitati cum sunt guppy spre exemplu.

Au dealtfel o cerinta de puritate a apei mai mare ca restul pestilor enumerati. Verifica nivelul nitratilor din apa. Daca acvariul nu este ciclat mai bine eviti la inceput aceasta specie.

4 Editat de adrian 10 (2011-12-16 02:20)

Re: ramirez vs gupi

acvariul este ciclat destul de bine dar am multi pesti mai exact 6 xifo maturi si 20 pui,4 gupi si 20 pui 40 creveti si 6 neoni
apa este in acel acvariu de un an si todeauna am schimbat doar 20% am avut de lungul anului mai multe speci de pesti pana mam decis sa ramana cei enumerati mai sus tin sa precizez ca nu am masurat niciodata duritate ph (etc)

5

Re: ramirez vs gupi

Mno, pestii nu sunt chiar asa de rigizi. Posibil sa se adapteze si Ramirezii, asteapta si tu o parere mai avizata. Eu cred ca ar trebui sa iei niste testere ca sa stii mai bine ce ai acolo din punct de vedere al cifrelor inainte sa cumperi pestii.

6

Re: ramirez vs gupi

Iti zic eu!.Fa un test... ai ramirezii deja? daca ii ai punei in acvariu dar doar pentru putin timp .. daca in jur de 2 ore nu se bat nu se fugaresc inseamna ca e ok!iti zic eu.ASA AM FACUT SI eu,.. am 2 betta masculi intrrun acvariu!

7

Re: ramirez vs gupi

pestebetta A scris:

Iti zic eu!.Fa un test... ai ramirezii deja? daca ii ai punei in acvariu dar doar pentru putin timp .. daca in jur de 2 ore nu se bat nu se fugaresc inseamna ca e ok!iti zic eu.ASA AM FACUT SI eu,.. am 2 betta masculi intrrun acvariu!

Eu unul nu cred ca doi betta masculi pot convietui pasnic in 12 litri ... :fmad

8

Re: ramirez vs gupi

pestebetta A scris:

Iti zic eu!.Fa un test... ai ramirezii deja? daca ii ai punei in acvariu dar doar pentru putin timp .. daca in jur de 2 ore nu se bat nu se fugaresc inseamna ca e ok!iti zic eu.ASA AM FACUT SI eu,.. am 2 betta masculi intrrun acvariu!

   Vladut, cine sa se bata, cine sa se fugareasca, aici este vorba despre compatibilitatea dintre Ramirezi si ceilalti pesti din respectivul acvariu, nu despre tolerenta intre Ramirezi.
   Despre cei doi masculi de Betta, aflati in acelasi acvariu... aproape sigur unul sau chiar amindoi sint femele! lol  Altfel te vor cauta cei de la Guiness Book, sa-ti inregistreze recordul lol

Cine nu are o pasiune, nu este cu adevarat om!

9 Editat de Fahnell (2011-12-25 21:27)

Re: ramirez vs gupi

ramirezi - peste de apa negra
guppy - peste de apa alba ca sa zic asa
in principiu o sa poti sa ii aduci la un numitor comun dar nu stiu care din specii o sa fie fericita
Personal cred ca ramirezii se tin ok singurei in pereche in acvarii de 130 litri
Este prea mic un 130l pt un pese cu personalitate ca un ramirez (aici ma refer la 3 perechi in 130l)
Pe de alta parte mi se pare un pic chin sa bagi un amalgam de specii intr-un spatiu asa mic ca un acvariu. Prefer un species only daca nu am ceva de macar 500 de litri in sus. Poate parea extrem dar este doar parerea mea
Si ca tot vb de ramirezi. Daca bagi asa multi in 130 o sa iti iasa la iveala un mascul..(sau o femela) mai cu nervi care o sa inceapa sa ia la rost ceilati ramirezi pana cand aia o sa sucombe de foame si de stres. Nici nu ai idee ce nervi au niste ramirezi pereche cand vor sa depuna
Partea misto cu ei este ca depun f usor daca au apa neagra pe la un 27 de grade si sunt bine hraniti. Au un  ritual similar cu discusul sau scalarul doar ca depun orizontal si nu vertical (la mine au depus intr-un ghiveci). Din ce am vazut la mine primele transe de pui sunt din pacate mancate. Ideal ar fi sa scoti parintii daca vrei sa ai pui din primele monte